• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ma'alot-Tarszicha  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Afryka Północna – region Afryki, obejmujący północną część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się:Akka (hebr. עכו, Akko; arab. عكا, Akka; ang. Akko; w językach zachodnioeuropejskich na ogół zwane Akra, fr. Saint-Jean-d’Acre) – miasto położone w Dystrykcie Północnym w Izraelu.

  Ma’alot-Tarszicha (hebr. מעלות-תרשיחא; arab. معالوت ترشيحا; ang. Ma’alot-Tarshiha) – miasto położone w Dystrykcie Północnym w Izraelu. Miasto powstało w 1963 roku w wyniku połączenia arabskiej wioski Tarszicha z żydowską osadą Ma’alot. Ze względu na swoje piękne położenie jest nazywane „Szwajcarią Galilei”.

  Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 – rezolucja uchwalona podczas II Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu 29 listopada 1947 w celu podzielenia terytorium Mandatu Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Rezolucja posiada oficjalną nazwę Plan Podziału z Gospodarczą Unią.Jesziwa (hebr. ישיבה – „posiedzenie”; jeszywa, jeszybot) – rodzaj wyższej szkoły talmudycznej dla nieżonatych studentów. Dawniej pobierali w niej nauki chłopcy w wieku od 13-14 do dwudziestu kilku lat, absolwenci chederu lub szkoły zwanej Talmud-tora. Po ukończeniu jesziwy niektórzy otrzymywali smichę, która uprawniała do objęcia stanowiska rabina.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Miasto jest położone na wysokości 523 metrów n.p.m. w zachodniej części Górnej Galilei, na północy Izraela. Osiedla mieszkaniowe miasta rozciągają się na pięciu wzgórzach zlokalizowanych na południe od głębokiego wadi strumienia Keziw. Wzdłuż wschodniej granicy miasta płynie strumień Peki’in, który na północy wpada do strumienia Keziw. Na strumieniu Peki’in znajduje się zbiornik retencyjny Agam HaMonfort. Teren jest mocno pofałdowany. W północno-wschodniej części miasta znajduje się wzgórze Har Rakafot (591 m n.p.m.), a na południu wzgórza Har Mejchal (612 m n.p.m.) i Har Me’ona (615 m n.p.m.). W jego otoczeniu znajdują się miejscowości Mi’ilja, Fassuta, Churfeisz, Kefar Weradim, moszawy Me’ona, Elkosz, Curi’el, Chosen i En Ja’akow, kibuc Jechi’am, oraz wieś komunalna Abbirim.

  Ma’alot (hebr. מַעֲלוֹת; arab. معالوت; ang. Ma’alot) – dawna osada żydowska położona w Dystrykcie Północnym w Izraelu. W 1963 roku połączyło się z arabską wioską Tarszicha tworząc współczesne miasto Ma’alot-Tarszicha.Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Ma’alot-Tarszicha jest położone w Poddystrykcie Akki, w Dystrykcie Północnym.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2011 roku w mieście żyło ponad 21 tys. mieszkańców, z czego 70,2% Żydzi, 9,3% Arabowie chrześcijanie, 8,7% Arabowie muzułmanie i 0,3% Druzowie. W 2010 roku wskaźnik wzrostu populacji wyniósł 0,5%. Średnie miesięczne wynagrodzenie w 2009 roku wynosiło 5712 ILS (średnia krajowa 7070 ILS).

  Droga ekspresowa 89 (hebr. כביש 89) - jest drogą krajową biegnącą z miasta Naharijja przez Galileę do moszawu Elifelet na północ od Jeziora Tyberiadzkiego w Izraelu.Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.


  Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Warto wiedzieć że... beta

  Miasta partnerskie – forma partnerstwa między miastami w różnych krajach, która ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. W Europie formę tę powszechnie określa się terminami: miasta bliźniacze, miasta przyjacielskie (miasta zaprzyjaźnione) lub miasta partnerskie. Poza Europą (szczególnie w krajach anglosaskich) współpracę między miastami określa się pojęciem miasta siostrzane (ang.: Sister City; l. mn.: Sister Cities) lub bliźniacze (ang.: Twin Towns albo Twinning Towns); w krajach socjalistycznych - miasta braterskie.
  Mi’lija (hebr. מעיליא; arab. معليا; ang. Jish, lub także Mi’ilya) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  BM-21 Grad (ros. БМ-21 "Град") – sowiecka polowa wyrzutnia rakietowa skonstruowana w latach 60. Przeznaczona dla artylerii dywizyjnej.
  Trance – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej) rozwinięty w latach 90. Trance charakteryzuje tempo pomiędzy 130 a 155 BPM, bazuje na rozwiniętej, czasem podniosłej, o charakterze hymnu melodii, rytmicznej linii basowej zwykle wspieranej wyższą, rozwiniętą, dynamiczną linią pomocniczą. Większość utworów charakteryzuje także tzw. breakdown, czyli fragment w środku utworu bez beatów.
  Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.
  Zamach w Ma’alot – zamach terrorystyczny przeprowadzony w dniach 14-15 maja 1974 roku przez trzech członków Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny w mieście Ma’alot-Tarszicha na północy Izraela.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.115 sek.