• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MK 2500

  Przeczytaj także...
  Eltra – przedsiębiorstwo w Bydgoszczy założone w 1923 roku, jedna z najstarszych istniejących fabryk branży elektrotechnicznej w Polsce. W 1959 wyprodukowała pierwszy polski radioodbiornik tranzystorowy Eltra MOT-59. W 1997 część zakładu stała się własnością koncernu Tyco International, a w 1998 Lexel A/S. W 2003 wyodrębniła się jako spółka akcyjna Elda-Eltra Elektrotechnika, należąca do międzynarodowego koncernu Schneider Electric.RB 3200 Automatic (nazywany Grundigiem) – polski radiomagnetofon przenośny, produkowany w latach 80. XX wieku przez Zakłady Radiowe Kasprzaka na licencji niemieckiego Grundiga. Był to jeden z najpopularniejszych radiomagnetofonów produkowanych w Polsce.
  UKF – zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości od 30 do 300 MHz, co odpowiada długości fali od 10 metrów do 1 metra.

  MK 2500 Automatic (nazywany również Grundig) – polski monofoniczny radiomagnetofon przenośny, produkowany w latach 80. XX wieku przez Zakłady Radiowe Kasprzaka na licencji niemieckiego Grundiga. Był to jeden z najpopularniejszych radiomagnetofonów produkowanych w Polsce. Po zakończeniu produkcji przez ZRK produkowany przez bydgoską Eltrę jako MK 2500A.

  Fale długie (fale kilometrowe) (ang. LF – Low Frequency), zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości: 30-300 kHz i długości 10-1 km. Zakres ten jest przeznaczony głównie dla rozgłośni radiowych w I regionie ITU (Europa, Afryka i Bliski Wschód).Fale średnie (fale hektometrowe), (ŚR, Ś), (ang. MF – Medium frequency) – zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości: 300–3000 kHz i długości 1000–100 m.

  Opis urządzenia[ | edytuj kod]

  Radiomagnetofon ten był zbudowany na bazie magnetofonu kasetowego MK 235, produkowanego w II połowie lat 70. XX wieku przez ZRK na licencji Grundiga. Słowo Automatic w nazwie oznacza automatyczny poziom zapisu. Wizualnie i układowo wyróżnia się od pierwowzoru jedynie sekcją radioodbiornika trójzakresowego (D, S, U). Wyposażony w antenę ferrytową (dla fal długich i średnich) oraz teleskopową (dla zakresu UKF). Zasilany jest zarówno bateryjnie, jak i z sieci. Magnetofon pracuje z prędkością przesuwu taśmy równą 4,75 cm/s. Nierównomierność przesuwu taśmy jest mniejsza lub równa 0,4%. Dynamika wynosi ok. 45 dB.

  Radiomagnetofon − przenośny sprzęt muzyczny, zasilany bateryjnie lub sieciowo. Zawiera prosty magnetofon kasetowy, tuner radiowy, wzmacniacz i głośniki. Zwykle posiada też wbudowany mikrofon do rejestrowania dźwięku oraz gniazdo do urządzeń zewnętrznych (dodatkowe źródło dźwięku, wzmacniacz). W drugiej połowie lat 80. i na początku 90. bardzo popularne stały się radiomagnetofony dwukasetowe. Umożliwiały kopiowanie tego bardzo wtenczas popularnego nośnika. W zależności od stopnia zaawansowania konstrukcji, wykonywały to z różną jakością; umożliwiały też wykonywanie kopii z prędkością standardową lub podwojoną. Bardziej zaawansowane radiomagnetofony wyposażane były ponadto w dodatkowe układy poprawiające odsłuch - układy podbicia niskich tonów (np. X-Bass Sharp, Surround - Super Stereo w sprzęcie produkcji ZRK). Zdarzały się także rozwiązania podnoszące walory użytkowe - ciekawostką był układ "Radio sen" stosowany w radiomagnetofonach ZRK, odbiornik radiowy pracował do momentu zakończenia się kasety - był to swoisty wyłącznik czasowy. Klasyczne radiomagnetofony były popularne w latach 70., 80. i 90. XX wieku, do czasu upowszechnienia odtwarzaczy płyt CD. Rola magnetofonu stopniowo malała, aż do całkowitej rezygnacji z jego stosowania. W zamian zaczęto wyposażać sprzęt w złącza USB i możliwość odtwarzania plików MP3.Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  Na bazie MK 2500 został skonstruowany sprawniejszy pod względem technicznym radiomagnetofon RB3200.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stare Radio: ZRK, MK 2500 Automatic. oldradio.pl. [dostęp 2015-09-26].
  2. ZRK MK-2500 Automatic „Grundig”. UNITRA-KLUB. [dostęp 2015-09-26].
  Warto wiedzieć że... beta

  ZRK (Zakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie) – nieistniejące obecnie zakłady przemysłowe produkcji elektrotechnicznej w Warszawie w dzielnicy Wola.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.