• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mały Lew

  Przeczytaj także...
  Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.Mira Ceti (omikron Ceti, ο Cet) – gwiazda zmienna w gwiazdozbiorze Wieloryba, która osiąga 2,0 podczas maksimum jasności, podczas minimum jasność jej spada do 10,1. Odległa od Słońca o ok. 419 lat świetlnych.
  NGC 3003 (również UGC 5251, MCG 6-22-13, ZWG 182.21, KUG 0945+336, IRAS09456+3339 lub PGC 28186) – galaktyka spiralna z poprzeczką (SBbc), znajdująca się w gwiazdozbiorze Małego Lwa. Zajmuje powierzchnię koła o średnicy 5,9 minuty łuku. Odkrył ją William Herschel.

  Mały Lew (łac. Leo Minor, dop. Leonis Minoris, skrót LMi) – niewielka, 64. co do wielkości i słabo widoczna konstelacja nieba północnego. W Polsce widoczny od zimy do lata. Liczba gwiazd do 6: około 20.

  W odróżnieniu od swego większego imiennika, Lwa, nazwanego przez Ptolemeusza, Mały Lew został wyodrębniony jako osobny gwiazdozbiór przez Jana Heweliusza, w wydanym pośmiertnie w 1690 roku atlasie Firmamentum Sobiescianum. Przedstawiony w postaci leżącego lwa, ponad znacznie większą, konstelacją Lwa.

  Gwiazda zmienna – gwiazda, która w znaczący sposób zmienia swoją jasność. Ogólnie rzecz biorąc, każda gwiazda wykazuje drobne fluktuacje jasności, ale są one w większości przypadków praktycznie niezauważalne – na przykład jasność Słońca zmienia się o ok. 0,1% w 11-letnim cyklu.Zestawienie to zawiera gwiazdy do jasności 6,5 magnitudo w gwiazdozbiorze Małego Lwa. Dodatkowo uwzględniono w nim inne ciekawe obiekty gwiazdowe.

  Jak odnaleźć konstelację[]

  Gwiazdozbiór Małego Lwa zajmuje niewielki obszar na niebie i otoczony jest przez konstelacje Wielkiej Niedźwiedzicy, Rysia, Raka i Lwa. Najjaśniejszą gwiazdą jest 46 Leonis Minoris (Praecipua) o jasności 3,83. Znajduje się ona mniej więcej w połowie odległości pomiędzy Phekidą (γ UMa) a Regulusem (α Leo).

  Klaudiusz Ptolemeusz, Ptolemeusz Klaudiusz lub po prostu Ptolemeusz (łac. Claudius Ptolemaeus, stgr. Κλαύδιος Πτολεμαῖος Klaudios Ptolemaios; ur. ok. 100, zm. ok. 168) – astronom, matematyk i geograf greckiego pochodzenia. Urodzony w Tebaidzie, kształcił się i działał w Aleksandrii należącej wówczas do Imperium rzymskiego około II wieku n.e.Wielka Niedźwiedzica (łac. Ursa Maior, dop. Ursae Maioris, skrót UMa) – gwiazdozbiór okołobiegunowy nieba północnego, a zarazem trzecia co do wielkości konstelacja nieba. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 125. W Polsce jest widoczna przez cały rok.

  Gwiazdy Małego Lwa[]

 • Beta Leonis Minoris (β LMi) – układ podwójny gwiazd typu podolbrzym o typie widmowym G8 i F8, o jasnościach odpowiednio 4,40 i 6,12. Jasność widzialna całego układu wynosi 4,22. Masa poszczególnych składników to około 2 i 1,35 mas Słońca, a okres orbitalny wynosi 38,62 lat. Układ jest oddalony od Ziemi o 146 lat świetlnych.
 • R Leonis Minoris (R LMi) – długookresowa gwiazda zmienna typu Mira Ceti, o okresie zmienności wynoszącym 372,19 dnia i zmianie jasności między 6,3 a 13,2.
 • Interesujące obiekty[]

  Żadna z galaktyk nie ma porównania z lepiej znanymi galaktykami Lwa, ale ta mała konstelacja zawiera 17 galaktyk, odpowiednich dla średnich powiększeń, włącznie z widzianą z boku NGC 3432.

