• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mała Kryształowa Kula  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Puchar Świata w skokach narciarskich – rozgrywany corocznie cykl zawodów w skokach narciarskich. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Skoczek będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę. W ramach niego rozgrywa się też Puchar Świata w lotach narciarskich, którego zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich konkursach lotów w sezonie. Triumfator klasyfikacji w tej specjalności skoków narciarskich otrzymuje, tzw. Małą Kryształową Kulę. Do generalnej klasyfikacji Pucharu Świata jest także zaliczany Turniej Czterech Skoczni i Turniej Nordycki. Organizowane są także zawody do których oprócz konkursów indywidualnych zalicza się także i te drużynowe są to FIS Team Tour i Puchar Narodów. Nie zalicza się zaś igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw świata w lotach narciarskich.Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS – Fédération Internationale de Ski) – organizacja założona w 1924 roku, mająca za zadanie dbanie o rozwój narciarstwa na świecie, organizowanie zawodów, formalizowanie przepisów i precyzowanie zasad.

  Mała Kryształowa Kula przyznawana jest za zwycięstwo w sezonie Pucharu Świata sportu zimowego w klasyfikacji generalnej danej konkurencji. Trofeum te przyznaje Międzynarodowa Unia Biathlonowa (IBU) zwycięzcom poszczególnych konkurencji w biathlonie oraz Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) w narciarstwie alpejskim, narciarstwie klasycznym (biegach narciarskich, kombinacji norweskiej i lotach narciarskich) oraz narciarstwie dowolnym.

  Jazda po muldach - jedna z dwóch podstawowych konkurencji narciarstwa dowolnego. Polega ona na przejeździe zawodnika przez 250-metrowy stok pokryty muldami, w jak najkrótszym czasie. Na trasie zjazdu znajdują się dwie skocznie, na których zawodnik wybija się i wykonuje w powietrzu ewolucje. Zawodnik zostaje sklasyfikowany na podstawie czasu przejazdu oraz ocen sędziowskich za wykonane ewolucje. Podczas każdego z wyskoków zawodnik wykonuje dwie lub trzy różne figury.Jazda po muldach podwójnych – jedna z konkurencji narciarstwa dowolnego. Jest modyfikacją jazdy po muldach. Również tutaj trasa to 250-metrowy stok pokryty muldami. Różnica polega na tym, że na trasie rywalizuje dwóch zawodników jednocześnie,na równoległych torach. Na trasie zjazdu znajdują się dwie skocznie, na których zawodnicy wybijają się i wykonują w powietrzu ewolucje. Zawodnicy zostają sklasyfikowani na podstawie czasu przejazdu oraz ocen sędziowskich za wykonane ewolucje. Podczas każdego z wyskoków zawodnicy wykonują dwie lub trzy różne figury.
  Lindsey Vonn z Małą Kryształową Kulą za zjazd w 2010

  Spis treści

 • 1 Konkurencje, w których za zwycięstwo jest przyznawany Puchar Świata
 • 2 Zdobywcy Pucharu Świata w poszczególnych konkurencjach
 • 2.1 Biathlon – mężczyźni
 • 2.2 Biathlon – kobiety
 • 2.3 Narciarstwo alpejskie – mężczyźni
 • 2.4 Narciarstwo alpejskie – kobiety
 • 2.5 Biegi narciarskie – mężczyźni
 • 2.6 Biegi narciarskie – kobiety
 • 2.7 Skoki narciarskie
 • 2.8 Kombinacja norweska
 • 2.9 Narciarstwo dowolne – mężczyźni
 • 2.10 Narciarstwo dowolne – kobiety
 • 3 Uwagi
 • 4 Zobacz też
 • IBU (International Biathlon Union, Międzynarodowa Unia Biathlonowa) - jest to międzynarodowa federacja zarządzająca biathlonem. Powstała 2 lipca 1993 w Londynie. Jej siedziba znajduje się w Salzburgu, Austria. Federacja zarządza Mistrzostwami Świata w biathlonie, Mistrzostwami Świata Sztafet Mieszanych, Pucharem Świata, Pucharem IBU (dawniej Puchar Europy), Mistrzostwami Kontynentalnymi oraz Letnimi Mistrzostwami Świata w Biathlonie.Narciarstwo klasyczne (lub dawniej także: norweskie) to dyscypliny narciarstwa które wykształciły się w dużej mierze w krajach skandynawskich, w oparciu o tradycyjne narty „z wolną piętą” – z wiązaniem przytrzymującym jedynie przednią część buta. Określenie: „narciarstwo norweskie” wywodziło się z dużego wkładu Norwegów w kształtowanie tych dyscyplin .


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Slalom gigant – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między zjazdem a slalomem.
  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.
  Loty narciarskie – konkurencja sportowa będąca odmianą skoków narciarskich, rozgrywana na bardzo dużych skoczniach, tzw. skoczniach mamucich, o punkcie konstrukcyjnym powyżej K-170, najczęściej K-185 m. Nazwa tej konkurencji pochodzi od tego, że skoczek znacznie dłużej leci w powietrzu w porównaniu ze skokami narciarskimi na mniejszych obiektach.
  Puchar Świata w kombinacji norweskiej lub Puchar Świata w dwuboju klasycznym - rozgrywany corocznie cykl zawodów w kombinacji norweskiej. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Kombinator będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata - Kryształową Kulę.
  Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.
  Slalom (dawniej slalom specjalny) – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta.
  Skoki akrobatyczne – jedna z konkurencji narciarstwa dowolnego. Zawodnik rozpędza się na stromym stoku, by następnie wjechać na skocznię i po wybiciu wykonuje w powietrzu skomplikowane ewolucje i obroty.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.