• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Małkinia Górna

  Przeczytaj także...
  Małkinia Mała-Przewóz – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna.Stanisław Tym pseud. Andrzej Kill (ur. 17 lipca 1937 w Małkini Górnej) – polski satyryk, aktor, komediopisarz, reżyser i felietonista.
  Gmina Orło (od 1973 gmina Małkinia Górna) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1868-1954 w woj. białostockim/woj. warszawskim (dzisiejsze woj. mazowieckie). Nazwa gminy pochodzi od wsi Orło, lecz siedzibą władz gminy była Małkinia Górna .

  Małkinia Górnawieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Małkinia Górna, na prawym brzegu Bugu w odległości około 1 km od rzeki.

  Miejscowość jest dużą wsią o liczbie mieszkańców ok. 5000 i powierzchni 6,97 km², siedzibą gminy Małkinia Górna.

  Do 1954 roku Małkinia Górna była siedzibą gminy Orło. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.

  Linia kolejowa nr 55 – linia kolejowa łącząca stację Sokołów Podlaski ze stacją Siedlce. Linia jest jednotorowa, niezelektryfikowana. Odbywa się na niej wyłącznie ruch towarowy.Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Małkini Górnej – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Ostrów Mazowiecka - Wniebowzięcia NMP). Parafię prowadzą księża diecezjalni.

  Miejscowość jest siedzibą dwóch rzymskokatolickich parafii należących do dekanatu Ostrów Mazowiecka.

 • parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
 • parafia Nawrócenia św. Pawła Apostoła
 • Miejscowość jest węzłem kolejowym (stacja Małkinia) i drogowym. Gmina posiada połączenie kolejowe zelektryfikowaną linią kolejową nr 6 z Warszawą i Białymstokiem. Nieczynna i częściowo rozebrana jest linia kolejowa nr 55 Siedlce - Ostrołęka. Krzyżują się tu dwie drogi wojewódzkie: Ostrołęka - Sokołów Podlaski (DW627) i Ciechanowiec - Poręba-Kocęby (DW694).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Siedlce (ros. Седлец, jid. שעדליץ Shedlits) – miasto we wschodniej Polsce położone na terenie województwa mazowieckiego pomiędzy rzekami Muchawką i Helenką, na Południowym Podlasiu. Pod względem liczby mieszkańców 48. miejsce w Polsce i 4. w województwie mazowieckim. Siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji siedleckiej. Miasto stanowi lokalne i ponadlokalne centrum gospodarcze (rozwinięte handel, usługi i przemysł), edukacyjne (szkoły wyższe m.in. uniwersytet, seminarium duchowne i 10 szkół średnich, szkoła muzyczna I i II stopnia) i kulturalne (2 domy kultury, teatr, 4 biblioteki i 3 muzea).

  Małkinia Górna jest miejscem urodzenia Stanisława Tyma (wzmiankowane w Rejsie i w Rysiu).

  Zobacz też[]

 • Małkinia Dolna, Małkinia Mała-Przewóz
 • Most w Małkini
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Małkinia w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom VI (Malczyce – Netreba) z 1885 r. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Ostrów Mazowiecka - Wniebowzięcia NMP). Parafię prowadzą księża diecezjalni.
  Most w Małkini – most drogowy przez rzekę Bug w Małkini, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 627 w województwie mazowieckim.
  Sokołów Podlaski – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu sokołowskiego i siedziba władz gminy wiejskiej Sokołów Podlaski. Leży nad rzeką Cetynią.
  Droga wojewódzka nr 627 (DW627) – droga wojewódzka łącząca Ostrołękę z Sokołowem Podlaskim o długości 97 km.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.