• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MOD

  Przeczytaj także...
  PCM (ang. Pulse Code Modulation) – to najpopularniejsza metoda reprezentacji sygnału analogowego w systemach cyfrowych. Używana jest w telekomunikacji, w cyfrowej obróbce sygnału (np. w procesorach dźwięku), do przetwarzania obrazu, do zapisu na płytach CD (CD-Audio) i w wielu zastosowaniach przemysłowych.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.
  Tracker – nazwa zbiorcza programów komputerowych przeznaczonych do komponowania muzyki z wykorzystaniem zapisu nutowego połączonego z poleceniami wywołującymi określone efekty dźwiękowe.

  MOD to format pliku umożliwiający przechowywanie muzyki w specyficznym formacie binarnym. Pierwotnie używał go program SoundTracker na Amigę, później powstała cała gama podobnych programów zwanych trackerami, a format pliku MOD ewoluował. Nazwa MOD utożsamiana jest z całą rodziną formatów plików zwanych modułami.

  Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.Atari ST to linia komputerów domowych/osobistych zaprezentowana przez firmę Atari podczas targów CES w styczniu 1985 roku, mających bogate możliwości multimedialne. Komputery tej rodziny standardowo wyposażone były w myszkę przeznaczoną do obsługi środowiska graficznego, co ówcześnie było nowością w świecie komputerów.

  Pierwsza wersja formatu została stworzona przez Karstena Obarskiego dla Ultimate Soundtrackera, który został wydany w roku 1987.

  Oryginalna wersja formatu MOD umożliwiała jednoczesne odtwarzanie czterech kanałów audio, co wynikało z możliwości układu dźwiękowego komputera Amiga. Format był zaprojektowany tak, by możliwe było odtwarzanie dźwięku na Amidze bez jakiegokolwiek przetwarzania (np. sample zapisywane były jako 8-bit PCM i nadawały się do bezpośredniego wysłania do przetwornika C/A).

  Przetwornik cyfrowo-analogowy, przetwornik C/A lub DAC (z ang. Digital to Analog Converter, DAC) – przyrząd elektroniczny przetwarzający sygnał cyfrowy (zazwyczaj liczbę binarną w postaci danych cyfrowych) na sygnał analogowy w postaci prądu elektrycznego lub napięcia o wartości proporcjonalnej do tej liczby. Innymi słowy jest to układ przetwarzający dyskretny sygnał cyfrowy na równoważny mu sygnał analogowy.Utwór muzyczny – jednolita kompozycja muzyczna złożona z: rytmu i metrum, melodii, harmonii, barwy dźwięku, dynamiki, agogiki oraz budowy formalnej, przeznaczona do wykonania lub odtwarzania, najczęściej posiadająca autora(-ów). Utwór muzyczny może przyjąć formę tylko muzyczną lub słowno-muzyczną w przypadku, gdy w utworze wykorzystano tekst.

  Format stał się popularny w środowisku demoscenicznym i został uznany także na innych platformach sprzętowych (Atari ST i PC). Wówczas ograniczenia formatu MOD zaczęły dawać się we znaki i pojawiły się nowe formaty plików, pokonujące te ograniczenia. Zobacz spis.

  Struktura pliku[]

  Plik MOD zawiera pojedynczy utwór muzyczny, na który składają się trzy zasadnicze elementy:

  Demoscena – potoczne określenie subkultury użytkowników komputerów i nieformalnego zrzeszenia twórców, zajmujących się kreowaniem tzw. dem – programów demonstrujących ich umiejętności. Ideą demosceny jest niekomercyjne tworzenie, prezentowanie i wymiana dzieł będących owocem wspólnej pracy programistów, muzyków i grafików. Dzieła takie często określane są mianem sztuki komputerowej.
 • próbki dźwiękowe (8-bitowe, w ilości maksymalnie 15, a w późniejszych wersjach 31),
 • wzorce (ang. patterns) (w ilości maksymalnie 128) składające się z 4 (później 32 i 64) ścieżek o długości 64 wierszy,
 • lista odtwarzania (do 128 pozycji) opisująca kolejność odtwarzania wzorców. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.