  Masa Słońca M ⊙ {displaystyle M_{odot }} – pozaukładowa jednostka używana w astronomii do określania mas obiektów astronomicznych (gwiazd, gromad, galaktyk itp.).Jan Heweliusz, łac. Johannes Hevelius, niem. Johann Hewelcke, inne formy nazwiska: Hewel, Hewelke, Höfelcke, Hövellius, Höwelcke (ur. 28 stycznia 1611 w Gdańsku, zm. 28 stycznia 1687 tamże) – gdański astronom, matematyk i konstruktor instrumentów naukowych.
 • NGC 3003 – przykład galaktyki spiralnej, której widzimy tylko krawędź (ang. edge on galaxy). Średnica galaktyki na niebie wynosi 5,9′ łuku. Jej jasność widzialna to 11,7.
 • Voorwerp Hanny – obiekt astronomiczny o nieznanej naturze, oddalony o około 650 milionów lat świetlnych. Obiekt ten w 2007 roku znalazła holenderska nauczycielka Hanny van Arkel podczas klasyfikowania galaktyki IC 2497. To doskonały przykład na to, że społecznościowe projekty naukowe, takie jak „Galaktyczne Zoo”, stanowią doskonałą pomoc przy badaniach prowadzonych przez profesjonalnych naukowców. Późniejsze badania obu ciał pozwoliły na wysunięcie hipotezy wyjaśniającej powstanie Obiektu Hanny. Zakłada ona, że struktura powstała w wyniku oddziaływań grawitacyjnych IC 2497 z inną galaktyką, a materia otaczająca pierwszą z galaktyk jest pozostałością tego wydarzenia.
 • Ciekawostka[]

  Gwiazdozbiór ten nie ma gwiazdy oznaczonej alfa. Angielski astronom Francis Baily, który przyporządkowywał greckie litery do gwiazd gwiazdozbiorów, przegapił oznaczenie najjaśniejszej z gwiazd, 46 Leonis, za pomocą litery alfa, nie zapomniał jednak nazwać drugiej pod względem jasności jako beta Leonis Minoris.

  Phekida (gamma Ursae Majoris, γ Ursae Majoris) – jedna z gwiazd konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy, tworząca lewe koło Wielkiego Wozu. Podobnie jak cztery inne gwiazdy tego gwiazdozbioru, Phekida należy do luźnej gromady otwartej, znanej jako Gromada Wielkiej Niedźwiedzicy (Collinder 285). Jej nazwa pochodzi od arabskiego słowa فخذ (fakhð), oznaczającego „udo” (niedźwiedzia).Ryś (łac. Lynx, dop. Lyncis, skrót Lyn) – gwiazdozbiór nieba północnego, wprowadzony przez gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, aby wypełnić lukę między Woźnicą i Wielką Niedźwiedzicą, opublikowany w 1690 roku, w pośmiertnie wydanym atlasie Firmamentum Sobiescianum. Nadał mu tę nazwę ze względu na oczy rysia, które musiałby posiadać obserwujący, aby ją odnaleźć (kotowatym, w szczególności rysiom, folklor przypisywał nadzwyczajne widzenie nocą, w tym możliwość widzenia przez ściany). Jednakże zwierzę,które narysował na swojej mapie nieba, tylko w niewielkim stopniu przypomina prawdziwego rysia. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 60. Widoczny w Polsce od jesieni do wiosny.

  Zobacz też[]

 • lista gwiazd w gwiazdozbiorze Małego Lwa
 • lista najjaśniejszych gwiazd w poszczególnych gwiazdozbiorach
 • Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Kosmos. Warszawa: Buchmann Sp. z o.o., 2012, s. 394-395. ISBN 978-83-7670-323-7.
  2. Tablice astronomiczne. Bielsko-Biała: PPU „PARK” Sp. z o.o., 2002, s. 121. ISBN 83-7266-156-1.
  3. Tomasz Szymański: Kosmos.Lew i Mały Lew. T. 34. Poznań: Oxford Educational, 2011, s. 23. ISBN 978-83-252-1268-1.
  4. Praca zbiorowa: Encyklopedia Wszechświata. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006, s. 360. ISBN 978-83-01-14848-5.

