• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mały Giewont  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Jego główny wierzchołek, Wielki Giewont, jest najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich położonym w całości na terenie Polski.Przełęcz Bacug, przełęcz Bacuch (1502 m) – przełęcz w Tatrach Zachodnich pomiędzy Małym Giewontem (1728 m) i Grzybowcem (ok. 1515 m). Górale używali nazw Bacuch, Bacuf, Bacuk, jednakże nie oznaczała ona u nich przełęczy, lecz leżące na północ od niej zbocza Grzybowca od strony Doliny Strążyskiej, tzw. Wielki Bacug i Mały Bacug. Według Mariusza Zaruskiego prawidłowa jest nazwa Bacug. Na początku XVI w. prowadzili bowiem tutaj i w okolicach Giewontu prace niemieccy górnicy (niem. słowo Bahnzug). Według Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej prawidłowa nazwa to Wielki Bacuch, pochodzenie nazwy jest nieznane. Na niektórych mapach przełęcz jest opisana jako Bacug, na innych Bacuch.
  Mały Giewont – widok z Kondrackiej Przełęczy
  Mały Giewont – widok od południowej strony
  Mały Giewont i Giewoncka Przełęcz

  Mały Giewont – szczyt w masywie Giewontu w Tatrach Zachodnich, leżący pomiędzy Doliną Małej Łąki a Doliną Strążyską. Dawniej nazywany był także Giewoncikiem. W najwyższym punkcie, odległym ok. 420 m w prostej linii od głównego szczytu Giewontu (zwanego Wielkim Giewontem) osiąga on wysokość 1735 m

  Ostrołódka karpacka (Oxytropis carpatica R. Uechtr.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny bobowatych.Władysław Cywiński (ur. 12 sierpnia 1939 w Wilnie, zm. 12 października 2013 w Dolinie Złomisk) – polski taternik, przewodnik tatrzański, alpinista, inżynier elektronik.

  Spis treści

 • 1 Topografia
 • 2 Przyroda
 • 3 Turystyka i taternictwo
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Siodłowa Turnia – turnia wznosząca się w górnej części Doliny Małej Łąki w Tatrach Zachodnich, na południe od Małego Giewontu. Oddzielona jest od niego przełęczą Siodło. Tworzy krótką, wąską grań, w której wyróżnia się szczyt, wznoszący się na wysokość 1647 m n.p.m. Opada on stromym urwiskiem o wysokości ok. 150 m do Głazistego Żlebu. Siodłowa Turnia wraz z Małym Giewontem i Wielką Turnią tworzy panoramę szczytów wznoszących się nad Wielką Polaną w Dolinie Małej Łąki.
  Żleb z Progiem – żleb opadający z Małego Giewontu w południowo-zachodnim kierunku do Doliny Małej Łąki. Ma wylot w lesie w Wyżniem. Około 100 metrów powyżej dna doliny znajduje się na nim próg skalny, od którego pochodzi nazwa żlebu. Na wysokości około 1580 m n.p.m. żleb rozgałęzia się na dwa ramiona; jedno z nich podchodzi pod Giewoncki Przechód, drugie pod Przełęcz nad Dziurą.
  Wielki Giewont – wznoszący się na wysokość 1894 m n.p.m. główny szczyt masywu Giewontu w Tatrach Zachodnich.
  Płaszczowiny wierchowe – płaszczowiny, z których zbudowane są północne zbocza Tatr. Zalegają na autochtonicznych seriach wierchowych lub bezpośrednio na trzonie krystalicznym Tatr. Na nich z kolej zalegają płaszczowiny reglowe.
  Zadnia Giewoncka Baszta – jedna z turni w Małym Giewoncie w Tatrach Zachodnich. Jak cały masyw Małego Giewontu zbudowana jest ze skał osadowych – wapieni i dolomitów. Znajduje się pomiędzy Zadnim Giewonckim Karbikiem a Skrajnym Giewonckim Karbikiem. Wschodnie ściany opadają do Żlebu Kirkora, południowo-zachodnie do Doliny Małej Łąki w okolicach przełęczy Siodło.
  Skrajna Giewoncka Baszta (1725 m) – jedna z turni w Małym Giewoncie w Tatrach Zachodnich. Znajduje się na jego północnym krańcu, pomiędzy przełęczą Bacug i Przełęczą nad Dziurą. Zachodnie stoki opadają do Doliny Małej Łąki, północne do żlebu Warzecha, wschodnie do Żlebu Kirkora. Podawana na wielu mapach wysokość Małego Giewontu odnosi się najprawdopodobniej do tej właśnie turni, wydaje się ona bowiem z Zakopanego najwyższa, dla austriackich kartografów była też najłatwiej dostępna.
  Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.