• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Młodzież Górnośląska

  Przeczytaj także...
  Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Młodzież Górnośląska jest to młodzieżowa organizacja z siedzibą w Opolu kooperująca m.in. z Ruchem Autonomii Śląska. Członkami tej organizacji mogą być osoby w wieku od 16 do 35 lat. Młodzież Górnośląska jest aktywna na polu problemów związanych z kulturą Górnego Śląska, tożsamością zamieszkujących go ludzi, oraz promocją Śląska zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Młodzież Górnośląska jest członkiem EFA Youth (European Free Alliance Youth). EFAY to młodzieżówka EFA - europejskiej koalicji w Parlamencie Europejskim zrzeszającej 29 mniejszości narodowych.

  Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) – organizacja utworzona w styczniu 1990 przez osoby z Górnego Śląska. Od 27 czerwca 2001 stowarzyszenie z siedzibą w Rybniku. Głównym celem organizacji jest utworzenie autonomicznego regionu w historycznych granicach Górnego Śląska. Ruch Autonomii Śląska powołuje się na posiadanie autonomii w okresie II Rzeczypospolitej przez województwo śląskie, które działało w ramach Statutu Organicznego, nadanego przez Sejm Ustawodawczy.Wolny Sojusz Europejski (ang. European Free Alliance, fr. Alliance libre européenne) (WSE) (zwany również Europa Stu Flag) jest europejską organizacją grupującą ugrupowania polityczne "narodów bez państw". Partie te żądają albo autonomii, albo pełnej niepodległości dla swoich narodów. W Parlamencie Europejskim WSE tworzy wspólną grupę z Zielonymi pod nazwą Zieloni/WSE.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Młodzieży Górnośląskiej
 • Strona największego projektu MG - Górnośląskie Dni Dziedzictwa
 • Opole (niem. Oppeln, śl-niem. Uppeln, cz. Opolí, śl. Uopole) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.