• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Maʻa Nonu  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  The Rugby Championship 2014 – trzecia edycja The Rugby Championship, corocznego turnieju w rugby union rozgrywanego pomiędzy czterema najlepszymi zespołami narodowymi półkuli południowej – Argentyny, Australii, Nowej Zelandii i RPA. Turniej odbył się systemem ligowym pomiędzy 16 sierpnia a 4 października 2014 roku.Tana Umaga (ur. 27 maja 1973 r. w Lower Hutt, Nowa Zelandia) - nowozelandzki rugbysta, reprezentant kraju, pochodzący z rodziny emigrantów z Wysp Salomona.
  Kariera klubowa[]

  Grać w rugby zaczął w wieku czterech lat w Oriental Rongotai RFC, w którym grali również jego ojciec i starsi bracia, i po ukończeniu Rongotai College, gdzie występował w pierwszej drużynie, powrócił do gry w tym klubie. W jego barwach sporadycznie występuje przez całą karierę, gdy pozwalają mu na to jego profesjonalne zobowiązania.

  Puchar Trzech Narodów 2004 (2004 Tri Nations Series) – 9. edycja Pucharu Trzech Narodów, corocznego turnieju w rugby union rozgrywanego pomiędzy zrzeszonymi w SANZAR trzema najlepszymi zespołami narodowymi półkuli południowej - Australii, Nowej Zelandii i RPA - przed turniejem zajmującymi trzy z pięciu czołowych miejsc rankingu IRB. Turniej odbywał się systemem kołowym pomiędzy 17 lipca a 21 sierpnia 2004.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  W 2002 roku zadebiutował w drużynie Wellington Lions w krajowych rozgrywkach National Provincial Championship, natomiast w następnym sezonie znalazł się również w składzie Hurricanes reprezentującego tę prowincję w Super 12. Swój pierwszy występ zanotował w inauguracyjnej rundzie rozgrywek w meczu przeciwko obrońcom tytułu – Crusaders, zaliczając przyłożenie i powtórzył ten wyczyn również w kolejnym meczu. W obydwu klubach rywalizował o miejsce w składzie z takimi zawodnikami jak Conrad Smith i Tana Umaga, do którego był często porównywany. Powodowało to częste zmiany pozycji zawodnika, który grał zarówno jako skrzydłowy, jak i na obydwu pozycjach środkowego ataku. W 2005 roku na siedem meczów został kapitanem Wellington, a w 2006 roku był w składzie, który doprowadził Hurricanes do jedynego w historii klubu finału Super 14. Mecz, ironicznie nazwany Goryle we mgle, rozegrany został w trudnych warunkach atmosferycznych, a górą z niego wyszli gracze Crusaders.

  National Provincial Championship (ze względów sponsorskich nazywane ITM Cup) – prowadzone od 1976 roku przez New Zealand Rugby Union rozgrywki o mistrzostwo Nowej Zelandii w rugby union. Startują w nich drużyny reprezentujące regionalne związki rugby.All Blacks – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Nowej Zelandii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Nowozelandzki Związek Rugby, członek IRB.

  Podczas dziesięciu lat gry w Wellington jego drużyna sześciokrotnie gościła w finale NPC – w latach 2003-2009 opuszczając tylko finał z 2005 – nie wygrywając jednak żadnego z tych pojedynków. Dodatkowo 20 września 2008 roku zdobyła pierwszy raz od dwudziestu sześciu lat Ranfurly Shield wygrywając mecz z Auckland, w kolejnym roku tracąc to trofeum na rzecz Canterbury.

