• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MPlayer

  Przeczytaj także...
  DivX – stratna metoda kompresji obrazu filmowego, w nowszych wersjach zgodna z MPEG-4 część 2, pozwalającą zapisać na zwykłej płycie kompaktowej filmy o długości ok. 90 min i jakości niewiele ustępującej DVD-Video. Wykorzystywana także do przesyłania filmów przez Internet.Intel 80386 – 32-bitowy procesor opracowany przez firmę Intel, zaprezentowany w 1985 roku. Później odpowiedniki tego procesora produkowały również firmy AMD oraz Cyrix (VIA).
  VLC media player – odtwarzacz multimedialny rozwijany przez VideoLAN, rozpowszechniany na licencji GPL, który może być także używany jako serwer w sieciach komputerowych o dużej przepustowości.
  Ten artykuł dotyczy darmowego wolnodostępowego odtwarzacza multimedialnego. Artykuł na temat odtwarzacza firmy Microsoft, którego plik wykonywalny nazywa się mplayer2.exe, znajduje się pod hasłem Windows Media Player.

  MPlayerThe Movie Player – dostępny na zasadach wolnego oprogramowania odtwarzacz multimedialny oraz związany z jego rozwojem projekt informatyczny. Powstał w 2000 roku, jako odtwarzacz filmów dla systemu operacyjnego Linux. Jego ogromna popularność oraz porty na kolejne platformy sprzętowe i systemy operacyjne spowodowały w 2004 roku zmianę nazwy z The Movie Player for Linux na The Movie Player. Oprócz programu mplayer, służącego do odtwarzania filmów, w skład projektu wchodzi również program mencoder, przeznaczony do konwersji formatów i tworzenia nowych filmów i animacji z pojedynczych klatek obrazu.

  MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.SMPlayer – odtwarzacz oparty na MPlayerze, dostępny na wolnej licencji GPL. SMPlayer nie jest odtwarzaczem lecz graficznym interfejsem użytkownika (GUI). MPlayer jest to aplikacja wiersza poleceń, bez menu lub przycisków. Sterowany wyłącznie poprzez klawiaturę. Nie jest to jednak bardzo przyjazne dla użytkownika, dlatego zostało opracowanych kilka interfejsów graficznych i SMPlayer jest jednym z nich. Więc MPlayer jest silnikiem odtwarzania a SMPlayer nakładką, która dodaje przyciski, menu, dialogi, i tak dalej. Jest dostępny dla systemów Linux oraz Windows w ponad 30 wersjach językowych, w tym w języku polskim. Ma możliwość zapamiętywania ustawień aktualnie odtwarzanych plików. Obsługuje wyszukiwanie i pobieranie napisów z opensubtitles.org.

  Możliwości MPlayera[ | edytuj kod]

  Program podzielono na kilka części, aby ułatwić implementację obsługi kolejnych formatów plików i strumieni.

  Wyodrębniono m.in. warstwy:

 • wejścia (np. plik, potok, sieć)
 • kontenera (np. AVI, Ogg, rm)
 • kodeków (np. DivX, XviD, MPEG-4, AC-3, MP3)
 • filtrów (np. filtr rozmycia gaussowskiego, przycinanie i skalowanie filmu)
 • sterowników wyjścia (np. Xv, X11, ALSA, OSS)
 • Warstwy kodeków, filtrów i sterowników są podzielono na osobne sekcje odpowiedzialne za obsługę audio i video. Posiada też bardzo rozbudowane możliwości w konwertowaniu plików i tworzeniu nowych animacji z pojedynczych klatek (służy do tego wchodzący w skład projektu program mencoder).

  Plik danych, plik komputerowy, zwykle krótko plik – uporządkowany zbiór danych o skończonej długości, posiadający szereg atrybutów i stanowiący dla użytkownika systemu operacyjnego całość. Nazwa pliku nie jest jego częścią, lecz jest przechowywana w systemie plików.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Obsługiwane formaty[ | edytuj kod]

  MPlayer jest uniwersalnym odtwarzaczem. Zawiera wiele kodeków A/V w swoim kodzie, może również korzystać z zewnętrznych bibliotek oraz z specjalnie zmodyfikowanych wersji kodeków dla systemu Windows (pliki: *.dll, *.acm oraz *.ax). Te ostatnie przeznaczone są wyłącznie dla systemów z procesorami kompatybilnymi z Intel 80386 (x86), zatem chcąc z nich korzystać w systemie o architekturze 64-bitowej należy zastosować emulację trybu 32-bitowego.

  RealMedia jest to format kontenera multimedialnego opracowanego przez RealNetworks. Zazwyczaj jest stosowany do przechowywania strumieni RealVideo, RealAudio jest też często wykorzystywany do streamingu w Internecie.DLL (z ang. Dynamic-Link Library - biblioteka łączona dynamicznie) – w środowisku Microsoft Windows biblioteka współdzielona (z ang. shared library), która przechowuje implementacje różnych podprogramów programu lub zasoby programu. Podprogramy i zasoby zawarte w bibliotece DLL mogą być wykorzystane bezpośrednio lub pośrednio (za pośrednictwem innej biblioteki DLL) przez dowolny plik wykonywalny, sama biblioteka DLL nie jest samodzielnym programem.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Media Player Classic
 • SMPlayer
 • VLC media player
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa MPlayera (pol. • ang. • węg. • hiszp.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  AVI (ang. Audio Video Interleave) to kontener danych audiowizualnych. Został wprowadzony w roku 1992 przez firmę Microsoft jako element strategii przystosowania systemu Windows do obsługi multimediów, stanowiący część technologii Video for Windows.
  Kodek jest skrótem od "koder/dekoder", co oznacza urządzenie lub program zdolny do przekształcania strumienia danych lub sygnału. Kodeki mogą zmienić strumień danych w formę zakodowaną (często w celu transmisji, składowania lub zaszyfrowania) lub odzyskać (odkodować) strumień danych z formy zakodowanej, by umożliwić ich odtwarzanie bądź obróbkę. Kodeki są często używane w wideokonferencjach oraz strumieniowaniu obrazu lub dźwięku.
  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
  Ogg - format kontenera strumieni danych, opracowany przez fundację Xiph.org, stworzony by wspierać inicjatywy związane z rozwojem wolnego oprogramowania do kodowania i dekodowania multimediów.
  Sieć komputerowa (w skrócie: sieć) – zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. "punktami sieci".
  Plik wykonywalny, plik uruchamialny (ang. executable) – plik, który może być uruchomiony bezpośrednio w środowisku systemu operacyjnego. Zawiera instrukcję w postaci pozwalającej na jej zrealizowanie przez komputer.
  Potok (ang. pipe) – jeden z mechanizmów komunikacji międzyprocesowej umożliwiający wymianę danych pomiędzy dwoma procesami. Odbywa się to najczęściej poprzez połączenie standardowego wyjścia jednego procesu ze standardowym wejściem drugiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.