MERA 7900

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Komputer Mera 7905 i monitor Mera 7910

MERA 7900 – system i seria monitorów ekranowych produkowanych w Zakładach Urządzeń Komputerowych Mera-Elzab z Zabrza. Monitory dawały możliwość podłączenia także urządzeń wejściowych takich jak klawiatura, pióro świetlne czy drukarka, tworząc rodzinę terminali przeznaczonych do współpracy z systemami komputerowymi. System taki składał się z jednostki sterującej, monitora: zależnego lub niezależnego, oraz wyżej wymienionych urządzeń wejścia. Produkcja została uruchomiona na podstawie licencji szwedzkiej firmy Stansaab Elektronik AB zakupionej w latach 1976-1977. Monitory umożliwiały dobór barwy ekranu oraz regulację natężenia światła przez użytkownika.

IBM 360, IBM System/360 lub IBM S/360 to rodzina komputerów typu mainframe produkowanych przez firmę IBM od 1964. Komputery systemu 360 stanowiły różne modele od modelu 360/20 (wersja mini, 16KB RAM) poprzez model 360/65 i później model 360/95.Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

Na system składały się następujące urządzenia:

 • monitory:
 • MERA 7910 (oznaczenie RIAD: EC-7917): monitor zależny,
 • MERA 7950 (oznaczenie RIAD: EC-7915): monitor niezależny,
 • jednostki sterujące, tj. urządzenia umożliwiające podłączenie i komunikację z systemem komputerowym:
 • MERA 7901 (oznaczenie RIAD: EC-7911): jednostka zdalna podłączana poprzez modem,
 • MERA 7902 (oznaczenie RIAD: EC-7912): jednostka lokalna podłączana bezpośrednio do kanału komputera,
 • MERA 7903, MERA 7931, MERA 7932, MERA 7933, MERA 7934: moduły i adaptery montowane w jednostkach sterujących MERA 7901, lub MERA 7902, rozszerzające możliwości jednostek sterujących lub umożliwiające podłączenie konkretnych urządzeń systemu MERA 7900,
 • MERA 7971 (oznaczenie RIAD: EC-7914): drukarka (DZM 180 RO), podłączona do monitora niezależnego MERA 7950 (drukowanie zawartości ekranu) lub poprzez jednostki sterujące MERA 7901, MERA 7902 do systemu komputerowego (drukowanie z komputera),
 • MERA 7940: klawiatura podłączana do monitorów MERA 7910 lub MERA 7950 (długość kabla 1 m),
 • MERA 7940: czytnik optyczny specjalnych kart perforowanych,
 • MERA 7941: pióro świetlne.
 • Terminale oparte na systemie monitorów MERA 7900 stosowane były między innymi w dużych komputerach typu MAINFRAME jak IBM 360, IBM 370, JS EMC (RIAD). W kolejnych latach system był rozwijany i dostosowywany także do innych komputerów, w tym minikomputerów. Kolejne modele i elementy systemu otrzymywały nowe oznaczenia zgodne z oznaczeniem serii, np. MERA-7952, MERA-7953, MERA 7911 D. Szacuje się, że około połowa wyprodukowanych monitorów została wyeksportowana.

  Klawiatura komputerowa – uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.Model (przedmiotu) – typ, fason, rodzaj określonego przedmiotu, wyodrębniony ze względu na swoje specyficzne cechy, według określonych kryteriów i oznakowany odrębną nazwą lub symbolem, spośród innych przedmiotów danego typu i marki.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • MERA 7953 Z
 • Urządzenie wejścia-wyjścia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa pod redakcją Elżbiety Niedzielskiej: Informatyka. Poradnik dla ekonomistów. Wyd. II poprawione i uzupełnione. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, 1982, s. 309, 315-318. ISBN 83-208-0065-X. (pol.)
  2. 40-lecie działalności ELZAB SA (pol.). www.elzab.com.pl – Elzab SA. [dostęp 2011-08-26].
  Drukarka – urządzenie współpracujące z komputerem oraz innymi urządzeniami, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku (papier, folia, płótno itp.). Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami do wbudowanego w drukarkę slotu).MERA 7953 Z (CM 7209), to terminal komputerowy produkowany w latach osiemdziesiątych XX wieku w Zakładzie Urządzeń Komputerowych Mera-Elzab z Zabrza. Oznaczenie CM 7209 jest oznaczeniem handlowym stosowanym na rynku międzynarodowym; natomiast symbol MERA 7953 jest oznaczeniem stosowanym na rynku krajowym (polskim). Terminal wykonywany był w różnych wersjach. Organizacja stanowisk pracy przewidywana była dla dużych pomieszczeń w wieloma stanowiskami pracy jak i pojedynczymi końcówkami. Przeznaczony był do współpracy z takimi systemami komputerowymi jak między innymi:
  Warto wiedzieć że... beta

  Minikomputer – powstały pod koniec lat 50. XX wieku odpowiednik komputera osobistego wykonany na tranzystorach lub układach scalonych małej (SSI) i średniej (MSI) skali integracji. Często był wykonywany jako komputer specjalizowany np. automat obrachunkowy, analizator widma. Wyróżniał się prostą obsługą, niewielkimi wymiarami, modułową budową i nie wymagał klimatyzacji. Początkowo jednostanowiskowy, w miarę wzrostu mocy obliczeniowej przejmował rolę mniejszych maszyn mainframe. Aktualnie rzadko stosowany plasuje się między komputerem osobistym a mainframe.
  Monitor komputerowy – ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera.
  Terminal (ang. terminal – końcówka) to urządzenie pozwalające człowiekowi na pracę z komputerem lub systemem komputerowym. Terminal musi posiadać urządzenie wejściowe do wprowadzania instrukcji oraz urządzenie wyjściowe do przekazywania informacji operatorowi. Terminal jest stacją sieci komputerowej lub w systemie (np. w Internecie), służącą do wprowadzania lub odczytywania danych.
  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.
  Jednolity System Elektronicznych Maszyn Cyfrowych (JS EMC, Riad) – systemy komputerowe, opracowywane i produkowane przez kraje RWPG w latach 1970–1991.
  System komputerowy (ang. computer system) – układ współdziałania dwóch składowych: sprzętu komputerowego oraz oprogramowania, działających coraz częściej również w ramach sieci komputerowej. Można mówić o następujących poziomach takiego systemu: sprzęt komputerowy, system operacyjny (oprogramowanie systemowe), oprogramowanie użytkowe (aplikacje). W pełni zautomatyzowany system komputerowy działa bez udziału człowieka.
  Eksport (z łac. ex „poza” + portare „nieść”) – wywóz za granicę dóbr, które zostały wytworzone w danym kraju. Dla krajów należących do Unii Europejskiej eksport dotyczy sprzedaży towarów lub usług poza UE. Sprzedaż towarów w obrębie państw należących do Unii Europejskiej to tak zwana sprzedaż wewnątrzwspólnotowa, a nie eksport.

  Reklama