  Linki zewnętrzne[]

 • Gwiazdozbiór Małego Lwa w serwisie Constellation Guide (ang.)
 • Francis Baily (ur. 28 kwietnia 1774 w Newbury w Anglii, zm. 30 sierpnia 1844 w Londynie) − angielski astronom, który podczas obrączkowego zaćmienia Słońca (15 maja 1836) odkrył zjawisko dziś zwane perłami Baily’ego. Opisał to zjawisko dokładnie i przyczynił się do zwiększenia zainteresowań badaniami zaćmień Słońca.Gwiazdozbiór (konstelacja) – grupa gwiazd zajmujących określony obszar sfery niebieskiej. Z czasem gwiazdy te połączono w symboliczne kształty i nadano im nazwy pochodzące z mitologii (np. gwiazdozbiór Centaura, Cefeusza itp). Gwiazdy tworzące gwiazdozbiór nie są ze sobą zazwyczaj fizycznie związane, a ich bliskie położenie na niebie jest wywołane geometrycznym efektem rzutowania ich położeń na sferę niebieską.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podolbrzymy to gwiazdy jaśniejsze od gwiazd z ciągu głównego, ale nie tak jasne jak prawdziwe olbrzymy. Uważa się, że podolbrzymy już kończą lub właśnie skończyły spalanie wodoru w swoich jądrach i zaczynają rozrastać się aż do stadium olbrzyma.
  IC 2497 (również PGC 165538) – galaktyka spiralna (S), znajdująca się w gwiazdozbiorze Małego Lwa w odległości około 700 milionów lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta 14 maja 1903 roku przez Stéphane’a Javellea’.
  Regulus (alfa Leonis, α Leo) – najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lwa (wielkość gwiazdowa: +1,36). Odległa od Słońca o 78 lat świetlnych i świeci 160 razy jaśniej niż Słońce. Jej wielkość absolutna to -0,52). Nazwana tak przez Mikołaja Kopernika znaczy tyle co Mały Król.
  Dopełniacz (łac. genetivus) – forma używana w relacjach przynależności, jak np. w wyrażeniu kot Ali. W języku polskim ma o wiele szersze zastosowanie – używany jest zamiast biernika przy czasownikach w formie przeczącej, przy wielu innych, np. udzielić wywiadu, oraz zastępuje nieistniejący już ablativus na zasadzie tzw. synkretyzmu przypadków, przejąwszy przy tym również podległość czasownikom rządzącym pierwotnie ablatiwem (np. używać czegoś).
  Galaktyka spiralna - duży grawitacyjnie związany układ gwiazd (przykładowo w Drodze Mlecznej może ich być około 500 miliardów ), pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii mający postać dysku z ramionami spiralnymi wychodzącymi ze środka zwanego zgrubieniem centralnym lub jądrem galaktyki. Przy spojrzeniu na dysk "z góry" wyraźnie widać jego spiralną strukturę. Galaktyki spiralne stanowią 75% jasnych galaktyk nieba. Galaktyki spiralne oznaczamy literą S i w zależności od stopnia rozwinięcia ramion dzielimy je na typy a, b, c. Typ Sa ma duże jądro i słabo rozwinięte ramiona. Typ Sc - na odwrót - małe jądro i bardzo silnie rozwinięte ramiona spiralne, typ Sb jest typem przejściowym pomiędzy poprzednimi dwoma. Rozróżniamy galaktyki spiralne z poprzeczką, bez poprzeczki oraz typ pośredni.
  NGC 3432 (również UGC 5986, PGC 32643) – magellaniczna galaktyka spiralna z poprzeczką (SBm), znajdująca się w gwiazdozbiorze Małego Lwa. Odkrył ją William Herschel 19 marca 1787 roku.
  Typ widmowy – w astronomii klasyfikacja gwiazd oparta na widmie światła wysyłanego przez gwiazdę. Widmo światła emitowanego przez gwiazdę jest określone przez trzy podstawowe parametry atmosfery gwiazdy, a mianowicie:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.192 sek.