• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Małgorzata Łabęcka-Koecherowa

  Przeczytaj także...
  Yunus Emre (ok. 1248 - 1320) - turecki poeta, mistyk, członek bractwa derwiszów. Pierwszy opracował i wyjaśnił zasady sufizmu w języku tureckim. Tworzył popularne utwory pisane ludową miarą wiersza.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Grabowiec – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Grabowiec, 22 km na północny wschód od Zamościa, na terenie Działów Grabowieckich, nad rzeką Kalinówką (lewy dopływ Wolicy).

  Małgorzata Łabęcka-Koecherowa (ur. 28 września 1917 w Bronicach w gminie Nałęczów, zm. 11 lipca 2011 w Warszawie) – polska tłumaczka literatury tureckiej i autorka prac teoretycznych z teatrologii i religioznawstwa.

  Pochodziła z rodziny ziemiańskiej Wołk-Łaniewskich herbu Korczak, która miała rodowód ruski. W końcu XVI w. bojar Maksym Wołk otrzymał polskie szlachectwo od króla Zygmunta III, w następnych wiekach Wołk-Łaniewscy posiadali starostwo niegrodowe w Grabowcu w ziemi chełmskiej. Jej rodzice posiadali folwarki Bronice, Łopatki i Drzewce w okolicach Lublina. Od lat 60. używała nazwiska Łabęcka-Koecherowa: jest to zbitka nazwisk po pierwszym mężu, Łabęckim, oficerze AK, poległym w okresie okupacji hitlerowskiej, i drugim mężu, aktorze i reżyserze Janie Koecherze.

  Łopatki – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Wąwolnica. Około 700 mieszkańców.Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.

  Studiowała orientalistykę na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła także Instytut Wschodni w Warszawie. W latach 19381939 pracowała jako urzędniczka w placówce polskiej Izby Rozrachunkowej w Turcji. Po II wojnie światowej była m.in. redaktorką Polskiego Radia w Warszawie.

  Tłumaczyła na polski m.in. poezję Nazima Hikmeta, Hafiza i Yunusa Emre. W 1977 opublikowano zbiór legend tureckich Synowie Bozkurta w jej przekładzie. Ważne miejsce w twórczości Łabęckiej-Koecherowej zajmują prace teoretyczne z tradycji teatru orientalnego i szamanizmu. W 1998 ukazała się jej monografia Mitologia ludów tureckich. Przez wiele lat prowadziła dział literatury pięknej w redakcji „Przeglądu Orientalistycznego”. Była członkiem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

  Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.Nałęczów (dawniej Nałęczów-Zdrój) – miasto w woj. lubelskim, w powiecie puławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nałęczów, w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego – część trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny - Nałęczów. Historycznie położony jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej).

  Linki zewnętrzne[]

 • Publikacje w katalogu biblioteki Narodowej [1]
 • Bibliografia[]

 • Lesław Bartelski, Polscy pisarze współcześni 1944-1970, Agencja Autorska, Warszawa 1972
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Drzewce – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, w gminie Nałęczów około 5 km na północ od Nałęczowa.Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Korczak (Ciffus, Ciphus, Karpie, Trzy Wręby, Wrębowie, Wręby) – polski herb szlachecki. Herb ma pochodzenie węgierskie, trzy wręby oznaczają trzy rzeki Dunaj, Cisę (lub Drawę) i Sawę.
  Zygmunt III Waza (ur. 20 czerwca 1566 w szwedzkim zamku Gripsholm, zm. 30 kwietnia 1632 w Warszawie) – król Polski (1587-1632) i Szwecji (1592-1599, jako Sigismund), tytularny król Szwecji 1599-1632 z dynastii Wazów. Starszy z dwóch synów króla szwedzkiego Jana III Wazy i jedyny z jego małżeństwa z królewną polską Katarzyną Jagiellonką.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Folwark (niem.: Vorwerk) – istniejący od XII wieku rodzaj wielkiego gospodarstwa rolnego, a od XIV wieku także rolno-hodowlanego, nastawionego na masową produkcję zboża przeznaczonego na zbyt, wykorzystującego pracę pańszczyźnianą chłopów.
  Starosta niegrodowy, tenutariusz (łac. capitaneus sine iurisdictione) – dzierżawca zamków lub dóbr królewskich tzw. królewszczyzn, bez uprawnień starosty grodowego. Starostwa niegrodowe były łac. panis bene merentium (chlebem dobrze zasłużonych), rozdawanym przez króla. Wobec niekontrolowanej kumulacji tych starostw w jednym ręku, stały się one przyczyną wzrostu niejednej fortuny magnackiej. Od 1775 starostwa te były dożywotnie i rozdawane de facto za zgodą Katarzyny II, co tylko zwiększyło apetyty magnatów na wydarcie "co smakowitszych kąsków" Rzeczypospolitej.
  Nazım Hikmet, właściwie Nâzım Hikmet Ran (ur. 20 listopada 1901 w Salonikach, zm. 3 czerwca 1963 w Moskwie) – turecki poeta o polskich korzeniach, dramaturg i komunista, członek Komunistycznej Partii Turcji (TKP). Jeden z najlepiej znanych poza granicami swojego kraju tureckich pisarzy. Jego utwory zostały przetłumaczone na wiele języków (w tym także na polski).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.