Major League Baseball Most Valuable Player Award

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z MVP American League)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Major League Baseball Most Valuable Player Award (MVP) – w Major League Baseball (MLB) nagroda nadawana corocznie najbardziej wartościowemu zawodnikowi w American League i w National League. Od 1931 przyznawana przez zrzeszenie dziennikarzy Baseball Writers Association of America (BBWAA). Od 1944 roku nosi nazwę Kenesaw Mountain Landis Memorial Baseball Award, na cześć pierwszego komisarza ligi, który pełnił tę funkcję od 1920 do swojej śmierci 25 listopada 1944 roku.

Wilver Dornell Stargell (ur. 6 marca 1940, zm. 9 kwietnia 2001) – amerykański baseballista, który występował na pozycji lewozapolowego i pierwszobazowego przez 21 sezonów w Pittsburgh Pirates.New York Mets – drużyna baseballowa z Nowego Jorku, grająca we wschodniej dywizji National League. Dwukrotny zwycięzca w World Series.

Głosowanie przeprowadzane jest po zakończeniu sezonu zasadniczego, ale nie jest ujawniane do momentu zakończenia World Series. Początkowo udział brał w nim jeden dziennikarz, zaś od 1938 trzech z każdego miasta, posiadającego drużynę baseballową. W 1961 liczbę zredukowano do dwóch.

Biorąc pod uwagę liczbę nagród ze względu na pozycję, najwięcej przyznano pierwszobazowym (34). Z 25 nagrodzonych miotaczy, 15 było praworęcznych, zaś 10 leworęcznych. Walter Johnson, Carl Hubbell i Hal Newhouser są jedynymi na tej pozycji, którzy otrzymali tę nagrodę kilkakrotnie; Newhouser zdobył ja dwa razy z rzędu w 1944 i 1945 roku.

National League (NL) - jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Senior Circuit w odróżnieniu od American League (Junior Circuit), ligi powstałej 25 lat później.Carl Owen Hubbell (ur. 22 czerwca 1903, zm. 21 listopada 1988) – amerykański baseballista, który występował na pozycji miotacza przez 16 sezonów w New York Giants.

Hank Greenberg, Stan Musial, Alex Rodriguez i Robin Yount byli wybierani MVP na dwóch różnych pozycjach, przy czym Rodriguez jest jedynym, który otrzymał tę nagrodę grając w dwóch różnych klubach. Najwięcej razy nagrodzono Barry’ego Bondsa, siedmiokrotnie, w tym cztery razy z rzędu w latach 2001–2004 jednak pierwszym zawodnikiem, który zdobył tę nagrodę trzykrotnie był Jimmie Foxx; w sumie trzy razy nagrodzono dziewięciu graczy, zaś dwa razy dziewiętnastu. Frank Robinson jest jedynym, który został najbardziej wartościowym zawodnikiem w obydwu ligach.

Doubleheader - w baseballu: dwa mecze tych samych drużyn rozegrane jednego dnia, zazwyczaj przy tej samej publiczności.Pierwszobazowy (ang. first baseman, w skrócie 1B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu pierwszej bazy. W zapisie meczowym pierwszobazowy odnotowywany jest jako numer 3.

W 1979 nagrodzono dwóch zawodników, gdyż Keith Hernandez i Willie Stargell otrzymali taką samą liczbę głosów. 17 razy wybierano zawodników jednogłośnie. Najwięcej zawodników (dwudziestu dwóch), którzy zostali uhonorowani tą nagrodą pochodzi z New York Yankees, graczy St. Louis Cardinals wyróżniano 17-krotnie. Nagrody nigdy nie otrzymał zawodnik klubu Arizona Diamondbacks, New York Mets i Tampa Bay Rays.

Ban Johnson, właśc. Byron Bancroft Johnson (ur. 5 stycznia 1865, zm. 28 marca 1931) – amerykański działacz baseballowy, prezydent American League, członek Baseball Hall of Fame.Stanley Frank "Stan" Musial (ur. 21 listopada 1920 w Donorze, Pensylwania, zm. 19 stycznia 2013 w Laude, Missouri) – amerykański baseballista pochodzenia polskiego.

Chalmers Award (1911–1914)[ | edytuj kod]

Ty Cobb – pierwszy zwycięzca Chalmers Award.

W 1910 roku Hugh Chalmers, założyciel Chalmers Motor Car Company ogłosił, że ufunduje nagrodę w postaci nowego modelu automobilu dla baseballisty, który osiągnie najlepszą średnią uderzeń na koniec sezonu. W ostatni dzień jego rozgrywek szansę na nią miało dwóch zawodników: Ty Cobb z Detroit Tigers i Nap Lajoie z Cleveland Indians. Cobb prowadził o kilka punktów procentowych (0,383), jednak nie wystąpił w dwóch ostatnich meczach. Lajoie zaś zagrał w obydwu spotkaniach doubleheader przeciwko St. Louis Browns, zaliczając osiem odbić na dziewięć podejść (w tym sześć buntów) i wyprzedził Cobba w klasyfikacji (0,384). Prezydent ligi Ban Johnson oznajmił, że mimo wszystko to Cobb został zwycięzcą, jednak Chalmers postanowił, iż nagrodę otrzymają obydwaj zawodnicy.

Tyrus Raymond Cobb (ur. 18 grudnia 1886 – 17 lipca 1961) – amerykański baseballista występujący na pozycji zapolowego. Przez 24 sezony zawodnik zawodowej ligi Major League Baseball klubów Detroit Tigers i Philadelphia Athletics.Batting average (BA, pl. średnia uderzeń) – statystyka w baseballu, softballu i krykiecie. W rozgrywkach baseballowych średnią uderzeń pałkarza liczy się poprzez stosunek liczby uderzeń do liczby pojawienia się na pałce; w krykiecie zaś poprzez stosunek liczby runów zdobytych przez batsmana do liczby jego wyeliminowań.

W 1911 Chalmers utworzył nową nagrodę Chalmers Award. Zarząd Ligi ustalił, że trafi ona do „najważniejszego i najbardziej przydatnego baseballisty dla klubu i dla ligi”. Nie stała się jednak popularna i zaprzestano jej kontynuacji.

Legenda z objaśnieniem użytych w tabelach symboli i skrótów znajduje się na końcu artykułu.

American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.Kenesaw Mountain Landis (ur. 20 listopada 1866, zm. 25 listopada 1944) – amerykański sędzia federalny w latach 1905–1922 i pierwszy komisarz Major League Baseball powołany na to stanowisko w 1920.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Alexander Emmanuel Rodriguez (ur. 27 lipca 1975) – amerykański baseballista pochodzenia dominikańskiego, występujący w New York Yankees na pozycji trzeciobazowego. W poprzednich klubach, w Seattle Mariners i Texas Rangers grał na pozycji łącznika. Nosi przydomek A-Rod.
Henry Benjamin Greenberg (ur. 1 stycznia 1911, zm. 4 września 1986) – amerykański baseballista, który występował na pozycji pierwszobazowego.
Harold Newhouser (ur. 20 maja 1921, zm. 10 listopada 1998) – amerykański baseballista, który występował na pozycji miotacza przez 17 sezonów w Major League Baseball.
Cleveland Indians - drużyna baseballowa grająca w dywizji centralnej American League, ma siedzibę w Cleveland w stanie Ohio. Dwukrotny zwycięzca w World Series.
Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
Chalmers Motor Car Company – dawne amerykańskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej zajmujące się produkcją samochodów osobowych, z siedzibą w Detroit, w stanie Michigan.
Arizona Diamondbacks - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji National League, z siedzibą w Phoenix w stanie Arizona

Reklama