MXML

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MXMLjęzyk znaczników do tworzenia i zapisania elementów służących do interakcji z użytkownikiem programu komputerowego (przyciski, formularze i pola tekstowe) oparty na XML i opracowany przez Macromedia w marcu 2004. Adobe Systems, które wykupiło Macromedia w grudniu 2005, nie podaje oficjalnego znaczenia akronimu. MXML jest używany wraz z ActionScriptem do tworzenia aplikacji RIA (Rich Internet Application). MXML jest używany wraz z technologią Adobe Flex, która generuje pliki SWF.

Skrótowiec lub akronim (z gr. ákros = skrajny) – słowo utworzone przez skrócenie wyrażenia składającego się z dwóch lub więcej słów. Istnieje także niewielka grupa skrótowców powstałych ze skrócenia jednego słowa. W ujęciu słowotwórczym, skrótowce to specyficzna klasa derywatów. Derywaty te funkcjonują w polszczyźnie pisanej i mówionej. Skrótowiec często bywa mylony ze skrótem.Adobe Flex – zestaw technologii stworzonych przez Adobe Systems służących do tworzenia oprogramowania typu Rich Internet Application bazującego na Adobe Flash.

Przykłady[ | edytuj kod]

Kod źródłowy prostego przykładu:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<mx:Application xmlns:mx="http://www.adobe.com/2006/mxml">
  <mx:Array id="sampleArray">
    <mx:String>Sample Label 1</mx:String>
    <mx:String>Sample Label 2</mx:String>
  </mx:Array>
  <mx:Panel title="Example Panel">
    <mx:ComboBox dataProvider="{sampleArray}"></mx:ComboBox>
  </mx:Panel>
</mx:Application>
Adobe Systems Incorporated NASDAQ: ADBE – amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe z siedzibą w San José w Kalifornii, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów Mac OS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w 1982 r. byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke. Obecnie spółka publiczna notowana na giełdzie NASDAQ, zatrudniająca w 2004 roku ponad 4000 pracowników w 26 biurach na całym świecie.Macromedia – amerykańskie przedsiębiorstwo software’owe z siedzibą w San Francisco, tworząca oprogramowanie do tworzenia grafiki i budowy witryn internetowych.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

XAML (ang. eXtensible Application Markup Language, wym. /ˈzæməl/) jest językiem opisu interfejsu użytkownika wykorzystywanym m.in. w technologii Windows Presentation Foundation (w skrócie WPF), która jest elementem platformy .NET Framework począwszy od wersji 3.0.
Rich Internet Application (RIA) z (ang.) bogata aplikacja internetowa – określenie odnoszące się do aplikacji internetowych, oferujących bogaty, dynamiczny, jednoekranowy interfejs, tzw. (ang.) one-screen-application, eliminujący uciążliwość standardowych rozwiązań z technologii HTML, jak np. wprowadzanie danych w kolejnych formularzach, wymagające wielokrotnego przeładowywania stron.
Język znaczników (ang. markup language) – format dokumentu, który obok tekstu zawiera także dodatkowe informacje, które go opisują. Te dodatkowe informacje, na przykład na temat wyglądu czy znaczenia fragmentu dokumentu, są wyrażane poprzez wplecione w tekst znaczniki.
ActionScript – oparty na ECMAScripcie obiektowy język programowania, używany w Adobe Flash do sterowania animacjami oraz w Adobe Flex do tworzenia Rich Internet Application.
SWF – format zamknięty grafiki wektorowej, stworzony dla Flasha przez Adobe (dawniej Macromedia). Pliki tego formatu są nazywane Shockwave Flash Object.

Reklama