• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MAN SE  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Grupa Bosch jest producentem techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, dóbr użytkowych oraz technicznego wyposażenia budynków. Założony w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861–1942) "Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki" to dziś koncern skupiający fabryki i dysponujący siecią dystrybucyjną oraz serwisową, posiadający około 300 spółek zależnych i 13 tys. zakładów serwisowych w ponad 140 krajach świata.MAN NL 2x2 – seria niskowejściowych autobusów miejskich tzw. drugiej generacji, produkowanych w latach 1991-2001 przez niemiecką firmę MAN.
  Autobus MAN A21/NL 263
  MAN TGA w 2004 roku
  MAN TGM w 2007 roku
  Betonomieszarka marki Liebherr na podwoziu MAN

  MAN SE (Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg) – spółka akcyjna z siedzibą w Monachium. Jedno z wiodących przedsiębiorstw produkujących samochody ciężarowe, autobusy, silniki oraz urządzenia przemysłowe pod marką MAN. Spółka notowana na Deutsche Börse wśród trzydziestu największych niemieckich spółek akcyjnych. Koncern MAN SE zatrudnia na całym świecie 55.030 pracowników w ponad 180 krajach (dane 2015, źródło : http://www.corporate.man.eu/en/company/man-at-a-glance/structure/Structure.html) , a jego roczne obroty wyniosły w roku 2015 ok. 13,7 miliardów euro.

  Trako (pełna nazwa Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako) – największe w Polsce i drugie w Europie targi transportu kolejowego. Targi odbyły się w latach 1996, 1998 i 1999 w Gdyni, natomiast począwszy od 2001 wydarzenie ma miejsce w Gdańsku i jest organizowane co dwa lata w ramach Międzynarodowych Targów Gdańskich.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

  Spis treści

 • 1 Historia koncernu
 • 2 MAN w Polsce
 • 3 Autobusy MAN
 • 4 Obecne produkty
 • 5 Modele historyczne
 • 6 Pojazdy szynowe MAN
 • 7 Ciekawostki
 • 8 Przypisy
 • 9 Bibliografia
 • 10 Zobacz też
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Historia koncernu[edytuj kod]

  Koncern MAN jest najstarszą spółką notowaną na niemieckiej giełdzie. W 1758 r. w Oberhausen powstała Huta św. Antoniego, która wkrótce potem rozpoczęła produkcję maszyn. W 1873 r. koncern przybrał nazwę GHH Gutehoffnungshutte. W 1921 r. GHH kupiła większość udziałów w firmie MAN.

  Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.Baureihe 627, w Polsce oznaczone jako VT627 – wagon silnikowy napędzany silnikiem Diesla. Był produkowany przez niemieckie zakłady MAN i DUEWAG. Fabrycznie był produkowany równolegle z serią VT628, które były ich rozwinięciem konstrukcyjnym jako spalinowe zestawy trakcyjne, jednakże w latach 2001-2006 były przebudowywane na wagony motorowe.

  Wynalazca silnika wysokoprężnego Rudolf Diesel w 1893 roku zawarł umowę z fabryką maszyn w Augsburgu. Rok później powstał prototyp, który doskonalono przez kilka kolejnych lat. Pierwsze silniki stosowano do napędu urządzeń produkcyjnych w przemyśle. Aby zwiększyć produkcję, doszło do połączenia "Towarzystwa Budowy Maszyn w Norymberdze" z "Fabryką Maszyn w Augsburgu". Powstała firma Maschinenfabrik Augsburg - Nürnberg (w skrócie MAN). Jako pierwsza na świecie (od 1897 r.) produkowała ona silniki diesla (o mocy od 20 KM wzwyż). Największe silniki napędzały okręty wojenne, np. pancernik "Prinzregent Luitpold". W 1922 roku firma Bosch opracowała i zaczęła produkować pompę wtryskową do silnika diesla. W 1923 roku powstała pierwsza ciężarówka marki MAN napędzana silnikiem diesla. Produkcję seryjną uruchomiono w 1925 roku. W latach 20. i 30. licencje na produkcję silników diesla kupiło wiele wytwórni samochodów. Po drugiej wojnie światowej czyniły to również firmy z krajów socjalistycznych.

  MAN SD 202 to niskopodłogowy, piętrowy autobus miejski, produkowany przez niemiecką firmę MAN. Najwięcej egzemplarzy posiadała firma BVG Berlin.Büssing - niemieckie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji samochodów ciężarowych i autobusów założone 17 kwietnia 1903 roku przez Heinricha Büssinga w Brunszwiku. W dniu 31 grudnia 1930 roku przedsiębiorstwo połączyło się z berlińskim Nationale Automobil-Gesellschaft AG tworząc spółkę Büssing-NAG. Powstała firma była jednym z najbardziej liczących się w Niemczech producentów samochodów ciężarowych oraz autobusów. Firma została przejęta w 1971 roku przez koncern MAN.

  Koncern MAN SE przejął kilka firm produkujących pojazdy użytkowe: w 1971 roku firmę Büssing oraz firmę "ÖAF-Gräf & Stift AG" (powstałą z firm "Österreichische Automobil Fabriks-AG" (ÖAF) i "Gräf & Stift"), w 1989 roku część austriackiej firmy Steyr-Daimler-Puch zajmującą się produkcją ciężarówek marki Steyr, w 1999 roku FSC Star ze Starachowic, a w 2001 roku specjalizującą się w produkcji autobusów firmę Gottlob Auwärter GmbH & Co. KG, którą przekształcił w "Neoplan Bus GmbH". Austriacki oddział koncernu nosi obecnie nazwę "MAN Nutzfahrzeuge Österreich AG".

