MOA-2007-BLG-192-L b

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.planeta .naglowek{background:#B9C5FF;text-align:center;border:1px solid #aaa}.mw-parser-output .infobox.planeta-Mars .naglowek{background:#E8AB79}.mw-parser-output .infobox.planeta-Jowisz .naglowek{background:#FFC8A0}.mw-parser-output .infobox.planeta-Saturn .naglowek{background:#E7CBB4}.mw-parser-output .infobox.planeta-Uran .naglowek{background:#B6CED6}.mw-parser-output .infobox.planeta-Neptun .naglowek{background:#97C3F4}.mw-parser-output .infobox.planeta-Merkury .naglowek{background:#D8C2AD}.mw-parser-output .infobox.planeta-Wenus .naglowek{background:#EFEBE2}.mw-parser-output .infobox.planeta-Ziemia .naglowek{background:#B0C4DE}

MOA-2007-BLG-192-L bplaneta pozasłoneczna typu superziemia, orbitująca wokół brązowego karła MOA-2007-BLG-192L. Układ planetarny MOA-2007-BLG-192 został odkryty przez międzynarodowy zespół naukowców w ramach programu MOA-II, przy współpracy uczonych z Polski (projekt OGLE). Planetę wraz z macierzystą gwiazdą odkryto 2 czerwca 2008 roku przy pomocy metody mikrosoczewkowania grawitacyjnego.

Układ współrzędnych astronomicznych – sferyczny układ współrzędnych stosowany w astronomii. Umożliwia jednoznaczne określenie położenia obiektu na sferze niebieskiej przez podanie jego współrzędnych. Zdefiniowanie układu sprowadza się do ustalenia podstawowego koła wielkiego i ustalenia punktu na tym kole, od którego liczy się pierwszą współrzędną. Oś układu (tj. prosta prostopadła do koła podstawowego) przecina sferę niebieską w punktach nazwanych biegunami, natomiast południk przechodzący przez punkt początkowy jest nazwany południkiem początkowym.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

Planeta ma masę 3,3−1,8 razy większą niż Ziemia. Jest jedną z najmniejszych odkrytych planet pozasłonecznych. Średnia odległość od macierzystej gwiazdy wynosi 108 milionów kilometrów.

Z uwagi na słabe światło gwiazdy, temperatura atmosfery planety spada poniżej -200 °C. Przypuszcza się, że planeta jest utworzona z lodu oraz gazu i tym samym przypomina Neptuna.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. MOA-2007-BLG-192-L b w serwisie The Extrasolar Planets Encyclopaedia (ang.)
 2. W niektórych raportach medialnych np. w "New Scientist" można spotkać niższą masę - 1,5 M⊕ co wywodzi się od błędu reportera [1]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • D.P. Bennett, inni. A Low-Mass Planet with a Possible Sub-Stellar-Mass Host in Microlensing Event MOA-2007-BLG-192. „The Astrophysical Journal”. 2008. 684. s. 663–683. DOI: 10.1086/589940. arXiv:0806.0025 (ang.). Sprawdź autora:2.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Planeta jak nasza, tylko gwiazda nie ta
 • Masa Ziemi (M⊕) – pozaukładowa jednostka masy stosowana w astronomii, głównie Układu Słonecznego oraz planet pozasłonecznych typu superziemia. Jej wartość równa jest rzeczywistej masie ZiemiarXiv (duże X w nazwie reprezentuje grecką literę χ (chi), nazwę należy więc czytać ‘archiv’) – elektroniczne archiwum naukowych preprintów. Gromadzi artykuły z następujących dziedzin: fizyki z astronomią, matematyki, informatyki, statystyki i biologii (quantitative biology) i matematyki finansowej. Archiwum powstało w roku 1991 w Los Alamos National Laboratory, początkowo dostępne było pod adresem xxx.lanl.gov. Obecnie funkcjonuje przy Uniwersytecie Cornella.




  Warto wiedzieć że... beta

  Brązowy karzeł – obiekt gwiazdopodobny o masie zbyt małej (poniżej ok. 8% masy Słońca – 80 mas Jowisza), by mogły zachodzić w nim reakcje przemiany wodoru w hel, które są głównym źródłem energii gwiazd ciągu głównego. Od planet-olbrzymów odróżnia je to, że są zdolne do syntezy deuteru przynajmniej na początku swojego istnienia. Brązowe karły często występują samotnie w przestrzeni. Określa się je czasem (potocznie) mianem "niewypałów", "superplanet", bądź "nieudanych gwiazd".
  Planeta pozasłoneczna, egzoplaneta (gr. εξω – exo: poza, na zewnątrz) – planeta znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy (lub gwiazd) innej niż Słońce.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  The Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE), Eksperyment Soczewkowania Grawitacyjnego – projekt naukowy mający na celu wykrywanie i obserwację zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego prowadzony za pomocą polskiego teleskopu w Las Campanas Observatory w Chile przez naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego. Eksperyment prowadzony jest od kwietnia 1992 roku.
  Superziemia – planeta pozasłoneczna o masie większej od masy Ziemi i należąca do typu planet skalistych. W zależności od definicji, masa tego typu planety może wahać się od 1 do 10, lub 5 do 10 mas Ziemi. Oznaczenie „superziemia” nie oznacza, że z pewnością na powierzchni planety panują warunki zbliżone do ziemskich. Definicja dotyczy tylko typu planety (skalista) i masy (większej od masy Ziemi). Ocenia się, że promień superziemi może być do 3 razy większy niż promień Ziemi, jednak największe z nich są najprawdopodobniej planetami oceanicznymi o niskiej gęstości.
  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Mikrosoczewkowanie grawitacyjne – szczególny przypadek zjawiska soczewkowania grawitacyjnego, w którym obiekty soczewkujące mają (stosunkowo niewielką) masę rzędu masy Słońca.

  Reklama