• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Męczennice z Valenciennes

  Przeczytaj także...
  Jan Chrzciciel Souzy, również Jan Chrzciciel Souzy i 63 towarzyszy (zm. 1794) – francuski kapłan diecezji La Rochelle, męczennik rewolucji francuskiej, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.Urszulanki – zakony żeńskie, których członkinie – popularnie nazywane są urszulankami – nawiązują swą działalnością do Towarzystwa Świętej Urszuli powołanego do życia w XVI wieku przez tercjarkę franciszkańską św. Anielę Merici i kontynuują jego tradycję jako niezależne i samodzielne gałęzie rodziny urszulańskiej.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Męczennice z Valenciennes (zm. w październiku 1794 w Valenciennes) – w tak określanej grupie znajduje się jedenaście zgilotynowanych zakonnic. W czasie rewolucji francuskiej, w wyniku antykatolickich prześladowań religijnych, jak się szacuje, zginęło kilkanaście tysięcy ofiar, z których za męczenników Kościół katolicki uznał Męczenników z Paryża, 16 karmelitanek z Compiègne, Męczenników z Laval, Męczennice z Orange i sześćdziesiąt cztery ofiary deportacji.

  Benedykt XV (łac. Benedictus XV, właśc. Giacomo della Chiesa; ur. 21 listopada 1854 w Genui, zm. 22 stycznia 1922 w Rzymie) – papież w okresie od 3 września 1914 do 22 stycznia 1922.Archidiecezja Cambrai - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w północnej Francji, na terenie świeckiego departamentu Nord. Powstała w VI wieku jako diecezja Cambrai. W 1559 została podniesiona do rangi archidiecezji, lecz utraciła ten status w 1801 roku. Ponownie stała się archidiecezją w 1841 roku. W 2008, w ramach reformy podziału administracyjnego Kościoła we Francji, papież Benedykt XVI odebrał jej status metropolitarny i przyłączył do metropolii Lille, jednak zadecydował iż dalej będzie tytułowana archidiecezją.

  Tło historyczne i geneza męczeństwa[]

  Od 1654 roku w Valenciennes działalność wychowawczą dla dziewcząt prowadziły siostry zakonne z miejscowego klasztoru urszulanek. Po dokonanej w 1792 roku kasacie klasztoru zakonnice znalazły schronienie u swoich rodzin i w klasztorze w Mons. Do swojej posługi wróciły wraz z nadejściem wojsk austriackich. Do grupy urszulanek dołączyły też klaryska i dwie brygidki. W sierpniu 1794 roku odbite przez Republikę miasto stało się areną krwawych represji, w czasie których zakonnice zostały aresztowane między 1 a 4 września. Wyrokiem trybunału rewolucyjnego zostały skazane na śmierć i zgilotynowane. Przed egzekucją wybaczyły swoim katom przez ucałowanie rąk, a na szafot wzorem męczenników wczesnochrześcijańskich wchodziły pogodnie i z odwagą.

  Mons (nid. Bergen) – miasto w Belgii położone przy granicy z Francją, stolica prowincji Hainaut. W 2008 zamieszkiwało je 91 152 mieszkańców, zajmuje powierzchnię 146,56 km².Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Wspominane są w dzienną rocznicę śmierci.

  Proces informacyjny w diecezji Cambrai toczył się od 15 listopada 1900 do marca 1903 roku. Dekret o braku wcześniejszego publicznego kultu Sług Bożych (non cultu) ogłoszony został 27 listopada 1907, a dekret o męczeństwie 6 lipca 1919 roku.

  Beatyfikacji dokonał 13 czerwca 1920 roku papież Benedykt XV.

  Sytuacja Kościoła katolickiego w czasie rewolucji francuskiej ulegała znacznym zmianom w różnych etapach rewolucji. Duchowni byli czynnymi uczestnikami prac Zgromadzenia Prawodawczego (Konstytuanty), a część z nich poparła gruntowną reformę monarchii francuskiej i jej przekształcenie w monarchię konstytucyjną. Rozłam w Kościele katolickim we Francji wywołała natomiast konstytucja cywilna kleru, która nakładała na duchownych obowiązek złożenia przysięgi wierności wobec państwa. Sprzeciw części duchownych wobec takiego postanowienia rządu doprowadziła do powstania we Francji nielegalnego Kościoła niekonstytucyjnego (którego funkcjonowanie było natomiast uznawane przez papieża) oraz akceptowanego przez władze Kościoła konstytucyjnego.Wolność religijna – prawo do wyznawania wybranej religii bądź niewyznawania żadnej, wykluczając zarówno uprzywilejowanie jak i prześladowania czy dyskryminację na tym tle. Wiąże się z tolerancją i szacunkiem wobec wyznawców innych religii oraz niewierzących. W sytuacji przestrzegania zasad wolności religijnej niedozwolone jest zabranianie wiernym swobodnego uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych, nakłanianie do wyboru wyznania lub łamania zasad już wybranej wiary.

