• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • M42 - fotografia

  Przeczytaj także...
  Zenit (ros. Зенит) – nazwa rosyjskich (a poprzednio radzieckich) aparatów fotograficznych. Konstrukcyjnie Zenit wywodzi się z niemieckiego aparatu dalmierzowego Leica II. Pierwsze wersje aparatu były modyfikacją aparatu Zorkij, w którym zastąpiono górną jego część układem z lustrem i pryzmatem. Mocowanie Leica M39x1 przesunięto do przodu. Zenity są lustrzankami małoobrazkowymi.Przysłona fotograficzna, przesłona – część obiektywu regulująca wielkość otworu na drodze strumienia światła. Stosowana najczęściej w obiektywach fotograficznych i obiektywach kamer filmowych. Zwykle ma postać nachodzących na siebie metalowych listków, liczba listków przysłony i stopień jej otwarcia, bądź zamknięcia, mają wpływ na kształt bokeh.
  Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).
  Zaawansowane mocowanie z popychaczem przysłony i stykami. Obiektyw Pentacon electric 2.8/29 lustrzanki Praktica.

  M42 – typ mocowania obiektywów w aparatach fotograficznych z wymienną optyką w postaci drobnozwojowego gwintu metrycznego M 42×1, stosowany powszechnie w starszych aparatach takich jak Pentax, Praktica, Ricoh, Yashica, Zenit i wielu innych, a stosowany także w wielu obiektywach firm zewnętrznych produkujących tylko obiektywy.

  Gwint metryczny jest podstawowym znormalizowanym gwintem złącznym. Do jego zalet należy duża wytrzymałość, ze względu na duży kąt gwintu oraz samohamowność. Natomiast wadami gwintu są niedokładne osiowanie oraz niska sprawność.Praktica − marka aparatów fotograficznych produkowanych w Drezdeńskich Zakładach Aparatów Fotograficznych (Pentacon) od 1949 roku. Są to lustrzanki małoobrazkowe. Od tego czasu powstało kilkanaście modeli z gwintowym (M42x1) i bagnetowym (Praktica PB) mocowaniem obiektywów.

  Po raz pierwszy mocowanie zastosowano w modelu Contax S firmy Zeiss z 1949 roku. W aparatach z wymienną optyką mocowanie było przez następne dekady bardzo popularne, a przez większość firm było stosowane aż do lat 70., gdy w końcu zostało zastąpione mocowaniami bagnetowymi, niekompatybilnymi pomiędzy producentami.

  Obiektyw fotograficzny – układ optyczny (ewentualnie pojedyncza soczewka), który w aparacie fotograficznym tworzy na matówce, błonie fotograficznej albo światłoczułej matrycy CCD lub CMOS obraz widzianych obiektów.Canon Inc. (jap. キヤノン株式会社, Kyanon Kabushiki Kaisha) NYSE: CAJ) – japońska firma specjalizująca się w obrazowaniu i produktach optycznych, takich jak aparaty fotograficzne, kamery, fotokopiarki i drukarki komputerowe. Centrala firmy znajduje się w 30-2, Shimomaruko 3-chome, Ōta, Tokio.

  Obiektywy tego standardu są bardzo rozpowszechnione, w szczególności ze względu na ich niską cenę w porównaniu z nowymi obiektywami z mocowaniem bagnetowym i dodatkami typu AF (auto focus) czy stabilizacja obrazu. Są nadal produkowane.

  Za pośrednictwem adapterów mogą być także montowane do części aparatów z bagnetem. Z lustrzankami Nikona nie pozwalają na ustawienie ostrości na nieskończoność bez zastosowania optyki korekcyjnej, która musi znajdować się w adapterze. W większości pozostałych wystarcza adapter w postaci pierścienia. Prawidłowo pracują z nowymi cyfrowymi lustrzankami Pentaxa i Samsunga, a także z Olympusem, Canonem, Minoltą, Sony Alfa oraz aparatami NEX (marki Sony). Pentax jako jedyny jest całkowicie zgodny ze starymi obiektywami M42 i do aparatów tej firmy można dostać po najniższej cenie przejściówki, tzw. adaptery, gdyż nie potrzebują one ani styków (Canon), ani też dodatkowej optyki (Nikon).

  Sony Alfa (Sony α) – system cyfrowych lustrzanek fotograficznych (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera) wprowadzony na rynek 5 czerwca 2006. Wykorzystuje i rozwija technologię firmy Konica Minolta (łącznie z bagnetem Minolta AF), która została wykupiony przez Sony z działem fotograficznym Konica Minolta na początku 2006 roku. Sony posiada również 11,08% udziałów japońskiego producenta obiektywów Tamron, który jest znanym partnerem firmy Konica Minolta i Sony przy projektowaniu i produkcji obiektywów zmiennoogniskowych. Produkcją obiektywów wyższej klasy zajmuje się niemiecka firma optyczna Carl Zeiss. Udziela ona również wsparcia przy projektowaniu średnio-zaawansowanych konstrukcji.FED, ФЭД - radzieckie aparaty dalmierzowe, produkowane na wzór aparatu Leica. FED to inicjały twórcy Czeki Feliksa Edmundowicza Dzierżyńskiego. Początkowo aparaty produkowała Dziecięca Komuna NKWD im. F.E. Dzierżyńskiego utworzona przez Antona Makarenkę.

