• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MS. E. D. Clarke 39

  Przeczytaj także...
  Oksyrynchos (gr. Ὀξύρρυγχος, obecnie Al-Bahnasa) – starożytne miasto, obecnie miejscowość, w środkowym Egipcie, położona około 160 km na południowy zachód od Kairu, stolica XIX nomu górnoegipskiego. Jest także stanowiskiem archeologicznym - jednym z najbardziej znaczących w historii. Przez dwa ostatnie stulecia obszar wokoło miasta był rozkopywany, ukazując olbrzymią kolekcję papirusów datowanych na okres ptolemejski i rzymski w egipskiej historii. Wśród odkrytych tekstów odnaleziono prace Menandra i Ewangelię Tomasza - pismo zaliczane do apokryfów Nowego Testamentu.Kriton (gr. Κρίτων) – dialog Platona przedstawiający rozmowę pomiędzy filozofem Sokratesem, oczekującym w więzieniu na wykonanie wyroku kary śmierci, a jego przyjacielem Kritonem, który odwiedza go, aby zaproponować mu ucieczkę. Kriton jest kontynuacją dzieła Obrona Sokratesa, w którym Platon przedstawił proces Sokratesa zakończony skazaniem filozofa na śmierć.
  Kratylos - jeden z dialogów filozoficznych Platona. Zatytułowany został imieniem nauczyciela Platona, Kratylosa, zwolennika Heraklita. Dialog dotyczy zagadnień językoznawczych (później został opatrzony podtytułem O poprawności nazw). Jest uważany za jedno z pierwszych dzieł językoznawczych w historii i zajmuje się kwestią teorii i filozofii języka. Dialog Platona jest napisany w formie dyskusji trzech filozofów: Sokratesa, Hermogenesa i Kratylosa.
  Manuskrypt E. D. Clarke 39 (dialog Eutyfron)

  Manuskrypt E. D. Clarke 39, oznaczany jako MS. E. D. Clarke 39 – najstarszy zachowany obszerny rękopis dzieł Platona.

  Opis manuskryptu[]

  Manuskrypt został napisany na pergaminie w formie kodeksu przez „Jana Kaligrafa” w języku greckim. Jest on datowany na 895 rok n.e. Rękopis powstał w Konstantynopolu. Zawiera marginalia. Rozmiary kart wynoszą 13 ⅜ na 9 ⅛ cala. Tekst rękopisu jest pisany minuskułą, a uwagi marginalne półuncjałą. Rękopis zawiera najstarszy zachowany zbiór 24 dialogów Platona (około połowa całego zbioru). Tekst został opublikowany przez Wilsona w 1973 roku.

  Biblioteka z Nag Hammadi – koptyjska biblioteka zawierająca trzynaście papirusowych kodeksów odnalezionych w 1945 roku nieopodal miejscowości Nag Hammadi w Górnym Egipcie. Papirusy te przechowywane są w Muzeum Koptyjskim w Kairze. Spośród 51 utworów, które składają się na ten zbiór, 49 to pisma wcześniej nieznane. Są to listy, dialogi objawiające, apokalipsy, apokryfy, a także fragment "Państwa" Platona. Większość pism zalicza się do dwóch kierunków gnostycyzmu: szkoły Walentyna oraz do setian.Cal (ang. inch) – pozaukładowa jednostka miary długości odpowiadająca początkowo potrojonej długości średniego ziarna jęczmienia. Jedna z tzw. jednostek imperialnych. W USA ta jednostka miary jest podstawową jednostką miary używaną m.in. w budownictwie, medycynie, policji (np. do pomiaru wzrostu człowieka), mechanice i wielu innych dziedzinach.

  Ponieważ posiada dokładną datę był używany do paleograficznego datowania innych rękopisów, jak np. Codex Monacensis.

  Historia[]

  Manuskrypt ten został nabyty od monasteru św. Jana Ewangelisty na Patmos w październiku 1801 roku przez Edwarda D. Clarke’a. W 1809 roku został zakupiony przez Uniwersytet Oksfordzki. Przechowywany jest w Bodleian Library w Oksfordzie (MS. E. D. Clarke 39).

  Uwagi

  1. Starsze są niewielkie manuskrypty znalezione w Oksyrynchos, jak np. P.Oxy. 3679 zawierający fragment dialogu Państwo pochodzący z III wieku n.e. oraz fragment koptyjskiej wersji dialogu Państwo z Nag Hammadi (kodeks VI z 588/589 roku).
  2. Są to: Eutyfron, Obrona Sokratesa, Kriton, Fedon, Kratylos, Teajtet, Sofista, Polityk, Parmenides, Fileb, Uczta, Fajdros, Alkibiades I, Alkibiades II, Hipparch, Rywale, Teages, Charmides, Laches, Lysis, Eutydem, Protagoras, Gorgiasz i Menon.

