Europejskie Nagrody Muzyczne MTV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z MTV Europe Music Awards)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo
Dawid Kwiatkowski ze statuetką MTV Europe Music Award (2013)

MTV Europe Music Award (MTV: EMA) – gala muzyczna tworzona przez stację telewizyjną MTV Europe i w jej europejskich oddziałach. Transmitowana jest na żywo przez MTV Europe, MTVNHD, oddziały lokalne MTV w Europie, MTV Base Africa jak i w internecie, oglądana rokrocznie przez miliard ludzi. Odbywa się od 1994 roku w różnych krajach Europy.

Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego występu na żywo - nagroda przyznawana przez redakcję MTV Europe podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę dla najlepszego występu na żywo po raz pierwszy przyznano w 1995 r. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).MTVNHD (MTV Networks HD) – stacja muzyczna w jakości high definition. Za kanał odpowiedzialny był zespół MTV Networks Polska. Kanał został zastąpiony innym kanałem MTV, Live HD. MTVNHD miał stare logo MTV.

Nominacje odbywają się w kilkunastu kategoriach głównych typu: najlepszy zespół (Best Group), najlepszy wykonawca popowy (Best Pop), najlepsza piosenka (Best Song), najlepszy wykonawca alternatywny (Best Alternative). Nagrody w tych dziedzinach przyznawane są przez widzów MTV z całej Europy. Co jakiś czas pojawiają się nowe lub zawieszone jest przyznawanie niektórych kategorii np. nagroda dla najlepszego artysty koncertowego wróciła w 2007 roku – tym razem pod nazwą Headliner. Czternasta edycja przyniosła rewolucję zarówno w nazewnictwie, jak i liczbie przyznawanych nagród. Nowością choćby była nagroda artystów (Artist’s Choice). Wybór należał tu do Europejskiego MTV. Podobnie jest z nagrodą za najlepszy teledysk (Best Video) – tutaj nagrodę przydziela zespół ze wszystkich regionalnych redakcji MTV Europe.

Justin Drew Bieber (ur. 1 marca 1994) – kanadyjski wokalista popowy/R&B, autor tekstów i aktor. Bieber został „odkryty muzycznie” za pośrednictwem serwisu internetowego YouTube w 2008 roku przez Scootera Brauna, który następnie objął funkcję jego menedżera. Braun zaaranżował spotkanie Biebera z Usherem, a krótko po tym Justin związał się z Raymond Braun Media Group (RBMG), czyli joint venture pomiędzy Braunem i Usherem, by następnie podpisać kontrakt płytowy z wytwórnią Island Records, zaoferowany przez L.A. Reida.Oasis – brytyjski zespół rockowy założony w 1991 w Manchesterze. Utworzony z poprzedniej grupy The Rain; pierwotnie w jego skład wchodzili: Liam Gallagher (wokal i tamburyn), Paul „Bonehead” Arthurs (gitara), Paul „Guigsy” McGuigan (gitara basowa) oraz Tony McCarroll (perkusja). Piątym członkiem, który dołączył do zespołu nieco później był starszy brat Liama, Noel Gallagher (gitara i wokal). W tym składzie zespół Oasis występował do kwietnia 1995.

Według organizatorów na MTV EMA 2010 oddano 46 milionów głosów. Porównywalnie na MTV EMA w 2002 roku oddano 14 milionów głosów.

Istnieje kategoria dodatkowa Free Your Mind (Otwórz swój umysł)- przyznawana nie za osiągnięcia muzyczne. Nagrodą Free Your Mind, MTV pragnie uświadamiać społeczeństwo w kluczowych kwestiach społecznych.

Od 1998 przyznawane są nagrody w kilkunastu dodatkowych kategoriach regionalnych, w tym Najlepszy polski wykonawca (od 2000 roku). Sukcesywnie MTV zwiększa liczbę nagród regionalnych. Część stacji przyznaje nagrody wspólnie, np. MTV UK i MTV Ireland oraz bałtyckie oddziały. Jedyną lokalną stacją MTV nie przyznającą dotychczas nagrody jest MTV Austria. 29 listopada 2009 roku planowany jest start kanału MTV Czech, stąd w 2010 roku przyznana będzie nagroda dla najlepszego artysty czeskiego i słowackiego. W 2007 roku przyznano przez widzów MTV Arabia po raz pierwszy nagrodę dla najlepszego arabskiego artysty. W 2005 nagrodzono po raz pierwszy najlepszego artystę afrykańskiego co stanowi swoiste wyjście poza ściśle rozumiany kontynent europejski. Nagrodę przyznawali widzowie MTV Base Africa. Od 2008 roku stacja ta organizuje własną ceremonię rozdania nagród – MTV Africa Music Awards. MTV Base Africa na swojej stronie internetowej zamieszcza jednak możliwość oddania głosów na artystów we wszystkich kategoriach z wyjątkiem najlepszego artysty regionalnego.

Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego szwedzkiego wykonawcy - nagroda przyznawana przez redakcję MTV Szwecja podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę dla najlepszego szwedzkiego wykonawcy po raz pierwszy przyznano w 2005 r. Od 1998 do 2004 szwedzcy artyści nominowani byli w kategorii dla najlepszego nordyckiego wykonawcy. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego arabskiego wykonawcy - nagroda przyznawana przez redakcję MTV Arabia podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę dla najlepszego arabskiego wykonawcy po raz pierwszy przyznano w 2007 r. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).

Najwięcej statuetek MTV zdobył Eminem (12 – wliczając nagrody otrzymane z D12). Tuż za nim są: Lady Gaga (8), Britney Spears (8), Linkin Park (7), The Prodigy (6), 30 Seconds to Mars (6), Dima Bilan (6), Beyoncé (5), Justin Timberlake (5), Muse (5), Katy Perry (5), Coldplay (4), Justin Bieber (4), Backstreet Boys (4), Madonna (4), Robbie Williams (4), Justice (4), Red Hot Chili Peppers (4), Tokio Hotel (4), Green Day (3), Spice Girls (3), Alicia Keys (3), Jennifer Lopez (3), Shakira (3), Kane (3), Oasis (3), Gorillaz (3) oraz U2 (3).

Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek, kompozytorka i aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego teledysku przyznawana jest podczas corocznych rozdań nagród MTV Europe Music Awards. Jest to jedyna muzyczna nagroda nie przyznawana przez widzów za pomocą głosowania telefonicznego i internetowego. Wybór należy do redakcji MTV Europe i redakcji regionalnych oddziałów MTV Networks Europe.

Najwięcej nagród przypadło artystom pochodzącym z USA (116- co stanowi około 1/3 wszystkich przyznanych nagród), Anglii (54), Niemiec (17), Włoch (14), Francji (13), Szwecji, Holandii, Polski i Hiszpanii (po 11).

Ceremonie rozdania nagród MTV EMA[ | edytuj kod]Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Tokio Hotel – niemiecki zespół muzyczny, powstały z inicjatywy braci Billa i Toma Kaulitzów, do których dołączyli Gustav Schäfer i Georg Listing.
Kane - holenderski zespół muzyczny, grający rocka. Został założony w 1998 roku w Hadze. Aktualnie ma dwóch członków, są nimi Dinand Woesthoff (wokal) i Dennis van Leeuwen (gitara). Jednak od powstania zespołu grało w nim aż 19 różnych osób. Muzyków zainspirowało do grania irlandzkie U2.
Dima Biłan (ros. Дима Билан), właściwie Wiktor Nikołajewicz Biełan (Виктор Николаевич Белан;ur. 24 grudnia 1981 w Karaczajo-Czerkiesji) – rosyjski piosenkarz urodzony na południu ZSRR. Zwycięzca 53. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Believe”.
Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego wykonawcy dance - nagroda przyznawana przez redakcję MTV Europe podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę dla najlepszego wykonawcy dance po raz pierwszy przyznano w 1994 r. Po raz ostatni w 2003 r. Od 2007 r. nagroda przyznawana jest nagroda dla najlepszego wykonawcy urban music (muzyki miejskiej). Artyści zajmujący się muzyką dance są nominowani do nagrody urban music. O zwycięstwie decydowali widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).
Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego fińskiego wykonawcy - nagroda przyznawana przez redakcję MTV Finlandia podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę dla najlepszego fińskiego wykonawcy po raz pierwszy przyznano w 2005 r. Od 1998 do 2004 fińscy artyści nominowani byli w kategorii dla najlepszego nordyckiego wykonawcy. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).
Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.
Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego wykonawcy pop - nagroda przyznawana przez redakcję MTV Europe podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę dla najlepszego wykonawcy pop po raz pierwszy przyznano w 1998 r. Od 2007 r. nagroda zastąpiona została nagrodą dla najlepszego wykonawcy urban music (muzyki miejskiej). O zwycięstwie decydowali widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).

Reklama