• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MacBook Air  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  MacBook Pro – linia profesjonalnych laptopów w produkcji Apple Inc. Jest ona następczynią modeli z serii PowerBook G4 i jest jednocześnie pierwszym komputerem przenośnym Macintosh, który używa intelowskiego 64-bitowego dwu oraz czterordzeniowego procesora Intel Core i5 oraz i7. Obecnie bazuje na 64 bitowych procesorach intela z platformy Ivy Bridge.Core i5 (o nazwie kodowej Lynnfield) to generacja procesorów firmy Intel, wykonana w technologii x86-64. Premiera odbyła się 7 września 2009 roku. Procesory te są zaprojektowane na bazie mikroarchitektury o nazwie kodowej Nehalem, która jest też wykorzystywana w procesorach serii Intel Core i7.
  MacBook Air 2012

  MacBook Air – linia notebooków firmy Apple. Pierwsza generacja została przedstawiona na Macworld Expo 15 stycznia 2008 roku. Od 2011 roku Macbook Air jest bezpośrednim następcą MacBooka White. Został zaprojektowany w celu połączenia wydajności i mobilności. Występuje w wersjach 11 oraz 13, z możliwością konfiguracji podzespołów.

  Thunderbolt (nazwa kodowa Light Peak) – standard przewodów, wtyków i protokołów służących do łączenia różnych urządzeń elektronicznych . Złącze pozwala na przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s, z możliwością późniejszego zwiększenia do 100 Gb/s w przyszłości. Chociaż aktualnie w sprzedaży nie ma nośników, które obsłużyłyby taką prędkość, teoretycznie przy 10 Gb/s pełnometrażowy film zapisany w standardzie Blu-Ray można przesłać w 30 sekund. Standard z założenia jest następcą aktualnych magistrali, takich jak USB, FireWire czy HDMI, powstał z połączenia DisplayPort i wyprowadzonej na zewnątrz magistrali PCI Express, co umożliwia podłączanie za jego pomocą typowych kart rozszerzeń (jak karty graficzne), kontrolerów RAID czy monitorów. Teoretycznie jeden kabel światłowodowy w standardzie Thunderbolt mógłby zastąpić 50 kabli miedzianych, na przykład podczas kręcenia filmu. Demonstracja technologii Light Peak odbyła się 23 września 2009 podczas Intel Developer Forum. Technologia została wyprodukowana przez firmę Intel we współpracy z Apple Inc. Intel rozpoczął dystrybucję Thunderbolt na początku 2011 . Początkowo port Thunderbolt można było znaleźć w MacBookach Pro, MacBookach Air oraz w komputerach iMac i Mac Mini. W 2012 roku trafił do pecetów jako wyposażenie platformy Centrino "Chief River". Acer i Lenovo jako pierwsi producenci pecetów wprowadzili Thunderbolt w swoich komputerach w takich modelach jak Aspire S5 oraz ThinkPad S430 i T430s. Również najwięksi producenci płyt głównych tacy jak Intel, Asus i MSI wprowadzili do oferty modele z portami Thunderbolt. W czerwcu 2013 roku Intel zaprezentował standard Thunderbolt 2 (nazwa kodowa Falcon Ridge) o przepustowości 20 Gbps i obsługujące strumieniowanie wideo w standardzie 4K.Intel Core i7 - generacja procesorów firmy Intel oparta na architekturze x86-64, premiera układu miała miejsce 3 listopada 2008 roku. Wykorzystuje ona mikroarchitekturę procesora o nazwie Nehalem. Jest to następca układów Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad z rdzeniem Penryn.

  Opis[ | edytuj kod]

  Steve Jobs z MacBookiem Air podczas wystąpienia na konferencji MacWorld w 2008 roku.

  Aby zmniejszyć rozmiary i wagę komputera, trzeba było pójść na wiele kompromisów. MacBook Air jest pierwszym notebookiem Apple od czasów PowerBooka 2400c bez wbudowanego napędu CD/DVD. Nie posiada również portu FireWire, ethernet (dostępna przejściówka, dołączana w najnowszym modelu), wejścia liniowego, slotu kart pamięci oraz gniazda blokady Kensington. Bateria jest wewnętrzna i niewyjmowalna, pamięć RAM jest przylutowana do płyty głównej.

  FireWire to standard łącza szeregowego umożliwiającego szybką komunikację i synchroniczne usługi w czasie rzeczywistym. Opracowany w roku 1995 dla komputerów osobistych i cyfrowych urządzeń optycznych. Rozwijany przez firmę Apple Inc. Jest zdefiniowany w dokumencie IEEE 1394.SSD (ang. solid-state drive, czasem też solid state disk) – urządzenie pamięci masowej zbudowane w oparciu o pamięć flash.

  Pod opuszczaną klapką po prawej stronie znajdują się: jeden port USB, Mini DisplayPort oraz wyjście liniowe/na słuchawki jack stereo 3,5 mm. Po lewej stronie znajduje się złącze zasilania MagSafe.

  Jest możliwe dokupienie zewnętrznego napędu USB SuperDrive (DVD-RW), bądź używanie udostępnionego przez sieć napędu optycznego innego komputera.

  11.6 calowy MacBook Air

  MacBook Air był pierwszym komputerem Apple z opcjonalnym dyskiem SSD. W pierwszej wersji zamiast 80 GB zwykłego dysku można było zamówić 64 GB SSD, od 14 października 2008 roku nowe modele oferują 120 GB zwykły dysk twardy lub 128 GB SSD.

  Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.SD (ang. Secure Digital) – jeden ze standardów kart pamięci opracowany przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba w 2000 roku. Karty SD charakteryzują się niewielkimi wymiarami (24 × 32 × 2,1 mm) i masą (ok. 2 gramów). Poza grubością, ich wymiary są identyczne jak kart MMC.

  Procesor pierwszego Aira był specjalnie projektowany, aby zajmował o 60% mniej miejsca niż oryginalny Core 2 Duo.

  Obudowa laptopa jest wykonana z jednego kawałka aluminium, podobnie jak MacBooka Pro. Duży trackpad (touchpad) obsługuje gesty multi-touch (jak iPhone czy iPod Touch), podobnie jak MacBook Pro.

  Parametry techniczne MacBook Air[ | edytuj kod]

  W 2010 roku zaprezentowano różne wersje laptopa, różniące się parametrami technicznymi, w tym nową wersję Macbooka Air z ekranem o przekątnej 11 cali, natomiast w 2011 roku uaktualniono parametry techniczne i dodano port Thunderbolt

  Universal Serial Bus, USB, uniwersalna magistrala szeregowa – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.Bluetooth /ˈblu:tu:θ/ – standard bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, smartfon i wieloma innymi.

  Macbook Air 11

 • procesor Intel Core i5 1,6 GHz z 3MB pamięci podręcznej L3 (opcjonalnie Intel Core i7 1,8 GHz z 4MB pamięci podręcznej L3)
 • 4 GB pamięci RAM (opcjonalnie 8GB)
 • pamięć masowa flash o pojemności 128 GB (opcjonalnie 256 GB)
 • 11" matryca z podświetleniem diodami LED
 • trackpad (touchpad) Multi-Touch
 • kamera FaceTime
 • dwa porty USB
 • Wi-Fi 802.11n i Bluetooth 4.0
 • wbudowane głośniki stereofoniczne oraz mikrofon
 • wymiary 1,7 x 29,95 x 19,2 cm
 • waga ok. 1,08 kg
 • port MagSafe 2
 • Macbook Air 13

  Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.Touchpad, trackpad (po polsku - gładzik lub panel dotykowy) – urządzenie wskazujące często spotykane w laptopach, zastępujące mysz.
 • procesor Intel Core i5 1,7 GHz z 3MB pamięci podręcznej L3 (opcjonalnie Intel Core i7 1,8 GHz z 4MB pamięci podręcznej L3)
 • 8 GB pamięci RAM
 • pamięć masowa flash o pojemności 128 lub 256 GB
 • 13" matryca z podświetleniem diodami LED
 • trackpad (touchpad) Multi-Touch
 • kamera FaceTime
 • dwa porty USB
 • czytnik kart SD
 • Wi-Fi 802.11n i Bluetooth 4.0
 • wbudowane głośniki stereofoniczne oraz mikrofon
 • wymiary 1,7 x 32,5 x 22,7 cm
 • waga ok. 1,35 kg
 • Remote Disc[ | edytuj kod]

  Opcjonalny MacBook Air SuperDrive (DVD-RW)

  MacBook Air może bezprzewodowo korzystać z udostępnionego napędu optycznego innego Maka bądź PC z Windows, który ma zainstalowany program Remote Disc. Umożliwia to instalowanie aplikacji z płyt CD/DVD. W ten sposób również można reinstalować system z dołączonych instalacyjnych płyt DVD.

  Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.Ethernet - technika, w której zawarte są standardy wykorzystywane w budowie głównie lokalnych sieci komputerowych. Obejmuje ona specyfikację przewodów oraz przesyłanych nimi sygnałów. Ethernet opisuje również format ramek i protokoły z dwóch najniższych warstw Modelu OSI. Jego specyfikacja została podana w standardzie IEEE 802.

  Remote Disc obsługuje netbooting, co pozwala na uruchomienie go z płyty instalacyjnej w napędzie innego komputera. Oprogramowanie nie pozwala na odtwarzanie bądź zgrywanie płyt DVD oraz CD audio, jednak pozwala na instalację systemu Windows.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  MagSafe – wtyczka kończąca przewód zasilacza komputerów przenośnych MacBook, MacBook Air oraz MacBook Pro firmy Apple.
  Steven Paul Jobs (ur. 24 lutego 1955 w San Francisco, zm. 5 października 2011 w Palo Alto) – współzałożyciel (wspólnie ze Steve’em Wozniakiem), prezes i przewodniczący rady nadzorczej Apple Inc.
  Multi-touch (wielokrotny dotyk) – technika umożliwiająca kontrolowanie interfejsów graficznych więcej niż dwoma palcami jednocześnie. Urządzenia multidotykowe w przeciwieństwie do jednodotykowych rejestrują dotknięcie ekranu czy innej powierzchni sterującej (np. tabletu, touchpada) w wielu miejscach jednocześnie. Określenie Multi-Touch jest także używane w stosunku do bardziej ograniczonych rozwiązań takich jak Dual Control, Gest Touch czy Dual-Touch.
  Wi-Fi – potoczne określenie zestawu standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem Wi-Fi jest budowanie sieci lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej czyli WLAN. Zasięg od kilku metrów do kilku kilometrów i przepustowości sięgającej 300 Mb/s, transmisja na dwóch kanałach jednocześnie. Produkty zgodne z Wi-Fi mają na sobie odpowiednie logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Logo Wi-Fi jest znakiem handlowym należącym do stowarzyszenia Wi-Fi Alliance. Standard Wi-Fi opiera się na IEEE 802.11.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.842 sek.