• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MID - wojsko

  Przeczytaj także...
  Czołg – gąsienicowy wóz bojowy, przeznaczony do walki z siłami przeciwnika na krótkich i średnich dystansach za pomocą prowadzenia ognia na wprost. Ciężki pancerz i duża mobilność zapewniają czołgom przetrwanie na polu bitwy, a napęd gąsienicowy pozwala na przemieszczanie się z dużą prędkością w trudnym terenie. Czołg jest zasadniczym środkiem prowadzenia walki lądowej, zwłaszcza natarcia.Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS) – instytut badawczy podległy Ministerstwu Obrony Narodowej, zajmujący się pracami z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa, z siedzibą w Sulejówku koło Warszawy.
  Podwozie - zespół elementów pojazdu, które odpowiadają za przeniesienie napędu z silnika na koła oraz za zachowanie się pojazdu na drodze.

  MID – maszyna inżynieryjno-drogowa produkcji polskiej, oparta na podwoziu WZT-3 i zunifikowana z podwoziem czołgu T-72.

  Historia[ | edytuj kod]

  W latach 70 XX w. w Polsce pracowano nad projektem czołgu saperskiego na podwoziu ciągnika MTS, lecz ostatecznie w latach 80 XX w. w ramach unifikacji z podwoziem produkowanego w Polsce od 1981 roku T-72M1 przyjęto wspólne podwozie dla wozu technicznego WZT-3, pomocniczego mostu czołgowego (późniejszy PMC-90), czołgu saperskiego i pochodnych.

  WB Electronics – polska, mieszcząca się w Ożarowie Mazowieckim prywatna firma w formie SA, działająca w branży zbrojeniowej, prowadząca prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie techniki elektronicznej i oprogramowania, a także opracowująca i produkująca systemy specjalne, komputery i terminale o wzmocnionej konstrukcji, środki łączności telekomunikacji wojskowej , urządzenia do transmisji danych i integracji wyposażenia elektronicznego pojazdów dla różnych rodzajów wojsk. Firma zajmuje się tworzeniem rozwiązań w dziedzinie zautomatyzowanych systemów dowodzenia w technologiach informatycznych i łączności sieciowej, określane jako systemy C4IS, czyli Command, Control, Communication, Computer and Intelligence Systems.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej z Sulejówka opracował wstępne założenia i w 1988 roku w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń Mechanicznych w Gliwicach rozpoczęto prace nad polskim czołgiem saperskim pod kryptonimem Bizon S. Prototyp wykonano w 1991 roku i po próbach MID wdrożono do produkcji w końcu lat 90 XX w.

  PT-91 Twardy – polski czołg podstawowy, który został opracowany w oparciu o czołg T-72M1. Zasadnicze zmiany w stosunku do pierwowzoru dotyczą nowego systemu kierowania ogniem DRAWA, oraz pancerza reaktywnego ERAWA. Czołg PT-91 produkowany był w zakładach Bumar-Łabędy S.A., w dzielnicy Gliwic – Łabędach.Sulejówek – miasto i gmina miejska w powiecie mińskim województwa mazowieckiego. Sulejówek należy do aglomeracji warszawskiej.

  W latach 2000-2005 Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej odebrały 7 szt. MID, na lata 2005-2010 przewidziano odbiór kolejnych kilku maszyn.

  Konstrukcja[ | edytuj kod]

  Konstrukcja oparta jest na WZT-3 i podobnie posiada podwozie gąsienicowe z 2 par po 6 kół nośnych zawieszonych na wałkach skrętnych oraz 3 par rolek podtrzymujących jednotarczowych z wewnętrzną amortyzacją, dwa koła napinające przednie i koła napędowe tylne.

