• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mălina Olinescu

  Przeczytaj także...
  43. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 9 maja 1998 roku w Birmingham (Wielka Brytania). Udział wzięło 25 państw. Macedonia zadebiutowała w konkursie; Belgia, Finlandia, Izrael, Rumunia i Słowacja powróciły po przerwie, natomiast Austria, Bośnia i Hercegowina, Dania, Rosja i Islandia nie mogły wziąć udziału, bo w ostatnich 5 latach zajmowały słabe miejsca. Konkurs prowadzili Ulrika Jonsson i Terry Wogan.Rumunia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się rumuński nadawca publiczny Televiziunea Română (TVR).
  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.

  Mălina Olinescu (ur. 29 stycznia 1974 w Bukareszcie, zm. 12 grudnia 2011 tamże) – rumuńska piosenkarka.

  Dzieciństwo[]

  Pochodziła z artystycznej rodziny. Matka - Doina Spătaru, była piosenkarką, a ojciec - Boris Olinescu, aktorem. Ukończyła liceum filologiczne „Iulia Haşdeu” w klasie psychologii.

  Kariera muzyczna[]

  Zawodową karierę muzyczną rozpoczęła w 1995, kiedy wzięła udział w festiwalu im. Aureliana Andreescu. Szerszej publiczności pokazała się po raz pierwszy w 1996 – wystąpiła wtedy w programie telewizyjnym i festiwalu w Mamai, na którym zajęła trzecie miejsce. W 1997 po raz kolejny wystartowała w tym festiwalu i wraz z kompozytorem Adrianem Romcescu zajęła pierwsze miejsce z utworem „Mi-e dor de tine”. Piosenka ta stała się jej pierwszym hitem. W tym samym roku wygrała także festiwal Cerbul de Aur oraz wydała pierwszą płytę – Ready for you. W 1998 została wybrana do reprezentowania Rumunii na Eurowizji z utworem „Eu cred” (pol. „Wierzę”) skomponowanym przez Romcescu. Olinescu zajęła 22. miejsce, otrzymując jedynie 6 punktów (od Izraela). Jest to najgorszy wynik Rumunii w historii Eurowizji. W tym samym roku uplasowała się na trzecim miejscu na festiwalu w Mamai z utworem „Pot să zbor” skomponowanym przez Adriana Despota. Rok później wydała drugi album – Pot să zbor. W 2003 Olinescu wzięła udział w eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji z piosenką „Tăcerea doare” (pol. „Cisza boli”). Potem zakończyła karierę muzyczną.

  Przebój, szlagier lub hit (to ostatnie określenie pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza to samo i dosłownie tłumaczy się jako uderzenie) – popularny w określonym czasie utwór muzyczny lub piosenka. Określenie zazwyczaj odnosi się do muzyki rozrywkowej lecz często znaczenie jego rozciąga się na muzykę poważną oraz na inne dziedziny sztuki mówiąc na przykład o "przeboju filmowym" lub "kinowym". Przebój muzyczny zwykle charakteryzuje się łatwo wpadającą w ucho melodią i jest wielokrotnie emitowany przez stacje radiowe, oraz osiąga wysoką sprzedaż. Choć istnieją ponadczasowe przeboje, których popularność zdaje się nie przemijać, to zasadniczo mamy tu do czynienia ze zjawiskiem okresowym.Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

  Śmierć[]

  W nocy z 11 na 12 grudnia 2011 Olinescu popełniła samobójstwo, skacząc z okna swojego mieszkania (6. piętro), położonego niedaleko dworca Gara de Nord w Bukareszcie. Călin Geambașu, przyjaciel artystki, powiedział, że przyczyną było rozstanie z chłopakiem. Zdaniem ojca piosenkarki, jej śmierć nastąpiła w wyniku nieszczęśliwego wypadku, a nie przez samobójstwo. Olinescu została pochowana na cmentarzu Sfânta Vineri w Bukareszcie.

  Język rumuński (dakorumuński, limba română, limba dacoromână, arch. limba rumână) to język z grupy romańskiej (podgrupa wschodnioromańska) języków indoeuropejskich, którym posługuje się około 24 mln osób, z czego około 17,25 mln w Rumunii, około 2,7 mln w Mołdawii (zob. język mołdawski), około 200 tysięcy w Izraelu, około 100 tysięcy w Serbii i około 400 tysięcy na Ukrainie; mniejsze skupiska użytkowników w innych krajach (Australia, Azerbejdżan, Kanada, Węgry, Kazachstan, Rosja i USA).Gara de Nord ( z rum. Dworzec Północny) to główna stacja kolejowa Bukaresztu i największy dworzec kolejowy w Rumunii. Obsługiwany jest przez krajowe linie Căile Ferate Române, a także przewoźników z sąsiednich państw: MÁV, БДЖ i innych. Większa część pociągów zmierzających do lub z Bukaresztu rozpoczyna bądź kończy bieg na Gara de Nord. Dawniej dworzec nazywał się Gara Târgoviştei (od sąsiedniej ulicy Calea Târgoviştei, obecnie nazwanej Calea Griviţei).

  Życie prywatne[]

  W latach 2000-2007 była żoną Dana Stesco.

  Dyskografia[]

  Albumy[]

 • 1997: Ready for You
 • 1999: Pot să zbor
 • Przypisy

  1. Eurovision Song Contest 1998 (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2013-11-15].
  2. Romanian Eurovision entries (ang.). kolumbus.fi. [dostęp 2013-11-30].
  3. Cătălina Ciocîltan: A murit Malina Olinescu; cantareata s-a aruncat de la etajul 6 (rum.). hotnews.ro, 2011-12-12. [dostęp 2013-11-15].
  4. Boris Olinescu: accident, nu suicid (rum.). adevarul.ro, 2011-12-15. [dostęp 2013-11-15].
  5. Ionela Săvescu: Mălina Olinescu a fost înmormântată. Iubitul ei a plâns în hohote lângă sicriu (rum.). evz.ro, 2011-12-16. [dostęp 2013-11-15].
  6. Malina Olinescu – Biography (ang.). imdb.com. [dostęp 2013-11-15].

  Bibliografia[]

 • Gabriela Niculescu: Mălina Olinescu a spus adio vieţii (rum.). taifasuri.ro, 2011-12-21. [dostęp 2013-11-15].
 • Malina Olinescu commits suicide: she was 37 (ang.). foxcrawl.com, 2011-12-12. [dostęp 2013-11-15].
 • Mamaja (rum. Mamaia) – najstarsza i największa miejscowość wypoczynkowa w Rumunii, położona nad Morzem Czarnym, kilka kilometrów na północ od Konstancy. Usytuowana jest na długim (8 km), ale wąskim (300 m) pasie ziemi, który od stałego lądu oddzielony jest jeziorem Siutghiol.Liceum profilowane (z łac. licaeum od gr. Lykeion: szkoła założona przez Arystotelesa) – rodzaj szkoły ponadgimnazjalnej w Polsce, które w 1999 po reformie szkolnictwa powstały w miejsce liceów zawodowych. Zgodnie z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 o zmianie ustawy o systemie oświaty, z dniem 1 września 2012 zlikwidowano klasę pierwszą, a w latach następnych zlikwidowane zostaną kolejne klasy liceum profilowanego. Szkoły tego typu przestaną funkcjonować do 1 września 2014.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.