• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Małgorzata Sznicer

  Przeczytaj także...
  Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego – instytucja kulturalna działająca w Katowicach, założona w 1945 roku.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Jan Malicki (ur. 24 stycznia 1948 w Katowicach) – polski historyk literatury, bibliotekarz, profesor nauk humanistycznych, od 1991 dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
  Małgorzata Sznicer, Warszawa, 2004 r.

  Małgorzata Sznicer (ur. 6 maja 1954 r. w Sosnowcu), dziennikarka, animator kultury, propagatorka i menedżer muzyki poważnej i literatury, autorka tekstów pieśni.

  Biografia[]

  Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, odbyła także studia podyplomowe Public Relations w Akademii Ekonomicznej w Katowicach (2005-2006). Pracę magisterską o motywach erotyki w twórczości Zygmunta Krasińskiego, pod kierunkiem prof. Ireneusza Opackiego, obroniła w 1977 r. W latach 1978-1980 była dziennikarką śląskich czasopism (np. "Trybuny Robotniczej"), pisząc głównie o literaturze.

  Sosnowiec – miasto na prawach powiatu na południu Polski, w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim. Położone na Wyżynie Śląskiej, stanowiącej część Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Znajduje się we wschodniej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP).Ireneusz Opacki (ur. 5 sierpnia 1933 w Czortkowie, zm. 9 lipca 2005 w Katowicach) – polski filolog, badacz literatury polskiej.

  Założycielka Agencji Artystycznej "Presto" (w 2000 r. wydała np. płytę CD Jolanty Wrożyny pt.: L'enfant terrible, zawierającą aranżacje znanych i lubianych utworów muzyki poważnej). Była także menedżerką artystki (1998-2001). Od 1998 r. pracowała w dziale muzyki Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Zajmowała się również organizacją koncertów muzyki poważnej w kraju i za granicą (np. koncerty muzyki śląskiej w Houston, USA). W latach 2001-2002 objęła funkcję dyrektora ds. impresariatu Filharmonii Śląskiej w Katowicach, następnie, w latach 2004-2006 była kierownikiem działu promocji Biblioteki Śląskiej w Katowicach, gdzie prowadziła i organizowała m.in. dyskusje z pisarzami a także spotkania, podczas których przedstawiane były nominacje do Śląskiego Wawrzynu Literackiego - nagrody Biblioteki dla najlepszej książki roku. Od listopada 2006 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora w polskim oddziale niemieckiej agencji public relations Allendorf Media AG SA, z siedzibą w Katowicach.

  Biblioteka Śląska w Katowicach – biblioteka publiczna i wojewódzka o statusie naukowym, samorządowa jednostka kultury. Gromadzi, opracowuje i udostępnia różnorodne zbiory, ze szczególnym uwzględnieniem piśmiennictwa dotyczącego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz nauk społecznych i humanistycznych. Książnica śląska jest jedną z piętnastu bibliotek w Polsce, które mają prawo do egzemplarza obowiązkowego wszystkich publikacji ukazujących się w kraju. Dzięki temu jej księgozbiór jest na bieżąco uzupełniany o nowości wydawnicze i może służyć jako podstawa źródłowa do badań prowadzonych w ośrodkach akademickich.Bogusław Madey (ur. 31 maja 1932 w Sosnowcu, zm. 9 sierpnia 2004 w Warszawie) – polski kompozytor współczesnej muzyki poważnej, dyrygent, pianista i pedagog.

  Zajmuje się badawczo twórczością kompozytorów: Romana Maciejewskiego i Bogusława Madeya. Publikuje na łamach "Książnicy" i "Silesia News". Jest miłośniczką muzyki poważnej oraz Qigong. Mieszka w Sosnowcu.

  Twórczość[]

  Poezje[]

 • To ja... (Biblioteka Śląska 1999, ISBN 83-87849-55-3)
 • Sama ze sobą (Ilustracje: Ewa Paździora-Palus; Nowy Świat 2006, ISBN 83-7386-154-8)
 • Opracowania[]

 • Śląski Wawrzyn Literacki 2004 (wespół z Janem Malickim, Biblioteka Śląska 2005, ISBN 83-87849-92-8)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Małgorzata Sznicer, Sponsor na Parnasie, EBIB nr 9/2004 (60)
 • Małgorzata Sznicer - BIP, Jednostki Samorządowe Województwa Śląskiego
 • Strona Biblioteki Śląskiej w Katowicach
 • Małgorzata Sznicer (Wizytówka.pl)
 • Śląski Wawrzyn Literacki – nagroda literacka przyznawana przez czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach od 1999 za najlepszą książkę poprzedniego roku kalendarzowego.Trybuna Śląska, Trybuna Robotnicza – dziennik, jedna z największych gazet regionalnych w Polsce ukazująca się w latach 1945-2004 na terenie województwa śląskiego (w granicach 1945-1950), województwa katowickiego, województwa śląskiego od 1999, województwa opolskiego (w początkowym okresie istnienia TR), województwa częstochowskiego, województwa bielskiego, województwa wrocławskiego (w początkowym okresie istnienia TR). Zajmowała się głównie tematyką regionalną. Pierwotnie wydawana jako "Trybuna Śląska", pierwszym redaktorem naczelnym był Leon Bielski. Od marca 1945 gazeta wydawana jako "Trybuna Robotnicza" – do 1990, kiedy sprywatyzowano dotychczasowego właściciela RSW Prasa-Książka-Ruch, a tytuł przejęło Górnośląskie Towarzystwo Prasowe (GTP). Trybuna Robotnicza została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy I klasy. Nad winietą tego dziennika wypisane było hasło: Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.
  Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (dawn. Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach) – państwowa szkoła wyższa z siedzibą w Katowicach, przy ulicy 1 Maja 50.
  Napoleon Stanisław Adam Feliks Zygmunt Krasiński hrabia herbu Ślepowron (ur. 19 lutego 1812 w Paryżu, zm. 23 lutego 1859 tamże) – jeden z trójcy wieszczów, największych poetów polskiego romantyzmu.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.