• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Małkinia Górna - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Malinówka – osada leśna (leśniczówka) w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna.
  Gmina Orło (od 1973 gmina Małkinia Górna) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1868-1954 w woj. białostockim/woj. warszawskim (dzisiejsze woj. mazowieckie). Nazwa gminy pochodzi od wsi Orło, lecz siedzibą władz gminy była Małkinia Górna .

  Małkinia Górna (daw. gmina Orło + gmina Prostyń) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.

  Siedziba gminy to Małkinia Górna.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 12 296 osób.

  Rostki Wielkie – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna.Małkinia Górna – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna. Miejscowość leży na prawym brzegu Bugu w odległości ok 1 km od rzeki.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Małkinia Górna ma obszar 134,08 km², w tym:

 • użytki rolne: 60%
 • użytki leśne: 29%
 • Gmina stanowi 10,95% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Podgórze-Gazdy – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna, nad rzeką Bug w Dolinie Dolnego Bugu. Znajduje się na terenie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Małkinia Górna w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Malkinia Gorna.png

  Sołectwa[]

  Błędnica, Borowe, Daniłowo, Daniłowo-Parcele, Daniłówka Pierwsza, Glina, Grądy, Kiełczew, Klukowo, Małkinia Dolna, Małkinia Górna (sołectwa: Małkinia Pierwsza i Małkinia Druga), Niegowiec, Orło, Podgórze-Gazdy, Poniatowo, Prostyń, Rostki-Piotrowice, Rostki Wielkie, Sumiężne, Treblinka, Zawisty Nadbużne, Zawisty Podleśne, Żachy-Pawły, Kańkowo.

  Zawisty Podleśne – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna.Orło – wieś w Polsce położona nad rzeką Brok w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna.

  Pozostałe miejscowości[]

  Boreczek, Daniłówka Druga, Malinówka (leśniczówka), Malinówka (gajówka).

  Sąsiednie gminy[]

  Brok, Ceranów, Kosów Lacki, Ostrów Mazowiecka, Sadowne, Zaręby Kościelne

  Przypisy

  Daniłowo-Parcele – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna.Malinówka – osada leśna (gajówka) w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Brok – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ostrołęckim.
  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Gmina Ostrów Mazowiecka (dawn. gmina Jasienica + gmina Komorowo) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim. W latach 1975-1998 gmina administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.
  Małkinia Dolna – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna.
  Daniłówka Druga – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna.
  Zawisty Nadbużne – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.