• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • M jak miłość  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Przemysław Cypryański (ur. 2 sierpnia 1981 we Wrześni) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Ma na swoim koncie m.in. rolę w serialu M jak miłość oraz w filmie Jeszcze raz.Mariusz Malec (ur. 15 kwietnia 1968 w Kielcach) - reżyser, dokumentalista, scenarzysta, absolwent Wydziału Filozofii KUL. Poza filmami reżyseruje odcinki serialu M jak miłość. W 2000 na Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Debiuty 2000" w Koninie otrzymał Nagrodę Publiczności za najlepszy debiut (za film Człowiek wózków. W 2002, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pjongjangu, otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz 2001 roku (także za Człowieka Wózków).
  Aktorzy serialu M jak miłość
  Aktorzy M jak miłość na inauguracji serii X, Warszawa 2009
  Od lewej Kacper Kuszewski, Teresa Lipowska i Robert Moskwa
  Krystian Wieczorek jako Andrzej Budzyński
  Anna Mucha jako Magdalena Marszałek
  Przemysław Cypryański jako Jakub Ziober
  Bożena Stachura jako Grażyna Łagoda

  M jak miłość – polski serial telewizyjny w reżyserii Ryszarda Zatorskiego, Natalii Korynckiej-Gruz, Macieja Dejczera, Piotra Wereśniaka, Waldemara Szarka, Rolanda Rowińskiego i Mariusza Malca produkowany przez firmę MTL Maxfilm, emitowany w TVP2 od 4 listopada 2000, a także w TVP Polonia z napisami w języku angielskim i TVP Seriale.

  Katarzyna Cichopek (ur. 7 października 1982 w Warszawie) – polska aktorka, tancerka i prezenterka telewizyjna. Popularność zyskała dzięki roli Kingi Zduńskiej w serialu "M jak miłość" oraz dzięki udziałowi w programach: "Taniec z gwiazdami", "Jak Oni Śpiewają?" i "Tylko nas dwoje".Nielsen Media Research – międzynarodowa firma badawcza specjalizująca się w telemetrycznych badaniach oglądalności telewizji.

  Scenarzystą wiodącym w latach 2000–2007 była Ilona Łepkowska, a od 2007, tj. odcinka 503, jest nim Alina Puchała. Od odcinka 1 do 844 główną piosenkę serialu, noszącą tytuł „M jak miłość”, wykonywał Wojciech Gąssowski. Od odcinka 845 serial rozpoczyna piosenka Beaty Kozidrak „Nie pytaj o miłość”, która początkowo, od 11 maja 2009 (odcinek 664) tylko kończyła ten serial. Serial kończą różne piosenki, lecz najczęściej są to: „Bajka” Sylwii Grzeszczak, „Z ciszą pośród czterech ścian” Ani Wyszkoni, „Nothing Spoken” Ciary Newell, „Wszystko jedno” zespołu Video, „#Tam tam” Moniki Lewczuk, „7 rzeczy” Libera i Mateusza Ziółko, „Zapomnij mi” Sarsy oraz „Kiedy tylko spojrzę” Sylwii Grzeszczak i Sound’n’Grace.

  Magdalena Walach (ur. 13 maja 1976 w Raciborzu) – polska aktorka filmowa i teatralna. W 1999 roku ukończyła PWST w Krakowie. Należy do zespołu aktorskiego Teatru Bagatela. Jest żoną Pawła Okraski; w 2006 roku urodziła syna Piotra.Marta Markiewicz, występująca pod pseudonimem artystycznym Sarsa, również Sarsa Markiewicz (ur. 13 czerwca 1989 w Słupsku) – polska piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka.

  Odcinki 1–424 zrealizowano w formacie 4:3. Od odcinka 425 serial kręcony jest w panoramicznym formacie 16:9.

  W 2005 TVP sprzedała prawa do serialu rosyjskiej firmie producenckiej Amedia. 14 marca 2006 w kanale Pierwyj – jednej z największych rosyjskich stacji telewizyjnych, wystartował serial pod tytułem Lubow kak lubow (Любовь как любовь). 6 sierpnia 2012, w porannym paśmie, TVP2 rozpoczęła emisję serialu od pierwszego odcinka.

  Maria Rogowska (ur. 24 grudnia 1960) - fikcyjna postać, jedna z głównych bohaterek polskiego serialu obyczajowego M jak miłość grana od początku produkcji 2000 roku przez Małgorzatę Pieńkowską.Lubow kak Lubow (ros. Любовь как любовь) – rosyjska opera mydlana będąca odpowiednikiem polskiego serialu M jak miłość emitowana przez Pierwij Kanał od 14 marca 2006 roku. Wyprodukowana przez spółkę Amedia Group.

  16 września 2013 został wyemitowany 1000 odcinek serialu. Z tej okazji 2 września odbyła się jubileuszowa gala 1000 razy M jak miłość, podczas której wręczono nagrody Kryształowe serce w kategoriach: „Namiętny pocałunek” (Agnieszka i Marcin – Magdalena Walach i Mikołaj Roznerski), „Spektakularna zdrada” (Grażyna i Marek – Bożena Stachura i Kacper Kuszewski), „Najpiękniejsza młoda para” (Kinga i Piotrek – Katarzyna Cichopek i Marcin Mroczek), „Najostrzejsza kłótnia” (Marta, Andrzej i Wiktor – Dominika Ostałowska, Krystian Wieczorek, Piotr Grabowski) oraz „Niespełniona miłość” (Magda i Paweł – Anna Mucha i Rafał Mroczek). Lucjan i Barbara (Witold Pyrkosz i Teresa Lipowska) otrzymali tytuł „Super pary”. Samemu serialowi przyznano natomiast specjalną statuetkę Telekamery – Platynową Telekamerę.

