MTU Aero Engines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MTU Aero Engines AG niemiecki producent silników lotniczych. Firma znana była wcześniej pod nazwą MTU München.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Rzeszów (łac. Resovia, ukr. i łemkow. Ряшів, jid. רײַשע) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, siedziba władz województwa podkarpackiego i powiatu rzeszowskiego. Jest miastem centralnym aglomeracji rzeszowskiej. Znajduje się tu kuria diecezji rzeszowskiej.

Historia[ | edytuj kod]

Siedziba główna firmy znajduje się w Monachium. Poza tym ma też swoje fabryki w Kanadzie, Polsce i w Chinach. w 2019 przedsiębiorstwo zatrudniało ok. 10 tys. W 2018 roku osiągnęła przychód w wysokości 4,57 miliarda euro.

Najmłodszy oddział MTU – Aero Engines Polska; ulokowany w Jasionce pod Rzeszowem na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Techologicznego, w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska; rozpoczął działalność na początku kwietnia 2009 roku. W 2020 roku firma zatrudniała ponad 1000 pracowników. Na terenie zakładu produkowane są m.in. łopatki kierownicze i wirujące do turbin niskiego ciśnienia silników samolotowych. Ponadto w Rzeszowie zajmuje się montażem modułów dla programów cywilnych zespołów napędowych stosowanych w przemyśle lotniczym, a także naprawą elementów zespołów napędowych m.in. różnego rodzaju przewodów rurowych do silników samolotowych (jak np. olejowe, paliwowe, powietrzne itp.)

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. MTU Aero Engines –Lifetime Excellence (ang.). MTU Aero Engines AG, 2019-02. [dostęp 2019-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-07)].
 2. Aeropolis / Inwestorzy rozwinięcia
 3. Website Polska - MTU Aero Engines, www.mtu.de [dostęp 2020-04-22] (ang.).
 4. MTU Aero Engines Polska - MTU Aero Engines, www.mtu.de [dostęp 2017-11-25].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona MTU
 • Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Jasionka – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Trzebownisko. Na jej terenie znajduje się port lotniczy Rzeszów-Jasionka oraz szkolne lotnisko Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Miejscowość położona jest wzdłuż drogi krajowej nr 19, 10 km na północ od Rzeszowa.

  Reklama