• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MacGyver - serial telewizyjny 1985  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Dana Elcar; właściwie Ibsen Dana Elcar (ur. 10 października 1927 w Ferndale w stanie Michigan – zm. 6 czerwca 2005 w Ventura w stanie Kalifornia) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Popularność przyniosła mu rola w serialu MacGyver, gdzie zagrał Petera Thorntona, szefa głównego bohatera.Zawał mięśnia sercowego (łac. infarctus myocardii), nazywany też zawałem serca i atakiem serca – martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do obszaru serca.

  MacGyveramerykański serial telewizyjny, przedstawiający przygody bardzo uzdolnionego eks-agenta służb specjalnych. Serial został wymyślony przez Lee Davida Zlotoffa, a wyprodukowany przez Henry’ego Winklera. MacGyver był wyświetlany w telewizji ABC od 29 września 1985 do 21 maja 1992.

  W Polsce po raz pierwszy pokazywano go w TVP1 od 3 sierpnia 1991 do 27 marca 1993 (15 odcinków pierwszego sezonu), potem od wiosny 1993 w stacjach skupionych w sieci Polonia 1, gdzie wyemitowano wszystkie odcinki. Powtórnie emitowany w Polsacie, a w ostatnich latach w TV Puls, TVS i ponownie w TVP1. Od 1 listopada 2016 serial był nadawany w ATM Rozrywka. Od 3 września 2018 emisję serialu prowadzi kanał TV6.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Serial kręcony był głównie w Vancouver w Kanadzie. Uzupełnieniem serialu są dwa filmy pełnometrażowe z 1994. Jedną z cech serialu jest to, że niektóre odcinki są oparte na różnego rodzaju filmach przygodowych i sensacyjnych – MacGyver mierzy się z takimi samymi problemami, ale jego rozwiązania są odmienne od tego, co zrobili bohaterowie danego filmu.

  American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny).

  Cechy charakterystyczne MacGyvera to jego rozległa interdyscyplinarna wiedza oraz umiejętność niestandardowego wykorzystania przedmiotów codziennego użytku (np. szwajcarski nóż oficerski i srebrną taśmę klejącą) i związków chemicznych znajdujących się w artykułach domowych, warsztatach i magazynach. Wiedza i szczęśliwe zbiegi okoliczności pozwalają mu uciec czy pokonać wszelkich wrogów. Umiejętność budowania różnych urządzeń „z niczego” zwana jest MacGyveryzmem. W języku angielskim powstał nawet czasownik to MacGyver, oznaczający „naprawić”, „rozwiązać” czy „wymyślić”.

  Adam Arkin (ur. 19 sierpnia 1956 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta i reżyser filmowy. Syn aktora Alana Arkina. Angus MacGyver (znany też jako Mac lub po prostu MacGyver) – fikcyjny bohater z amerykańskiego serialu telewizyjnego MacGyver, słynący z niekonwencjonalnego wykorzystania przedmiotów codziennego użytku do rozwiązywania różnych problemów. Grany przez Richarda Deana Andersona.

  Główny bohater[ | edytuj kod]

  Angus MacGyver[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Angus MacGyver.

  MacGyver to zwolennik pokojowego rozwiązywania wszelkich konfliktów. Jest bardzo inteligentny. Nie używa broni z racji tego, że w dzieciństwie zdarzył się wypadek, w którym jego kolega został zastrzelony. Jedynie w odcinku Flame’s End użył rewolweru, zamiast uchwytu, do odkręcenia zaworu oraz w odcinku pilotażowym, gdzie strzelał do żołnierzy.

  Czasownik – odmienna oraz samodzielna część mowy przedstawiająca dziejące się czynności oraz niektóre stany. W zdaniu tworzy orzeczenie. Czasowniki są nazwami czynności jakie wykonują w danym czasie istoty żywe, narzędzia lub maszyny, oraz nazwami stanów, w jakich te istoty bądź przedmioty się znajdują. Nie w każdym języku da się wyróżnić jasną klasę czasowników, np. w języku japońskim przymiotniki mają wiele właściwości charakterystycznych dla czasowników.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Urodził się i wychował w Minnesocie (tak jak i Richard Dean Anderson, który go grał) i dlatego mówi z charakterystycznym dla tego regionu akcentem. MacGyver ukończył fizykę w fikcyjnej szkole Western Tech.

  Imię MacGyvera pozostaje tajemnicą aż do ostatniego sezonu. Kiedykolwiek jest o nie pytany, mówi że go nie lubi, po czym zmienia temat. Widz dowiaduje się o prawdziwym imieniu w odcinku Good Knight, MacGyver, gdzie główny bohater odkrywa swojego VI-wiecznego przodka ze Szkocji, Angusa M’Ivera, który mówi, że nazywają się tak samo. Po raz kolejny imię pada w przedostatnim odcinku (Fotoreporter / The Stringer) – syn głównego bohatera ma na drugie imię Angus.

  TV6 (Szóstka) – polska stacja telewizyjna, należąca do Telewizji Polsat. Skierowana głównie do młodzieży. Stacja emituje m.in. seriale animowane, programy rozrywkowe oraz amerykańskie reality show (talent show i inne). Kanał nadaje zarówno przez cyfrową telewizję naziemną (na multipleksie 2) jak i przez platformy cyfrowe (Cyfrowy Polsat, Platforma Canal+ i Orange TV). Bruce Travis McGill (ur. 11 lipca 1950) w San Antonio w stanie Texas – amerykański aktor grający w filmach i w serialach telewizyjnych. Za jego najlepszą rolę uważa się grana postać Jack Daltona w serialu MacGyver.