  Rudolf Alexander Diesel (ur. 18 marca 1858, zm. 29 września 1913) – niemiecki konstruktor, twórca silnika wysokoprężnego, nazywanego od jego nazwiska silnikiem Diesla.Niepołomice – miasto w woj. małopolskim, w powiecie wielickim, położone nad Wisłą na skraju Puszczy Niepołomickiej, około 25 km na wschód od centrum Krakowa. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Niepołomice. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. krakowskiego. Powierzchnia miasta wynosi 27,4 kilometrów kwadratowych.

  W Indiach działa spółka j.v. z firmą Force Motors, w której produkowane są ciężarówki "CargoLine". Wiele elementów konstrukcyjnych tego modelu, w tym kabiny, zapożyczono od serii L2000. Modele "CargoLine" są sprzedawane pod marką Force bądź MAN, na eksport jedynie jako MAN.

  Od kilku lat udziały w MAN AG posiada koncern Volkswagen AG, obecnie jest to 29,9% akcji. Po przejęciu w marcu 2008 roku większości akcji firmy Scania przez Volkswagena może on dążyć do połączenia części tych firm zajmujących się produkcją ciężarówek, autobusów i ich komponentów.

  Force Motors (dawniej Bajaj Tempo) – indyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją autoriksz, samochodów terenowych i dostawczych, ciągników rolniczych oraz autobusów.MAN Tw znany także jako SN3 Wagony SN3 wyprodukowane zostały w roku 1909 przez Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg. Były to czteroosiowe wagony silnikowe o długości ponad 11 metrów i szerokości trochę ponad dwóch metrów.

  1 stycznia 2009 MAN AG przejął od firmy Volkswagen AG spółkę Volkswagen Caminhōes e Ônibus (zwaną też Volkswagen Truck & Bus) z siedzibą w Resende w Brazylii. Jest ona czołowym producentem ciężarówek i podwozi autobusowych w Ameryce Południowej z roczną produkcją na poziomie ponad 50 tys. sztuk.

  27 czerwca 2011 roku Komisja Europejska zatwierdziła wniosek Volkswagen AG w sprawie przejęcia MAN-a, obecnie Volkswagen oczekuje na zgody państw, w których działa MAN. Volkswagen posiada 56% akcji MAN-a.

  Silnik spalinowy – silnik wykorzystujący sprężanie i rozprężanie czynnika termodynamicznego (gazu) do wytworzenia momentu obrotowego lub siły. Sprężany jest gaz "zimny", a rozprężany — "gorący". Do sprężenia gazu zimnego zużywana jest mniejsza ilość energii mechanicznej niż uzyskuje się z rozprężania. Z tego powodu energia uzyskana z rozprężania zużywana jest do sprężania gazu i do napędu dowolnej maszyny. Gorący gaz uzyskuje się w wyniku spalenia paliwa, stąd nazwa: silnik spalinowy.Bolechowo-Osiedle – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Czerwonak, na wschodnim brzegu Warty, 4,5 km na wschód-południowy wschód od Biedruska, przy drodze wojewódzkiej 196 oraz linii kolejowej 356 (Poznań - Wągrowiec - Gołańcz). Siedziba firmy Solaris Bus & Coach S.A..


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  MAN Bus Sp. z o.o. – spółka należąca do koncernu MAN, specjalizująca się w produkcji autobusów miejskich. Posiada dwa zakłady produkcyjne: finalny w Sadach w gminie Tarnowo Podgórne koło Poznania, oraz zakład produkujący szkielety stalowe autobusów, podwozia autobusowe i podzespoły do nich w Starachowicach. W tej ostatniej fabryce produkowano również ciężarówki. W latach 2003-2009 firma nosiła nazwę MAN STAR Trucks & Busses Sp. z o.o..
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Deutsche Börse – spółka akcyjna, z siedzibą we Frankfurcie, zarządzająca Frankfurter Wertpapierbörse oraz elektroniczną platformą obsługi rynku kasowego XETRA. Powstała w 1990 r. jako Frankfurter Wertpapierbörse AG, w 1992 r. zmieniła nazwę na Deutsche Börse AG. Zatrudnia ponad 3200 pracowników na całym świecie.
  MAN NM xx2 – seria niskowejściowych midibusów produkcji MAN, zaliczanych do tzw. 2. generacji autobusów. Seria NM xx2 jest odpowiednikiem 12-metrowych autobusów serii NL2x2.
  Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.
  MAN NÜ xx3 - seria autobusów produkcji MAN, przystosowanych do linii podmiejskich. Miejskim odpowiednikiem tej serii jest seria MAN NL xx3. Autobusy były wyposażane w jednostki napędowe o różnej mocy, stąd różne oznaczenia - NÜ 272, NÜ 313 itp.
  MAN EL 283 – niskowejściowy autobus miejski i podmiejski, produkowany w latach 2004-2008 roku przez niemiecką firmę MAN w zakładzie w Turcji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.