  Crusaders (dawniej Canterbury Crusaders, pl. Krzyżowcy) - profesjonalny nowozelandzki klub rugby union występujący w lidze Super Rugby. Drużyna siedmiokrotnie zdobywała mistrzostwo Super Rugby (1998, 1999, 2000, 2002, 2005, 2006, 2008), co sprawia, że Crusaders są najbardziej utytułowaną ekipą w tych rozgrywkach. Dodatkowo do zespołu należy rekord w liczbie zdobytych punktów, oraz zdobytych przyłożeń w jednym meczu. Oba te wyczyny udało się osiągnąć podczas meczu z New South Wales Waratahs rozegranego w 2002 roku, aktóry zakończył się wynikiem 96-19 dla Crusaders. Do drużyny należy również niechlubny rekord polegający na najmniejszej liczbie punktów zdobytych w meczu, kiedy w 2009 roku Crusaders zostali pokonani przez Highlanders 9-0. W 2005 roku zespół zdobył 541 punktów i 71 przyłożeń, co również jest rekordem rozgrywek. Również zawodnicy Crusaders są posiadaczami rekordów: Andrew Mehrtens zdobył najwięcej punktów w sezonie Super 12 (206 punktów w sezonie 1998), Dan Carter zdobył najwięcej punktów w sezonie Super 14 (221 punktów w sezonie 2006), Rico Gear zdobył najwięcej przyłożeń w sezinie (15 w 2005 roku).World Rugby Sevens Series (od nazwy sponsora HSBC World Rugby Sevens Series) – coroczna seria turniejów dla męskich reprezentacji narodowych w rugby 7 organizowana przez World Rugby (wcześniej IRB) od sezonu 1999/2000. Zwycięzcą w danym sezonie zostaje zespół, który podczas całego cyklu zdobędzie najwięcej punktów, które są przyznawane za zajęcie poszczególnych miejsc w każdym turnieju, których liczba w historii zawodów wahała się od siedmiu do jedenastu. Turnieje trwają z reguły dwa dni i występuje w nich szesnaście reprezentacji, wyjątkiem jest trzydniowy Hong Kong Sevens. Spośród szesnastu dotychczasowych edycji dwunastokrotnie triumfowała reprezentacja Nowej Zelandii.

  W sezonie 2009 Super 14 znalazł się na czele listy zawodników z największą ilością przyłożeń, a w marcu 2011 jako trzeci w historii gracz Hurricanes przekroczył barierę stu meczów rozegranych dla tej drużyny. W czerwcu 2011 szefostwo Hurricanes ogłosiło, że nie przedłuży umowy z zawodnikiem na kolejny sezon. Łączony był z przejściem do Chiefs, jednak na początku lipca Nonu podpisał dwuletni kontrakt z drużyną Blues z Auckland, zawierający klazulę pozwalającą zawodnikowi na kilkumiesięczne występy w japońskim klubie Ricoh Black Rams. Pod koniec 2011 roku oficjalnie ogłoszono, że mimo odejścia z Hurricanes gracz pozostanie związany z podlegającym im klubem Wellington Lions. W Japonii Nonu opuściwszy tylko jeden mecz wystąpił w dwunastu spotkaniach swojej drużyny zdobywając sześć przyłożeń, zespół natomiast zajął miejsce w środku ligowej tabeli i odpadł w eliminacjach do All-Japan Rugby Football Championship 2011/2012.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.The Rugby Championship – coroczny turniej rugby union dla reprezentacji RPA, Nowej Zelandii, Australii oraz, od 2012 roku, Argentyny. Powstał w 1996 roku wraz z Super 14 pod nazwą Puchar Trzech Narodów. Zarządza nim SANZAR, organizacja skupiająca związki rugby z Australii, Nowej Zelandii i RPA.