  Przypisy

  1. Classical & Medieval Manuscripts (ang.). bodleian.ox.ac.uk. [dostęp 2014-10-07].
  2. Lista rękopisów E. D. Clarke’a (ang.). W: Bodleian Library [on-line]. bodley.ox.ac.uk. [dostęp 2014-10-07].
  3. Kathleen McNamee: Very Small Scripts. W: University of Michigan [on-line]. umich.edu. [dostęp 2014-10-07].
  4. Frederick Henry Ambrose Scrivener: A Plain Introduction to the Criticism of the New Testament. Edward Miller. Wyd. 4. T. 1. London: George Bell & Sons, 1894, s. 152. (ang.)
  5. Catalogue image MS. E. D. Clarke 39 (poz. 18400) (ang.). W: Bodleian Library [on-line]. [dostęp 2014-10-07]. s. 309.

  Bibliografia[]

 • Classical & Medieval Manuscripts (ang.). bodleian.ox.ac.uk. [dostęp 2014-10-07].
 • Linki zewnętrzne[]

 • MS. E. D. Clarke 39. bodley.ox.ac.uk. [dostęp 2014-10-07].
 • Państwo – dzieło filozoficzno-polityczne filozofa greckiego Platona powstałe ok. 360 roku p.n.e., napisane w formie dialogu. Platon przedstawia w nim syntezę swoich poglądów na temat funkcjonowania społeczeństwa i ogólnie tego, co nazywa φιλοσοφία περὶ τὰ ἀνθρώπινα (philosophia peri ta anthropina) – "filozofią rzeczy ludzkich". Porusza szereg zagadnień dotyczących etyki, filozofii politycznej, epistemologii, ontologii i etyki medycyny. Można w tym dziele odnaleźć także zalążki idei, które dzisiaj nazwalibyśmy komunistycznymi oraz teorii ekonomicznej. Platon zadawał sobie w tym dialogu pytanie Co to jest sprawiedliwość?; poszukując idealnego wzorca państwa i sprawiedliwości. Oryginalny tytuł to Πολιτεία (Politeia).Patmos (gr. Πάτμος) − mała grecka wyspa na Morzu Egejskim. Jest najdalej wysuniętą na północ wyspą w archipelagu i nomosie Dodekanez. Najwyższym szczytem wyspy jest Profitis Ilias (269 m n.p.m.). Głównymi osadami Patmosu są Chora (stolica), Skala - jedyny port handlowy oraz pomniejsze Grikou i Kampos. W 1999 roku zabytkowe centrum z klasztorem św. Jana Teologa oraz Grota Apokalipsy zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Obrona Sokratesa – dzieło Platona, zaliczane do jego dialogów (chociaż w rzeczywistości jest prawie wyłącznie monologiem Sokratesa), przedstawiające treść trzech mów, jakie Sokrates wygłosił na procesie w 399 r. p.n.e., na którym został skazany na karę śmierci.
  Pergamin – materiał pisarski (podłoże, na którym można pisać) wyrabiany ze skór zwierzęcych. Wytwarzanie pergaminu zwano pergaminnictwem.
  Uczta, Sympozjon (gr. Συμπόσιον Sympósion) – dialog Platona zaliczany najczęściej do średniego okresu jego twórczości (powstał prawdopodobnie pomiędzy 384 a 372 r. p.n.e.), o konstrukcji ramowej. Głównym tematem dialogu jest miłość (eros). Obok Państwa uważany jest za jedno ze szczytowych osiągnięć literackich Platona. Istnieje także dialog Ksenofonta o tym samym tytule, poruszający ten sam temat i rozgrywający się w tych samych okolicznościach.
  Kodeks – jedna z form książki. Jest to zbiór kart złączonych (szytych, klejonych) na jednym z brzegów nazywanym grzbietem książki. Karty kodeksu są z papirusu, pergaminu, albo papieru. Forma ta, stosowana od końca I wieku n.e., jest obecnie najpopularniejszą formą książki, do innych zaliczmy: zwój, leporello, książkę mówioną, książkę elektroniczną.
  Papirus Oxyrhynchus 3679 oznaczany jako P.Oxy.LII 3679 – rękopis zawierający fragment dialogu Państwo Platona. Napisany w języku greckim. Papirus ten został odkryty przez Bernarda Grenfella i Arthura Hunta w 1897 roku w Oksyrynchos. Rękopis powstał w III wieku n.e. Tekst został opublikowany przez Helen M. Cockle w 1984 roku w The Oxyrhynchus Papyri, część LII (52).
  Fajdros – dzieło filozoficzne Platona, należące do tak zwanych dialogów średnich. Zasadnicza rozmowa toczy się pomiędzy Sokratesem a Fajdrosem, wspomniany jest również sofista Lizjasz. W dialogu poruszone są kwestie miłości (dlatego niektórzy badacze traktują Fajdrosa jako dopełnienie Uczty), warunków, które muszą być spełnione, aby uznać mowę za piękną (ten wątek stanowi polemikę Sokratesa z sofistami), oraz przewagi mowy nad pismem.
  Klasztor św. Jana Teologa na Patmos – prawosławny klasztor leżący na greckiej wyspie Patmos, w miejscu w którym, jak się sądzi, Jan Teolog miał wizje spisane w księdze Apokalipsy. Miejsce jest czczone zarówno przez wyznawców prawosławia jak i katolików.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.