  Inne postacie[ | edytuj kod]

  Pete Thornton (Dana Elcar) Szef i najlepszy przyjaciel MacGyvera. Zafascynowany umiejętnościami Maca, gdy ten tropił międzynarodowego zamachowca Murdoca. Siedem lat później po otrzymaniu stanowiska dyrektora operacyjnego w Fundacji Phoenix zatrudnił MacGyvera. Peter ma syna Michaela z poprzedniego małżeństwa. Jack Dalton (Bruce McGill) Pilot i stary przyjaciel MacGyvera, który ma skłonność do nieustannego wpadania w tarapaty. Zawsze nosi czapkę pilota i mruga mu powieka, gdy kłamie. Murdoc Cook (Michael Des Barres) Najczęściej pojawiający się przeciwnik MacGyvera. Zamachowiec, któremu nie udawało się tylko wtedy, gdy w drogę wchodził mu MacGyver. Za każdym razem wydawało się, że Murdoc zginął. Później okazywało się, że ten jednak cudem wyszedł z opresji i chce się zemścić na MacGyverze za swoje kolejne porażki. Penny Parker (Teri Hatcher) Penny i Mac spotkali się po raz pierwszy na lotnisku w Bułgarii (w odcinku Every Time She Smiles), gdy próbowała przemycić biżuterię w kieszeni Maca. Jej pęd do kariery w show biznesie powodował, że nieraz miała kłopoty. Czasem była wykorzystywana przez Murdoca jako element jego gry mającej na celu zabicie MacGyvera. Coltonowie (Della Reese, Cleavon Little, Richard Lawson, Cuba Gooding Jr.) Rodzina łowców nagród. Jedynym odcinkiem, gdzie pojawili się wszyscy był The Coltons, w którym MacGyver został zepchnięty do roli drugoplanowej. Harry Jackson (John Anderson) Dziadek MacGyvera, który stał się jego „ojcem” po tym jak babcia i prawdziwy ojciec zginęli w wypadku samochodowym. Po siedmiu latach opuścił jednak Maca, by spotkać się z nim po kolejnych szesnastu w odcinku pierwszego sezonu zatytułowanym Target MacGyver. Pomiędzy odcinkiem piątej serii Passages a odcinkiem szóstej Harry’ s Will, Harry umarł na zawał serca. Nikki Carpenter (Elyssa Davalos) Nikki dołączyła do Fundacji Phoenix w trzecim sezonie. Mei Jan (Michele Chan) Na początku twierdziła, że nazywa się Sue Ling. Mac pomógł jej w wypełnieniu zadania na rzecz chińskiego ruchu studentów. Wilt and Milt Bozer (Robin Mossley, Robert Donner) Brat Milta – Wilt był sąsiadem MacGyvera w porcie.

  W epizodach wystąpili:

  Henry Franklin Winkler (ur. 30 października 1945 na Manhattanie w Nowym Jorku, w stanie Nowy Jork) - amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.Richard Dean Anderson (ur. 23 stycznia 1950 w Minneapolis) – amerykański aktor i producent filmowy. Najbardziej znany z tytułowej roli w popularnym serialu telewizyjnym MacGyver i roli Jacka O’Neilla w serialu Gwiezdne wrota, w którym za rolę przedstawiającą USAF w dobrym świetle oraz produkcję serialu otrzymał honorowy tytuł generała brygady sił powietrznych.
 • Cuba Gooding Jr.
 • Tia Carrere
 • Joan Chen
 • Vincent Schiavelli
 • Jason Priestley
 • Adam Arkin
 • Linda Blair
 • James Doohan
 • Traci Lords


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  Della Reese, właśc. Delloreese Patricia Early (ur. 6 lipca 1931 w Detroit, zm. 19 listopada 2017 w Los Angeles) – amerykańska piosenkarka i aktorka.
  Lord Michael Philip Des Barres (ur. 24 stycznia 1948 r. w Londynie) – brytyjski aktor i piosenkarz, znany głównie z roli Murdoca z serialu telewizyjnego MacGyver. W 1985 r. razem z zespołem Power Station wystąpił na słynnym koncercie Live Aid.
  Służby specjalne – ogólna nazwa opisująca instytucje, które prowadzą działania operacyjno-rozpoznawcze o charakterze niejawnym. Domeną służb specjalnych jest pozyskiwanie i ochrona informacji kluczowych dla zapewnienia wewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W państwach demokratycznych działania służb specjalnych wymykają się niekiedy spod kontroli organów nadzorczych. Kontrowersje budzą niektóre techniki stosowane przez służby specjalne, szczególnie te niedozwolone przez prawo ich państwa macierzystego, jak przekupstwo, szantaż, tortury, skrytobójstwo oraz nielegalny handel bronią i narkotykami. Praktyki te są niekiedy usprawiedliwiane ochroną interesów państwa i jego obywateli i dotyczą służb specjalnych zarówno krajów demokratycznych (np. tortury porwanych przez CIA), jak i reżimów dyktatorskich (np. likwidacja opozycjonistów przez radzieckie KGB).
  TVS (Telewizja Silesia,Television Schlesien,Telewizja Śląska) – pierwsza regionalna stacja telewizyjna o profilu informacyjno-rozrywkowym. Kanał TVS jest kierowany głównie do mieszkańców województwa śląskiego, obejmującego historyczne ziemie Górnego Śląska i Małopolski (w tym Zagłębie Dąbrowskie i Zagłębie Krakowskie). TVS został stworzony jako konkurencja dla TVP Katowice.
  Vincent Andrew Schiavelli (ur. 10 listopada 1948 w Nowym Jorku, zm. 26 grudnia 2005) w Polizzi Generosa, Sycylia, Włochy, amerykański aktor charakterystyczny znany z drugoplanowych ról filmowych i telewizyjnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.789 sek.