  Marta Wojciechowska, z domu Mostowiak (ur. 1970 r. w Lipnicy) – postać fikcyjna, jedna z głównych bohaterek serialu obyczajowego M jak miłość. Odtwórczynią tej roli jest Dominika Ostałowska. Marta mieszka w Warszawie, jest szanowaną sędzią. Ma dwójkę dzieci: Łukasza i Annę.Kacper Kuszewski (ur. 21 czerwca 1976 w Słupsku) – polski aktor filmowy i dubbingowy, syn aktora Jarosława Kuszewskiego.

  Spis treści

 • 1 Opis
 • 2 Emisja
 • 3 Bohaterowie
 • 4 Obsada
 • 5 Spis serii
 • 6 Powieść „M jak miłość. Początki”
 • 7 Dwutygodnik „M jak Miłość”
 • 8 Przypisy
 • 9 Bibliografia
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Opis[]

  Serial powstał na fali popularności Klanu, emitowanego w TVP1. Oglądalność M jak miłość szybko przewyższyła popularność Klanu, a serial stał się najchętniej oglądanym programem telewizyjnym w Polsce. Według danych firmy AGB Nielsen Media Research w marcu 2005 serial osiągnął rekordową widownię 12,6 mln. Obecnie serial jest nadal najpopularniejszym programem telewizyjnym w Polsce. Każdy odcinek tej produkcji ogląda ponad 7 mln widzów. Serial jest realizowany techniką wideo, ale bez przeplotu, co daje mniej płynny obraz, podobny do filmowego, przy jednocześnie nietypowych dla filmu barwach.

  TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.Artur Rogowski - jeden z głównych bohaterów polskiego serialu obyczajowego M jak miłość grany przez Roberta Moskwę od 2004 roku.

  M jak miłość to opowieść o kilku pokoleniowej rodzinie Mostowiaków, ich codziennym życiu, problemach, zmaganiach z przeciwnościami losu, sukcesach i porażkach. Akcja serialu rozpoczyna się, gdy Barbara i Lucjan Mostowiakowie obchodzą w swoim domu w Grabinie 40. rocznicę ślubu. Córki szykują im przyjęcie z tej okazji. Maria wraz z mężem i synami – Piotrem i Pawłem – wiedzie życie w Gródku, niewielkiej miejscowości koło Warszawy. Marta Mostowiak – duma rodziny – mieszka wraz z synem w Warszawie. Znajduje się właśnie u progu swej kariery sędziowskiej. Małgorzata, najmłodsza córka Barbary i Lucka, bardzo przeżywa fakt, że nie dostała się na studia. Po roku nieobecności, do domu wraca jedyny syn małżeństwa, Marek.

  Marcin Mroczek (ur. 18 lipca 1982 w Siedlcach) – polski aktor niezawodowy. Reprezentant Polski podczas 2. Konkursu Tańca Eurowizji w 2008 roku, gdzie występował wraz z Edytą Herbuś.Łukasz Wojciechowski wcześniej Mostowiak (ur. 9 września 1993) – fikcyjna postać, jeden z głównych bohaterów polskiego serialu obyczajowego M jak miłość, grany od 2007 roku (od odc. 483) przez Adriana Żuchewicza, a wcześniej w latach 2000-2006 (odc. 1-457) przez Franciszka Przybylskiego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Carisma Entertainment Group Sp. z o.o. – polski dystrybutor filmowy. Co miesiąc wydaje gazety z filmami, w cenie 11.90 zł, wcześniej za 9,99 zł. Nieregularnie wydaje też zbiory 3 filmów z różnych wcześniejszych numerów.
  Przedsiębiorca – w polskim systemie prawa podmiot, który prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 43 k.c.; art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Uważa się także za niego wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
  Przeplot (ang. interlacing) – technika analizy, transmisji i wyświetlania obrazu, polegająca na naprzemiennym wyświetlaniu parzystych i nieparzystych linii obrazu, powszechnie stosowana w telewizji. Stosuje się ją w celu zmniejszenia pasma przenoszenia przesyłanego sygnału, bądź w celu zwiększenia pozornej rozdzielczości wyświetlanego obrazu. W telewizji stosowana głównie do zmniejszenia efektu migotania ekranu (dwukrotnie częstsze wyświetlenie połowy linii, zamiast rzadszego wyświetlania pełnej klatki).
  Wideo (z łaciny "widzę") – technika elektroniczna bazująca na sekwencji nieruchomych obrazów, które mogą być nagrywane, przetwarzane, transmitowane, a następnie odtwarzane dając złudzenie ruchu. Terminem tym określa się również sekwencję obrazów zarejestrowaną na nośniku danych.
  Kancelaria prawna (łac. cancellaria) - miejsce wykonywania zawodu przez prawnika oraz zespół osób tam zatrudnionych (biuro prawnika). Oprócz doradztwa w zakresie praw i obowiązków prawnych, kancelarie reprezentują klientów przed sądami i organami administracji, w transakcjach biznesowych, negocjacjach oraz wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc prawna.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Sound’n’Grace – polski chór, wykonujący muzykę gospel, soul, R&B i funk. Powstał w 2005 w Warszawie z inicjatywy Anny Żaczek i Kamila Mokrzyckiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.