  Mniej popularny, ale również rozpowszechniony w mocowaniach obiektywów był gwint M39×1, stosowany np. w sowieckich aparatach marki FED. Istnieją również adaptery M42/M39 w postaci obustronnie gwintowanych pierścieni.

  Wersje mocowania M42[ | edytuj kod]

 • zwykłe – tylko mechaniczne mocowanie obiektywu; np. Zenit E,
 • auto – z popychaczem automatycznie przymykającym przysłonę; np. Praktica MTL 3,
 • electric – ze stykami światłomierza, pozwalającymi mierzyć oświetlenie przy otwartej przysłonie; np. Praktica VLC 3.
 • Adaptery do mocowania w wersji auto zawierają poziomy pierścień, o który opiera się popychacz, chowając się w całości. Istnieją również adaptery uniwersalne, tzn. z wyjmowalnym pierścieniem.

  Adapter (element adaptujący=przystosowujący/przejściówka) - element urządzenia umożliwiający zastosowanie go do innych celów niż zostało przewidziane.Olympus (jap. オリンパス株式会社, Orinpasu Kabushiki-gaisha) to japońska firma produkująca aparaty fotograficzne, sprzęt medyczny oraz urządzenia przemysłowe. Została założona w 1919 roku jako TAKACHIHO SEISAKUSHO. Nazwa Olympus po raz pierwszy pojawiła się 2 lata później jako nazwa produktów. Od 1997 roku firma jest obecna na rynku polskim i węgierskim. Olympus jest twórcą pierwszego otwartego systemu lustrzanek cyfrowych – 4/3 (FourThirds).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Catalog of M42 lenses (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kyocera (NYSE: KYO) – japońska firma założona w 1959 roku przez Kazuo Inamoriego jako Kyoto Ceramics. Główna siedziba firmy mieści się w Kioto.
  Konica Minolta Co., Ltd (jap. コニカミノルタホールディングス, Konika Minoruta Hōrudingusu) – japoński producent rozwiązań do druku, aparatur do obrazowania graficznego i medycznego oraz urządzeń pomiarowych.
  Ricoh Company, Ltd. (jap. 株式会社リコー, Kabushiki-gaisha Rikō) lub Ricoh - firma utworzona w Japonii w 1936 r. Jest obecnie korporacją o zasięgu ogólnoświatowym, obejmującą 317 firm i oddziałów, a także 26 zakładów produkcyjnych. Należy do dziesięciu największych na świecie firm informatycznych.
  Sony Alfa NEX – system aparatów cyfrowych oparty na konstrukcji małego kompaktowego aparatu oraz kamer wysokiej jakości. Został zaprojektowany i zaprezentowany przez Sony w maju 2010 roku w odpowiedzi na Olympus PEN. Aktualnie wszystkie modele tej linii wyposażone są w matrycę Exmor CMOS o rozmiarze APS-C. System ten korzysta z mocowania bagnetowego Sony E, które zostało stworzone specjalnie dla tego typu aparatów oraz profesjonalnych kamer video.
  Lustrzanka jednoobiektywowa (ang. SLR, Single Lens Reflex Camera) – aparat fotograficzny wyposażony w jeden obiektyw (1) i wbudowane w korpus lustro (2), które kieruje światło padające przez obiektyw na matówkę (6, gdzie tworzy się obraz fotografowanego obiektu) i dalej, przez pryzmat pentagonalny (7), do wizjera (8). Są również modele, zwłaszcza starszych aparatów średnioformatowych, w których obraz na matówce obserwuje się bezpośrednio z góry, bez pryzmatu i wizjera.
  Gwint (z niem. Gewinde) – śrubowe nacięcie na powierzchni walcowej lub stożkowej, zewnętrznej lub wewnętrznej. Komplementarne gwinty wewnętrzny i zewnętrzny mają tak dobrany kształt, że pasują do siebie. Ruch obrotowy elementu z gwintem zewnętrznym powoduje przesuwanie się tego elementu względem elementu z gwintem wewnętrznym.
  Pentax (właśc. PENTAX Corporation, jap. ペンタックス株式会社 – Pentakkusu Kabushiki-gaisha) – japońskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją aparatów fotograficznych oraz akcesoriów fotograficznych i optycznych. Pionier w dziedzinie miniaturyzacji aparatów fotograficznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.