• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mac mini  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  MacBook Pro – linia profesjonalnych laptopów w produkcji Apple Inc. Jest ona następczynią modeli z serii PowerBook G4 i jest jednocześnie pierwszym komputerem przenośnym Macintosh, który używa intelowskiego 64-bitowego dwu oraz czterordzeniowego procesora Intel Core i5 oraz i7. Obecnie bazuje na 64 bitowych procesorach intela z platformy Ivy Bridge.Wtyczka Jack – wtyczka używana do transmisji sygnałów analogowych, głównie połączeń audio audio, w wersji 6,3 mm używana także w profesjonalnym sprzęcie audio do przesyłania sygnałów sterujących. Pierwotnie stosowana do przełączania sygnałów telefonicznych. Istnieje kilka rodzajów wtyków jack różniących się średnicą. Najpopularniejsze to jack (potocznie "duży jack") o średnicy 6,3 mm oraz minijack (potocznie "mały jack") o średnicy 3,5 mm. Istnieje także trzeci rodzaj (stosowany przeważnie jako złącze w telefonach komórkowych) — microjack o średnicy 2,5 mm.
  Kino domowe[ | edytuj kod]

  Niewielkie wymiary, napęd CD/DVD, wieloformatowe wyjście wideo, cyfrowe (optyczne) oraz analogowe wyjście audio oraz pilot zdalnego sterowania (w starszych modelach) tworzą Maka mini bardzo dobrym elementem kina domowego.

  Może być klasyfikowany jako Media PC, jednak z paroma ograniczeniami: Mac mini nie posiada wbudowanego tunera TV i nie można go dokupić (jako wewnętrzny element). Jednakże zewnętrzne urządzenia, takie jak np. Elgato HD HomeRun rekompensują tę stratę.

  Wyjście wideo jest kompatybilne z DVI, HDMI, SVGA, S-Video, composite video oraz component video przy użyciu odpowiednich przejściówek. Dźwięk może być przesyłany cyfrowo bądź analogowo (połączone wyjście analogowe i optyczne TOSLINK w złączu mini-jack).

  Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.Core i5 (o nazwie kodowej Lynnfield) to generacja procesorów firmy Intel, wykonana w technologii x86-64. Premiera odbyła się 7 września 2009 roku. Procesory te są zaprojektowane na bazie mikroarchitektury o nazwie kodowej Nehalem, która jest też wykorzystywana w procesorach serii Intel Core i7.

  Mac mini rywalizuje z Apple TV: również posiada iTunes (wypożyczanie, kupowanie i zarządzanie mediami) i podobny interfejs (Front Row). Apple TV jest jednak ograniczone do formatów video mp4, a użytkownicy Maka mini mogą oglądać filmy również w wielu innych formatach, takich jak DivX, XviD i innych. W przeciwieństwie do Maka mini, Apple TV posiada złącze komponentowe (Mac Mini wymaga odpowiedniej przejściówki).

  Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.DivX – stratna metoda kompresji obrazu filmowego, w nowszych wersjach zgodna z MPEG-4 część 2, pozwalającą zapisać na zwykłej płycie kompaktowej filmy o długości ok. 90 min i jakości niewiele ustępującej DVD-Video. Wykorzystywana także do przesyłania filmów przez Internet.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mac mini (original) - Technical Specifications, support.apple.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  2. Mac mini G4/1.25 Specs (Mac mini, M9686LL/A*, PowerMac10,1, A1103, 2026) @ EveryMac.com
  3. Mac mini (Early 2006) - Technical Specifications, support.apple.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  4. Mac mini (Late 2006) - Technical Specifications, support.apple.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  5. Mac mini (Mid 2007) - Technical Specifications, support.apple.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  6. Mac mini (Early 2009) - Technical Specifications, support.apple.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  7. Mac mini (Late 2009) - Technical Specifications, support.apple.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  8. Mac mini (Mac OS X Server, Late 2009) - Technical Specifications, support.apple.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  9. [url=http://support.apple.com/kb/SP585]
  10. [url=http://support.apple.com/kb/SP632]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Opis na stronie Apple
 • Szczegółowe dane techniczne
 • DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Radeon – marka procesorów graficznych wytwarzanych przez kanadyjską firmę ATI Technologies od roku 2000, przejętą przez amerykańską firmę AMD w lipcu 2006. Można je sklasyfikować na podstawie obsługiwanej wersji sterownika DirectX oraz na podstawie szybkości taktowania zegara pamięci i procesora oraz szerokości szyny danych między układem a pamięcią. Pierwowzorem układu Radeon był Tseng ET6300, do którego prawa firma ATI nabyła przejmując Tseng Labs w 1998, co umożliwiło skuteczną konkurencję z NVIDIA.
  Serial ATA (ang. Serial Advanced Technology Attachment, SATA) – szeregowa magistrala komputerowa, opracowana i certyfikowana przez SATA-IO, służąca do komunikacji pomiędzy adapterami magistrali hosta (HBA) a urządzeniami pamięci masowej, takimi jak dyski twarde, SSD, napędy optyczne i taśmowe. SATA jest bezpośrednim następcą równoległej magistrali ATA.
  Intel Core i7 - generacja procesorów firmy Intel oparta na architekturze x86-64, premiera układu miała miejsce 3 listopada 2008 roku. Wykorzystuje ona mikroarchitekturę procesora o nazwie Nehalem. Jest to następca układów Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad z rdzeniem Penryn.
  NVIDIA Corporation NASDAQ: NVDA – amerykańska firma komputerowa; jeden z największych na świecie producentów procesorów graficznych i innych układów scalonych przeznaczonych na rynek komputerowy. NVIDIA jest także głównym dostawcą (pod względem udziału w rynku) producentów kart graficznych dla komputerów osobistych ze swoją standardową serią GeForce.
  FireWire to standard łącza szeregowego umożliwiającego szybką komunikację i synchroniczne usługi w czasie rzeczywistym. Opracowany w roku 1995 dla komputerów osobistych i cyfrowych urządzeń optycznych. Rozwijany przez firmę Apple Inc. Jest zdefiniowany w dokumencie IEEE 1394.
  SSD (ang. solid-state drive, czasem też solid state disk) – urządzenie pamięci masowej zbudowane w oparciu o pamięć flash.
  Mac OS X 10.5 (nazwa kodowa Leopard) – system operacyjny firmy Apple Inc., którego premiera odbyła się 26 października 2007, jako następca systemu Mac OS X 10.4.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.