  Dla Blues Nonu zadebiutował w trzeciej kolejce sezonu 2012, jednak podobnie jak rok wcześniej zarówno drużyna, jak i zawodnik, nie zachwycali formą. Postanowił zatem zmienić zespół, aktywując opcję odejścia po jednym sezonie, i związał się z Highlanders. W Highlanders zaliczył kolejny sezon słabych występów podkreślonych kontuzjami oraz żółtymi i czerwonymi kartkami, zyskał też opinię gracza kontrowersyjnego, dzielącego drużynę. Strony nie uzgodniły też przedłużenia umowy, następnie okazało się, że żaden z nowozelandzkich zespołów Super Rugby nie był zainteresowany zawodnikiem. Kilkumiesięczna epopeja, podczas której pojawiały się oferty z zagranicy, zakończyła się, gdy w październiku ogłoszono, iż Nonu powróci do Blues podpisawszy dwuletnią umowę. Jego pierwszy występ w sezonie 2014 był odkładany z uwagi na rehabilitację po operacji kostki. Na boisku pojawił się dopiero w połowie marca, wkrótce jednak błysnął formą znaną z reprezentacji. Odejście trenera Marka Hammetta otworzyło zawodnikowi powrót do zespołu Hurricanes, podpisał zatem umowę na występy w sezonie 2015. Jego usługami już po tym terminie były zainteresowane kluby z Anglii, Francji i Japonii, a w grudniu 2014 roku ogłoszono, iż od sezonu 2015/2016 Nonu zasili szeregi RC Toulonnais.

  Puchar Narodów Pacyfiku 2007 – druga edycja corocznego turnieju organizowanego pod auspicjami IRB dla drużyn z regionu Pacyfiku. Turniej odbył się pomiędzy 19 maja a 24 czerwca 2007 roku i wzięło w nim udział sześć reprezentacji.Puchar Trzech Narodów 2003 (2003 Tri Nations Series) – 8. edycja Pucharu Trzech Narodów, corocznego turnieju w rugby union rozgrywanego pomiędzy zrzeszonymi w SANZAR trzema najlepszymi zespołami narodowymi półkuli południowej - Australii, Nowej Zelandii i RPA. Turniej odbywał się systemem kołowym pomiędzy 12 lipca a 16 sierpnia 2003.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W kadrze narodowej zadebiutował przegranym meczem z Anglią 14 czerwca 2003 roku. Nie znalazł się w składzie na Puchar Trzech Narodów 2003, ale w tym samym roku został powołany na Puchar Świata rozgrywany w Australii. Zagrał tam w trzech meczach, przeciwko reprezentacjom Włoch, Tonga i Kanady, w meczu z tą ostatnią zdobywając swoje pierwsze w karierze międzynarodowej przyłożenie. Nie został już wytypowany do gry w fazie pucharowej, natomiast z drużyną rugby siedmioosobowego wygrał IRB Sevens World Series w sezonie 2003/2004.

  Puchar Trzech Narodów 2011 (2011 Tri Nations Series) – szesnasta edycja Pucharu Trzech Narodów, corocznego turnieju w rugby union rozgrywanego pomiędzy zrzeszonymi w SANZAR trzema najlepszymi zespołami narodowymi półkuli południowej - Australii, Nowej Zelandii i RPA - będącymi też jednocześnie trzema najlepszymi drużynami świata. Turniej odbywał się systemem kołowym pomiędzy 23 lipca a 27 sierpnia 2011. W związku z rozpoczynającym się 9 października 2011 roku Pucharem Świata turniej rozegrano według skróconej formuły obejmującej sześć meczów, zamiast standardowych dziewięciu.Reprezentacja Włoch w rugby mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Włoch w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy kwalifikujący się ze względu na włoskie obywatelstwo, włoskich wstępnych do drugiego pokolenia bądź trzyletnie zamieszkiwanie w tym kraju. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Włoski Związek Rugby. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów.

  Słabsza forma w Super 12 ponownie spowodowała brak powołania Nonu do reprezentacji na Puchar Trzech Narodów 2004, jednak dobre występy w NPC zaowocowały występami z ławki rezerwowych podczas wygranych listopadowych meczów Nowozelandczyków w Europie. Podobnie w 2005 roku – mimo iż pominięty w składzie na Puchar Trzech Narodów, był częścią drużyny, która w listopadzie zdobyła pierwszy od 1978 roku, a drugi w historii All Blacks, Wielki Szlem po zwycięstwach nad czterema reprezentacjami z Wysp Brytyjskich wychodząc na boisko w trzech z tych meczów. Dodatkowo w trakcie tournée British and Irish Lions po Nowej Zelandii zagrał przeciw nim w dwóch meczach – jako reprezentant Wellington i All Blacks.