  T-72 – czołg konstrukcji radzieckiej wprowadzony na uzbrojenie wojsk radzieckich w początku lat 70. Produkowany w Niżnym Tagilu w Uralskiej Fabryce Wagonów (UWZ). Na wyposażenie Wojska Polskiego wszedł w 1978 roku. Do dziś stanowi podstawowy komponent polskich wojsk pancernych – według danych MON z 1 października 2005 w użyciu jest obecnie 597 takich wozów. ZSRR sprzedał licencje na jego produkcję do kilku krajów (Czechosłowacji, Indii, Jugosławii, Polski). Produkowany był w gliwickim Bumarze. W Polsce występuje w następujących wersjach: T-72M, T-72M1 i T-72M1D. Jego daleko posuniętą modernizacją jest PT-91, których polskie wojska lądowe posiadają 233. Ogółem do połowy lat 90. zbudowano około 20 tysięcy tych czołgów w kilku krajach świata. T-72 używają armie kilkunastu państw. Dla przykładu – Armia Rosyjska posiada 1200 w czynnej służbie i 8000 w rezerwie, Bułgaria – 430, Czechy – 543, Słowacja – 272, Ukraina – 2200, Białoruś – 1200, Indie – 1700, Syria – 1500, Kazachstan – 600, Turkmenistan – 500 (dane na rok 2003).Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej – siły i środki wydzielone przez Rzeczpospolitą Polską do zabezpieczenia jej interesów i prowadzenia walki. Siły Zbrojne są podstawowym elementem systemu obronnego państwa, przeznaczonym do skutecznej realizacji polityki bezpieczeństwa i obronnej. Zgodnie z obowiązującą Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, Siły Zbrojne RP utrzymują gotowość do realizacji trzech rodzajów misji: zagwarantowanie obrony państwa i przeciwstawienie się agresji, udział w procesie stabilizacji sytuacji międzynarodowej oraz w operacjach reagowania kryzysowego i operacjach humanitarnych, wspieranie bezpieczeństwa wewnętrznego i pomoc społeczeństwu.

  Kadłub spawany z blach stalowych, przyrządy do obserwacji otoczenia identycznie jak w WZT-3. Silnik wysokoprężny 12 cylindrowy W-46-6 podobnie jak w WZT-3, wyposażony w termiczny agregat dymotwórczy. Uzbrojenie stanowi 12.7 mm wkm NSW (lub 12.7 mm NATO wkm WKM-B) z 240 szt. amunicji, celownik kolimatorowy optyczny K10T. Dodatkowo na wyposażenie znajduje się granatnik przeciwpancerny RPG-7, pistolet sygnałowy wz. 78, broń osobista załogi. Z przodu wozu zamocowane jest 12 wyrzutni granatów dymnych typu 902A. Dodatkowo posiada przyrząd rozpoznania skażeń (GO-27 lub Tafios).

  Kryptonim – nazwa używana zamiast prawdziwej, znanej powszechnie nazwy rzeczy, miejscowości lub w celu określenia osoby, zwykle dla ukrycia jej prawdziwego znaczenia czy sensu.Broń ręczna - broń biała, albo broń palna obsługiwana i noszona przez jedną osobę (broń indywidualna). Do broni ręcznej zalicza się także granaty ręczne. Broń ręczna stanowiła i stanowi podstawowe uzbrojenie indywidualne żołnierza.

  Łączność MID zapewnia radiostacja R173 z odbiornikiem R-173P z telefonem wewnętrznym R-124 lub R-174 (starsze wersje), obecnie radiostacja RRC oraz cyfrowy system łączności wewnętrznej WB Electronics Fonet.

  Najnowocześniejsza wersja MID-M została sprzedana Siłom Zbrojnym Malezji m.in. razem z PT-91M.

  Wyposażenie specjalistyczne[ | edytuj kod]

 • wysięgnik-manipulator (maksymalna wysokość ramienia 7,75 m, długość maksymalna 7,94 m, minimalna długość 5,94 m) z wymiennym sprzętem:
 • łyżka koparkowa o pojemności 0,96 m i szerokości 0,92 m,
 • chwytak szczękowy o maksymalnym rozwarciu 1 m i udźwigu 3 t,
 • ząb zrywaka o długości 0,45 m.
 • zawiesie linowe o udźwigu 7 t
 • urządzenie spycharkowe: szerokość lemiesza 4,2 m , wysokość 0,9 m ,
 • wciągarka główna o długości liny 200 m i uciągu 900 kN,
 • wciągarka pomocnicza o długości liny 400 m i uciągu 20 kN,
 • urządzenia spawalnicze,
 • przetwornica napięcia.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Militarium
 • Radiostacja (łac.) – zestaw urządzeń do nadawania lub odbierania sygnałów radiowych. Składa się z nadajnika lub odbiornika radiowego, anteny, linii kablowych itp. Czasami zalicza się do niej także budynki, w których się znajduje. Uproszczoną wersją radiostacji są radiotelefony.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.