• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MBM Ontrack

  Przeczytaj także...
  Kasowanie danych – czynność usuwania zawartości nośnika komputerowego w sposób, który utrudnia lub uniemożliwia ich późniejsze odtworzenie osobom trzecim (porównaj: usuwanie pliku). Stosowane m.in. przy likwidacji nośników archiwalnych i złomowaniu sprzętu komputerowego.Informatyka śledcza (ang. Computer Forensics) jest gałęzią nauk sądowych, której celem jest dostarczanie cyfrowych środków dowodowych popełnionych przestępstw lub nadużyć. Jej zadaniami są: zbieranie, odzyskiwanie, analiza oraz prezentacja, w formie specjalistycznego raportu, danych cyfrowych znajdujących się na różnego rodzaju nośnikach (dyski twarde komputerów, dyskietki, płyty CD, pamięci przenośne, serwery, telefony komórkowe itp.). Efektem działań specjalistów informatyki śledczej są dane elektroniczne przygotowane w sposób spełniający kryteria dowodowe zgodnie z obowiązującymi w danym kraju regulacjami prawnymi.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Kroll Ontrack sp. z o.o. – polski oddział Kroll Ontrack Inc., międzynarodowej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych oraz informatyką śledczą. Ma swoją siedzibę w Katowicach.

  Historia[]

  W roku 1996, w Katowicach powstała firma MBM Komputer, zajmująca się sprzedażą części komputerowych oraz importem i dystrybucją podzespołów komputerowych. W marcu 2001 roku MBM Komputer został oficjalnym polskim partnerem firmy Ontrack – międzynarodowej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych. Następnie w październiku tego roku został wyłącznym przedstawicielem Ontrack w Polsce, oraz w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W 2003 roku nastąpiła zmiana nazwy firmy na MBM Ontrack. W styczniu 2005 roku zmieniono formułę działalności i powołano spółkę Ontrack Odzyskiwanie Danych sp. z o.o. Po przejęciu w 2002 roku Ontrack Data Recovery Inc. przez Kroll Inc. – amerykańską spółkę specjalizującą się w zarządzaniu ryzykiem biznesowym, powstał Kroll Ontrack. W pierwszym kwartale 2004 roku, w Katowicach powstało centrum rozwoju oprogramowania firmy. W styczniu 2006 roku korporacja Kroll Ontrack przejęła IBAS Holdings ASA, norweski podmiot zajmujący się identyczną działalnością. W listopadzie 2007 roku Ontrack Odzyskiwanie Danych sp. z o.o. zmieniła nazwę na Kroll Ontrack sp. z o.o. W maju 2012 roku poinformowano o rozbudowie działu R&D w Katowicach.

  Degausser jest to specjalne urządzenie służące do trwałego i skutecznego niszczenia danych z nośników magnetycznych takich jak: dyski twarde, dyskietki oraz taśmy magnetyczne.Odzyskiwanie danych (ang. data recovery) – proces przywracania dostępu do danych zapisanych na dowolnym nośniku lub odtwarzaniu fizycznego zapisu w celu otrzymania pierwotnej struktury danych. W profesjonalnych laboratoriach, specjaliści są w stanie odzyskać dane utracone nawet w najcięższych przypadkach, jak pożar czy powódź. W chwili obecnej odzyskiwanie danych stało się jedną z wielu specjalności informatyki. Wymaga wiedzy z zakresu elektroniki, robotyki i automatyki, fizyki, programowania, oraz szeroko pojętych metod przechowywania danych: systemy bazodanowe, systemy plików i kryptologii.

  Obszary działania[]

  Główne obszary działania Kroll Ontrack sp. z o.o. to:

 • Odzyskiwanie danych – wykonywane w laboratorium, lub w niektórych przypadkach w siedzibie klienta albo zdalnie, za pomocą połączenia internetowego.
 • Kasowanie i niszczenie danych – trwałe, certyfikowane kasowanie danych z nośników, a także weryfikacja zniszczenia danych. W przypadku nośników magnetycznych wykonywane za pomocą demagnetyzera. Skuteczność tej metody wielokrotnie została potwierdzona m.in. przez służby wojskowe wielu krajów. 
 • Produkty i programy przeznaczone do odzyskiwania, kasowania i zarządzania danymi
 • Rozwiązania Kroll Ontrack z tego zakresu to: – Ontrack EasyRecovery – oprogramowanie przeznaczone do samodzielnego odzyskiwania danych utraconych z przyczyn logicznych. – Kompleksowe rozwiązania do kasowania danych – w ich skład wchodzą narzędzia do kasowania danych z różnych nośników (np. Flash czy urządzeń mobilnych). – Ontrack PowerControls – oprogramowanie przeznaczone dla administratorów IT, służące do zarządzania środowiskiem MS Exchange, MS SharePoint, oraz MS SQL Server.

  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².
 • Informatyka śledcza – dostarczanie elektronicznych środków dowodowych, czyli zabezpieczanie, przeszukiwanie i wykrywanie dowodów nadużyć i przestępstw dokonanych z użyciem komputera lub innych urządzeń elektronicznych.
 • Struktura[]

  W ramach polskiego oddziału Kroll Ontrack Inc. funkcjonuje laboratorium odzyskiwania danych i informatyki śledczej, oraz centrum rozwoju oprogramowania firmy. Zgodnie z informacjami prasowymi Kroll Ontrack, największe w Europie Środkowo-Wschodniej

  Przypisy

  1. Biuro prasowe Kroll Ontrack: Materiały promocyjne Kroll Ontrack (pol.).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.