  Super Rugby – zawodowa liga rugby union skupiająca czołowe zespoły z Australii, Nowej Zelandii i Południowej Afryki. Jest to największa i uznawana za najlepszą ligę południowej półkuli. W przeszłości liga była mniej liczna, zgodnie z czym nosiła nazwę Super 12 (do 2006), a później Super 14 (do 2010).Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  W 2006 roku konieczność przeprowadzenia operacji po kontuzji kciuka wykluczyła go z występów w reprezentacji w pierwszej połowie sezonu, zagrał jednak we wszystkich meczach listopadowej wyprawy kadry narodowej do Europy.

  Rok 2007 przyniósł, przy wysokiej formie graczy formacji ataku, odsunięcie Nonu od pierwszej reprezentacji, bez szans na grę w Pucharze Świata. Kontuzje podstawowych zawodników spodowowały jego powrót do drużyny narodowej jedynie na dwa mecze z Francją, następnie dołączył do Junior All Blacks na dwa ostatnie mecze w zwycięskiej kampanii w Pucharze Narodów Pacyfiku, w obu z nich zdobywając po przyłożeniu. Rozczarowanie skłoniło go jednak do rozważań nad przejściem do rugby league.

  Reprezentacja Anglii w rugby mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Anglii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Związek Rugby. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów. Stadionem macierzystym reprezentacji jest położony w południowo-zachodnim Londynie Twickenham o pojemności 82 000 widzów.Wellington (maor. Te Whanga-nui-a-Tara) – stolica Nowej Zelandii, trzecie pod względem wielkości i liczby ludności miasto w tym państwie (po Auckland i Christchurch), najgęściej zaludniona stolica w Oceanii i najbardziej wysunięta na południe stolica na świecie. Znajduje się na terenie regionu Wellington, na Wyspie Północnej, w pobliżu geograficznego środka Nowej Zelandii.

  W kolejnych latach stał się podstawowym środkowym All Blacks – nie wystąpił tylko w 7 z 55 meczów rozegranych w latach 2008-2011 przez nowozelandzką reprezentację – jedyna dłuższa nieobecność była spowodowana kontuzją. Lata 2008 i 2010 zaowocowały wygranymi w Pucharze Trzech Narodów oraz zdobyciem kolejnych dwóch Wielkich Szlemów w meczach na północnej półkuli. Ponadto Nonu, wspólnie z czterema innymi zawodnikami, zaliczył najwięcej przyłożeń w Pucharze Trzech Narodów 2011, a Nowa Zelandia przez te cztery lata utrzymała Bledisloe Cup.

  Reprezentacja Kanady w rugby mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Kanady w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo kanadyjskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialna jest organizacja Rugby Kanada.Artykuł grupuje składy reprezentacji na Puchar Świata w Rugby 2011, który odbył się w Nowej Zelandii w dniach 9 września–23 października 2011 roku.

  Powołany na Puchar Świata w Rugby w 2011 zawodnik zagrał w sześciu z siedmiu meczów swojej drużyny zdobywając trzy przyłożenia. Jego drużyna pokonała zaś w finale reprezentację Francji 9-8 po dwudziestu czterech latach odzyskując to trofeum. Otrzymał również nominację do nagrody dla najlepszego zawodnika roku 2011 według IRB.

  Rugby league to rugby 13-osobowe, popularne w Australii, w północnej Anglii, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, w południowej Francji, Walii i Stanach Zjednoczonych .Rugby club toulonnais (RCT) – francuski klub rugby union występujący w najwyższej klasie rozgrywkowej, lidze Top 14. RCT zlokalizowany jest w prowansalskim mieście Tulon. Na co dzień swoje mecze rozgrywa na mieszczącym 13 700 widzów Stade Mayol, a najważniejsze spotkania na znacznie większym Stade Vélodrome w Marsylii.

