• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ma’oz Awiw

  Przeczytaj także...
  Kampus Uniwersytetu Tel Awiwu (hebr. קמפוס אוניברסיטת תל אביב) – miasteczko uniwersyteckie Uniwersytetu Tel Awiwu w Tel Awiwie-Jafie, w Dzielnicy Pierwszej.Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.
  Synagoga, bożnica, bóżnica (z stgr. συναγωγή synagoge - zgromadzenie, miejsce zebrań) – żydowski dom modlitwy. W judaizmie miejsce modlitw i zgromadzeń religijnych, również miejsce zebrań społecznych gminy żydowskiej.

  Ma’oz Awiw (hebr. מעוז אביב; Twierdza Wiosny) - osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Drugiej.

  Położenie[]

  Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron. Jest położone w północno-wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu, na północ od rzeki Jarkon. Południową granicę osiedla stanowi skrzyżowanie ulic Bnei Ephraim i Refidim, za którym znajduje się wiadukt nad torami kolejowymi i dalej Park ha-Jarkon. Wschodnią granicę osiedla wyznaczają ulice Bnei Ephraim i HaRav Mark, za którymi znajduje się osiedle Hadar Josef. Na północy za ulicą Mivtsa Kadesh znajduje się osiedle Tel Baruch. Wzdłuż zachodniej granicy osiedla przebiega autostrada Ayalon, za którą znajduje się Kampus Uniwersytetu Tel Awiwu.

  Hadar Josef (hebr. הדר יוסף; Most Josefa) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Drugiej.Herclijja (hebr. הרצליה; arab. هرتسليا; ang. Herzliyya) – miasto położone w Dystrykcie Tel Awiwu w Izraelu. Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym, w zespole miejskim Gusz Dan.

  Historia[]

  Osiedle powstało w 1954, jako osiedle mieszkaniowe dla wojskowych oraz pracowników izraelskich sił bezpieczeństwa. Z czasem osiedle rozbudowało się w kierunku wschodnim, gdzie po drugiej stronie ulicy Bnei Ephraim powstało mniejsze osiedle Ma’oz Awiw B.

  Architektura[]

  Zabudowa osiedla składa się z budynków wielorodzinnych wzniesionych z "wielkiej płyty". W większości są to podłużne bloki 4-piętrowe, tylko jeden budynek jest wieżowcem o 12-piętrach. Całość osiedla jest dobrze zagospodarowana i pomiędzy budynkami jest bardzo duża ilość zieleni.

  Park ha-Jarkon (hebr. פארק הירקון, Ganei Yehoshua, Park HaYarkon) - park miejski położony nad rzeką Jarkon w północnej części Tel Awiwu, w Izraelu. Park obejmuje rozległe tereny trawiaste, na których umieszczono liczne obiekty sportowe, aquapark, ogrody botaniczne, ptaszarnię, dwa miejsca koncertowe i sztuczne jezioro zaporowe. Park jest odwiedzany przez 1,2 miliona gości rocznie.Równina Szaron (hebr. השרון, HaSharon) – wąska nizina w Izraelu, nad Morzem Śródziemnym. Długość niziny 180 km, szerokość 6-20 km.

  Edukacja[]

  W osiedlu znajduje się szkoła podstawowa Magen oraz szkoła Venezuela.

  Religia[]

  Przy ulicy Ha-Rav Mark jest synagoga.

  Gospodarka[]

  W centrum osiedla znajduje się centrum handlowe z kawiarnią. Przy centrum jest urząd pocztowy.

  Transport[]

  Wzdłuż zachodniej granicy osiedla przebiega autostrada nr 20 ISR-HW20.png (Ayalon Highway). Można do niej dojechać jadąc ulicą Bnei Ephraim, a następnie ulicą Rokah w kierunku południowo-zachodnim. Natomiast jadąc ulicą Bnei Ephraim na północ, dojeżdża się do skrzyżowania z ulicą Keren Kayemet Le'Israel, którą jadąc na zachód dojedzie się do autostrady nr 20, lub jadąc na wschód do drogi nr 482 ISR-HW482.png (Tel Awiw-Herclijja).

  Osiedle mieszkaniowe to jednostka urbanistyczna charakteryzująca się ujednoliconą zabudową mieszkaniową, z uzupełnieniem w postaci infrastruktury usługowo-handlowej. Obiekty wewnątrz osiedla często połączone są siecią dróg wewnętrznych, przy jednoczesnym wydzieleniu dróg wyższych klas na zewnątrz.Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.

  Linki zewnętrzne[]

 • Mapa osiedla (ABmaps) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jarkon (hebr. נחל הירקון, Nahal HaYarkon; arab. Nahr el-Auja) – rzeka w centralnej części Izraela, mająca swoje źródła u podnóża wzgórza Tel Afek, na zachód od miasta Rosz HaAjin. Przepływa przez Równinę Szaron i ma swoje ujście w mieście Tel Awiw do Morza Śródziemnego. Rzeka ma długość 27,5 km.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.