• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • M-5

  Przeczytaj także...
  Vega (wł. Vettore Europeo di Generazione Avanzata) – nowa rakieta nośna o niskim udźwigu użytkowana przez Europejską Agencję Kosmiczną. Ma ona stanowić konkurencję dla pozostałych rakiet o niskim udźwigu stosowanych obecnie. Wykorzystywana jest do startów komercyjnych.M-3S2 (M-3SII lub Mu-3SII) – japońska rakieta nośna serii Mu, rozwinięcie techniczne rakiety M-3S. Była wykorzystywana do startów sond międzyplanetarnych i satelitów naukowych. Startowała 8 razy w latach 1985-1995. Zastąpiona przez rakietę M-5.
  Akatsuki (jap. あかつき – świt) — sonda kosmiczna wystrzelona w ramach japońskiego programu kosmicznego, która miała stać się sztucznym satelitą Wenus. Głównym zadaniem sondy było prowadzenie badań struktury i dynamiki atmosfery planety. Sonda została wystrzelona 20 maja 2010, na orbitę Wenus miała wejść 7 grudnia 2010, lecz, z powodu awarii, wejście na orbitę nie powiodło się. Sonda pozostała jednak w znacznym stopniu sprawna; JAXA planuje ponowić próbę wejścia na orbitę przy następnym zbliżeniu do planety w 2015 roku.

  M-5 (znana także jako M-V lub Mu-5) – japońska rakieta nośna całkowicie zasilana paliwem stałym, ostatnia rakieta serii Mu, powstała w celu zastąpienia rakiet M-3S2. Prace nad nią zaczęły się w 1990 roku. Koszt opracowania wyniósł 15 miliardów jenów. Pierwszy start M-5 odbył się w 1997 roku, rakieta wyniosła na orbitę satelitę HALCA. Ostatni start miał miejsce w 2006 roku, wskutek czego na orbicie znalazł się satelita Hinode. Zadania M-5 ma przejąć rakieta Epsilon.

  Atena (znana także jako LLV – Lockheed Launch Vehicle i LMLV – Lockheed Martin Launch Vehicle) – amerykańska rakieta budowana z funduszy prywatnych przez firmę Lockheed, a następnie przez Lockheed Martin.Epsilon – japońska rakieta nośna całkowicie zasilana paliwem stałym. Jest ona bezpośrednią następczynią rakiety M-5. Jako pierwszy stopień zostanie wykorzystany stopień SRB-A3 (wykorzystywany w rakietach H-IIA i H-IIB), drugim będzie M-34, trzecim zostanie KM-V2. Taki zestaw może wynieść 1200 kg na niską orbitę okołoziemską o parametrach 250 km x 500km. Pierwszy start tej rakiety planowany jest na 14 września 2013, wtedy ma zostać wyniesiony satelita SPRINT-A.

  Starty[ | edytuj kod]

  Rakieta oznaczona jako M-V-2 miała posłużyć do wyniesienia sondy Lunar-A w 2004, jednak misję tę anulowano w 2007 z powodu problemów z rakietą. Skasowano również lot M-V-9, który miał wynieść sondę Planet-C (dziś znaną jako Akatsuki, wystrzeloną w 2010 przez rakietę H-IIA).

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.H-IIA (H2A) - japońska rakieta nośna z rodziny H-II, operowana przez Mitsubishi Heavy Industries i Japan Aerospace Exploration Agency, wykorzystywana głównie do startów satelitów na orbitę geostacjonarną, jak również użyto jej do wysłania sondy księżycowej i przyszłego orbitera Wenus. 95-procentowy wskaźnik udanych startów klasyfikuje H-IIA jako jedną z najbardziej niezawodnych rakiet na świecie, tuż obok rakiet Atlas V (niezawodność 96,4%) i Ariane 5 (94,9%).
  Rodzina rakiet Mu

  Konstrukcje porównywalne pod względem technologicznym[ | edytuj kod]

 • Atena II
 • Epsilon
 • Minotaur IV
 • Taurus
 • Vega
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. IHI Aerospace: Projects and Products (ang.). [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-22)].
  2. M-V Satellite Launch Vehicle. W: ISAS [on-line]. JAXA. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-21)].
  3. JAXA: Epsilon rocket (ang.). JAXA. [dostęp 2012-05-03].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mark Wade: M-V (ang.). W: Encyclopedia Astronautica [on-line].
 • Jen (jap. 円 en, jen, koło, krąg) – jednostka walutowa Japonii, kod walutowy według ISO 4217: JPY. Trzecia co do wielkości waluta handlowa na rynku walutowym (po dolarze amerykańskim i euro). Minotaur IV – amerykańska rakieta nośna, będąca pochodną pocisku Peacekeeper. Wykorzystywana zarówno do startów orbitalnych, jak i suborbitalnych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Highly Advanced Laboratory for Communications and Astronomy (HALCA), znany też jako MUSES-B lub Haruka – japoński orbitalny radioteleskop o efektywnej średnicy 8 m, pierwszy wykorzystywany do obserwacji metodą interferometrii wielkobazowej (w ramach projektu VSOP). Prowadził obserwacje w pasmach 1,6 GHz i 5 GHz (miał również prowadzić badania na częstotliwości 22 GHz, jednak zrezygnowano z niej po umieszczeniu teleskopu na orbicie – prawdopodobnie z powodu wibracji przy starcie czułość w tym paśmie drastycznie spadła). Obserwacje dla projektu VSOP satelita zakończył w październiku 2003, jednak prowadził badania do listopada 2005.
  Hinode (Solar-B) – japoński satelita naukowy do obserwacji Słońca. Po starcie przemianowany na Wschód Słońca (jap. ひので Hinode). Trzeci satelita wyniesiony w tymże celu przez japońską agencję kosmiczną JAXA (i jej poprzedniczkę ISAS). Oprócz Japonii, w projekcie partycypują: amerykańska NASA i brytyjskie Particle Physics and Astronomy Research Council (PPARC). Prace nad projektem trwały od 1997. Pierwotnie zakładano start satelity w 2002. Misję planowano na 3 lata. Solar-B jest następcą japońskiego satelity o podobnym przeznaczeniu, Yohkoh.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.