  Lista błogosławionych[]

  Stracone 17 października[]

  Stracone 23 października[]

  Zobacz też[]

 • sytuacja Kościoła katolickiego we Francji w czasie rewolucji francuskiej
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
 • wolność religijna
 • Przypisy

  1. H. Fros, s. 351
  2. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 6: W-Z. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 2007, s. 323. ISBN 978-83-7318-736-8.
  3. H. Fros, s. 345
  4. Histoire de Valenciennes (Troubles religieux) (fr.). Site officiel de la ville. [dostęp 2012-08-12].
  5. H. Fros, s. 352
  6. Raymond Darricau: Beate Maria Natalia di S. Ludovico (Maria Ludovica Giuseppa) Vanot e 4 compagne Martiri (wł.). [dostęp 2012-08-10].
  7. Raymond Darricau: Beate Maria Clotilde Angela di S. Francesco Borgia (Clotilde Giuseppa) Paillot e 5 compagne Martiri (wł.). [dostęp 2012-08-10].
  8. Martyrs during the French Revolution [1 († 1792-1799)] (ang.). [dostęp 2012-08-12].
  9. Bienheureuses Martyres de Valenciennes (fr.). 10/4/2009. [dostęp 2012-08-10].
  Męczennicy z Laval – grupa 19 kapłanów, zakonników i wiernych zamordowanych w czasie rewolucji francuskiej między 20 stycznia, a 17 października 1794 roku w Laval i okolicach tej miejscowości.Zakonnica – według kan. 207 § 2. spośród duchownych i świeckich osób wywodzą się wierni, którzy profesją rad ewangelicznych, przez śluby lub inne święte więzy, przez Kościół uznane i zatwierdzone, w sposób szczególny poświęcają się Bogu a także pomagają w zbawczej misji Kościoła. Ich stan, choć nie odnosi się do hierarchicznej struktury Kościoła, jednak należy do jego życia i świętości.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ścięcie (lub dekapitacja) – metoda zadawania śmierci poprzez oddzielenie głowy od reszty ciała. Zazwyczaj jest to sposób wykonania wyroku śmierci lub morderstwa, choć znany jest przypadek z Wielkiej Brytanii (2003), gdy mężczyzna popełnił samobójstwo na własnoręcznie wykonanej domowej gilotynie.
  Brygidki, Zakon Świętej Brygidy, Zakon Najświętszego Zbawiciela (łac. Ordo Sanctissimi Salvatoris Sanctae Brigittae, skrót O.SS.S), zakon początkowo kontemplacyjny, następnie apostolsko-kontemplacyjny, założony w Vadstena w Szwecji przez św. Brygidę w 1350 r.
  Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.
  O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Rewolucja francuska (nazywana też Wielką Rewolucją Francuską lub Wielką Rewolucją) – okres w historii Francji w latach 1789–1799, w którym doszło do głębokich zmian polityczno-społecznych i obalenia monarchii Burbonów.
  Męczennicy z Paryża (Męczennicy paryscy) – grupa beatyfikowanych męczenników, zamordowanych w Paryżu we wrześniu 1792 roku w czasie tak zwanych masakr wrześniowych. W czasie rewolucji francuskiej w wyniku antykatolickich prześladowań religijnych, jak się szacuje, zginęło kilkanaście tysięcy ofiar, z których za męczenników Kościół katolicki uznał 16 karmelitanek z Compiègne, 19 osób z Laval, zakonnice z Orange, 64 ofiary deportacji i grupę zakonnic z Valencienne. Największą grupę beatyfikowanych stanowią Męczennicy z Paryża.
  Męczennice z Orange, Błogosławione Dziewice z Orange – grupa francuskich zakonnic, błogosławionych męczennic Kościoła katolickiego, straconych w czasie rewolucji francuskiej w czasie prześladowań religijnych wymierzonych przeciwko katolikom.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.