• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Młotek neurologiczny

  Przeczytaj także...
  Bernhard Berliner (ur. 23 marca 1885 w Hanowerze, zm. 26 listopada 1976) – niemiecki lekarz neurolog, psychiatra i psychoanalityk.PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Młotek neurologiczny (Buck)

  Młotek neurologiczny – instrument medyczny używany przez lekarzy do badania głębokich odruchów ścięgnistych. Badanie to jest ważną częścią badania neurologicznego mającego na celu wykrycie nieprawidłowości w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym.

  Objaw Babińskiego (ang. Babinski sign, Babinski reflex, Babinski phenoemenon) – jeden z podstawowych objawów sprawdzanych podczas badania neurologicznego.Józef Julian Franciszek Feliks Babiński, fr. Joseph François Félix Babinski (ur. 2 listopada 1857 w Paryżu, zm. 29 października 1932 tamże) – francuski lekarz polskiego pochodzenia, neurolog. Jego prace z zakresu fizjologii układu nerwowego oraz neuropatologii miały przełomowe znaczenie dla rozwoju neurologii. Odkrywca jednego z najważniejszych objawów neurologicznych, świadczącego o uszkodzeniu drogi piramidowej, który na jego cześć został nazwany objawem Babińskiego. Opisał anosognozję.

  Młotki tego typu mogą być również wykorzystywane do opukiwania klatki piersiowej.

  Zanim obmyślono specjalistyczne młotki neurologiczne, do wywoływania odruchów używano młotków stosowanych do opukiwania klatki piersiowej. Jednak przy pomocy tych młotków trudno było uzyskać odpowiedni bodziec dla wywołania odruchu.

  Począwszy od końca XIX wieku powstało kilka modeli specjalnych młotków neurologicznych:

  Ernst Trömner (ur. 1868 w Meranie, zm. 27 maja 1930 w Hamburgu) – niemiecki lekarz neurolog. Był profesorem i dyrektorem oddziału neurologicznego szpitala św. Grzegorza w Hamburgu od 1919 do 1930 roku.Joseph Jules Déjerine (ur. 3 sierpnia 1849 w Genewie, zm. 26 lutego 1917) – francuski lekarz neurolog. Mąż Augusty Dejerine-Klumpke.
 • młotek Taylora został zaprojektowany przez Johna Madison Taylora w 1888 roku i jest najbardziej popularnym modelem do dziś w USA. Składa się z trójkątnego kawałka gumy z metalową rączką.
 • młotek Queen Square został zaprojektowany w National Hospital for Nervous Diseases w Queen Square w Londynie. Do pierwotnie wykonanej z bambusa lub trzciny rączki różnej długości, średnio 25 do 40 centymetrów, doczepiony jest 5 cm metalowy element zabezpieczony plastikiem. Młotek Queen Square jest obecnie wykonywany z tworzyw sztucznych form, a ostre zakończenie pozwala zbadać objaw Babińskiego. Jest popularny w Wielkiej Brytanii.
 • młotek Babińskiego został zaprojektowany przez Józefa Babińskiego w 1912 roku i jest podobny do młotka Queen Square poza tym, że ma metalowy uchwyt, który często można zdjąć. Młotek Babińskiego może być też składany. Został spopularyzowany w praktyce klinicznej w Ameryce przez neurologa Abrahama Rabinera, którzy otrzymał go na znak zgody od Babińskiego, po tym jak obaj poróżnili się w dyskusji podczas spotkania w Wiedniu.
 • Inne rodzaje młotków to Trömnera, Déjerine'a, Bucka, Berlinera i Stookeya.

 • Przypisy

  1. Swartz MH. Textbook of Physical Diagnosis: History and Examination. Third edition. Philadelphia: WB Saunders; 1998
  2. DJ. Lanska, MJ. Lanska, JM. Taylor. John Madison Taylor (1855-1931) and the first reflex hammer. „J Child Neurol”. 5 (1), s. 38-9, Jan 1990. PMID: 2405048. 
  3. DJ. Lanska. The Babinski reflex hammer. „Neurology”. 53 (3), s. 655, Aug 1999. PMID: 10449145. 
  4. DJ. Lanska. The history of reflex hammers. „Neurology”. 39 (11), s. 1542-9, Nov 1989. PMID: 2682351.   w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.