• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mała Litwa

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.
  Obwód kaliningradzki (ros. Калининградская область, Kaliningradskaja obłast’) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, rosyjska eksklawa w Europie Środkowej, nad Morzem Bałtyckim.
  Nieoficjalna flaga Małej Litwy
  Obszar Litwy Mniejszej zaznaczony kolorem czerwonym

  Mała Litwa, także Litwa Mniejsza, Litwa Pruska (lit. Mažoji Lietuva; ros. Малая Литва, Małaja Litwa; niem. Kleinlitauen) – jeden z pięciu regionów etnograficznych dzisiejszej Litwy, leżący na terenie historycznych Prus. Obejmuje obszar dawnego okręgu Kłajpedy na terenie Litwy, reszta regionu znajduje się w obwodzie kaliningradzkim i fragmentarycznie na terytorium Polski.

  Dobrowolsk (ros. Добровольск, 1938-45 niem. Schloßberg, do 1938 niem. Pillkallen, lit. Pilkalnis, pol. Pilkały) – wieś w powiecie krasnoznamieńskim w obwodzie kaliningradzkim w Rosji.Czernyszewskoje (ros. Чернышевское, niem. do 1938 Eydtkuhnen, 1938-45 Eydtkau, pol. Ejtkuny lub Ejdkuny, lit. Eitkūnai) - miejscowość położona w obwodzie kaliningradzkim nieopodal granicy z Republiką Litewską.

  Główne miasta i miejscowości: Kłajpeda, Sowieck, Czerniachowsk, Gusiew, Szyłokarczma, Nieman, Oziorsk, Gołdap, Węgorzewo, Sławsk, Dobrowolsk, Czernyszewskoje, Niestierow, Pojegi.

  Sławsk (ros. Славск, lit. Gastos, pol. Jędrzychowo, niem. Heinrichswalde) – miasto (4979 mieszkańców w 2006) w obwodzie kaliningradzkim w Rosji.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Kłajpeda - największe miasto Małej Litwy
  Sowieck (ros. Советск, pol. Tylża, niem. Tilsit) - miasto w obwodzie kaliningradzkim w Rosji (43,3 tys. mieszkańców w 2004).Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Niestierow (ros. Нестеров, pol. Stołupiany, niem. Stallupönen, lit. Stalupėnai) - miasto (4889 mieszkańców w 2006) w obwodzie kaliningradzkim w Rosji, siedziba powiatu (район).
  Oziorsk (ros. Озёрск, pol. Darkiejmy, niem. Darkehmen, lit. Darkiemis) - miasto powiatowe w obwodzie kaliningradzkim (ok. 5 500 mieszkańców w 2005 roku) w Rosji.
  Gusiew (ros. Гусев, pol. Gąbin lub Głąbin, niem. Gumbinnen, lit. Gumbinė) – miasto w obwodzie kaliningradzkim w Rosji (28,1 tys. mieszkańców w 2005)
  Nieman (ros. Неман, pol. Ragneta, niem. Ragnit, lit. Ragainė) – miasto (12,4 tys. mieszkańców w 2005) w obwodzie kaliningradzkim w Rosji, siedziba powiatu (район).
  Czerniachowsk (ros. Черняховск; pol. Wystruć, lit. Įsrūtis, niem. Insterburg) – miasto w obwodzie kaliningradzkim w Rosji (42,4 tys. w 2005).
  Prusy (łac. Borussia, Prutenia, Prussia; niem. Preußen; prus. Prūsa) – kraina historyczna położona pomiędzy dolnym Niemnem a dolną Wisłą.
  Gołdap (niem. Goldap, lit. Geldapė) – miasto uzdrowiskowe w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gołdap, leży na terenie historycznej krainy Litwa Mniejsza. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. suwalskiego a w latach 1999-2001 do powiatu olecko-gołdapskiego. Siedziba władz powiatu gołdapskiego od 1 I 2002 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.