  Z uwagi na konkurencję ze strony Sonny Billa Williamsa i słabszą formę w sezonie ligowym został pominięty w składach na testmecze w czerwcu 2012 roku, były to jednak trzy z sześciu opuszczonych w latach 2012–2013 spotkań. W pozostałych dwudziestu dwóch wychodził na boisko w podstawowym składzie, a Nowozelandczycy w tym czasie wygrali obie edycje The Rugby Championship oraz w drugim z nich jako pierwsza drużyna w epoce profesjonalnego rugby nie odnieśli porażki w roku kalendarzowym. Aktywnie przyczynił się do triumfu w trzymeczowej serii z Anglikami w czerwcu 2014 roku, wziął następnie udział w pierwszej połowie zwycięskiego The Rugby Championship 2014, z pozostałych spotkań w sezonie wyeliminowała go bowiem złamana w meczu ze Springboks ręka.

  Highlanders (Górale, dawniej Otago Highlanders) – nowozelandzka profesjonalna drużyna rugby union z siedzibą w Dunedin, występujca w elitarnych rozgrywkach Super Rugby. Drużyna reprezentuje lokalne związki rugby z Otago, Północnego Otago oraz Southland.Przyłożenie (ang. try) - główna, najwyżej punktowana metoda zdobywania punktów w rugby union i rugby league. Punkty poprzez przyłożenie zdobywa się przykładając piłkę na polu punktowym przeciwnika (na lub za linią bramkową). W zależności od odmiany rugby różne są definicje samego przyłożenia jak i pola punktowego.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Brytyjskie i Irlandzkie Lwy (ang. British and Irish Lions; 1888-1950 Wyspy Brytyjskie, 1950-2001 Brytyjskie Lwy) - zespół rugby, w którym występują zawodnicy z reprezentacji Anglii, Irlandii, Szkocji i Walii.
  Reprezentacja Tonga w rugby mężczyzn – zespół rugby, biorący udział w imieniu Tonga w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tongańskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Tongański Związek Rugby. Drużyna pięciokrotnie awansowała do Pucharu Świata, gdzie najlepszą lokatą było trzecie miejsce w grupie (1995, 2007, 2011 rok). Zawodnicy z wysp Tonga, wspólnie z Fidżyjczykami i Samoańczykami biorą udział w spotkaniach reprezentacji Wysp Pacyfiku. Przed meczami zawodnicy wykonują taniec Sipi Tau, odmianę Kailao.
  Wellington Lions (Vodafone Wellington Lions) - zespół grający w rugby mający swoją siedzibę w Wellington, założony w 1879 r. Swoje mecze rozgrywa na Westpac Stadium. Dyrektorem zespołu jest Joe Pope, trenerem Jamie Joseph. Zespół gra w Air New Zealand Cup.
  Puchar Świata w Rugby w roku 2007 był szóstym Pucharem świata, imprezą o randze mistrzostw świata w rugby union rozgrywaną co cztery lata. Rozgrywany był we Francji i w niektórych miastach Wielkiej Brytanii od 7 września do 20 października 2007. Tytułu zdobytego w roku 2003 w Australii broniła reprezentacja Anglii, która w finałowym pojedynku uległa drużynie z Południowej Afryki.
  Mark Hammett (ur. 13 lipca 1972 w Christchurch) – nowozelandzki rugbysta grający na pozycji młynarza, zwycięzca National Provincial Championship i czterokrotny triumfator Super 12, reprezentant kraju, brązowy medalista Pucharu Świata 2003, następnie trener.
  Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.
  World Rugby – międzynarodowa organizacja pozarządowa zarządzająca rozgrywkami rugby union oraz ustalająca zasady gry. Powstała w 1886 jako „International Rugby Football Board” (IRFB) na wniosek szkockiego, walijskiego i irlandzkiego związku rugby. Związek angielski początkowo odmówił przystąpienia, niemniej w 1890 został pierwszym członkiem-niezałożycielem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.