• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mária Medvecká

  Przeczytaj także...
  Orawa (słow. Orava, węg. Árva, niem. Arwa) – kraina historyczna w Europie Środkowej w dorzeczu rzeki Orawy. Przeważająca część Orawy znajduje się obecnie w granicach Słowacji, natomiast jej północno-wschodnia część należy do Polski. Otacza Tatry od zachodu i północnego zachodu, graniczy z Podhalem i Liptowem. Głównymi miejscowościami części polskiej są Jabłonka i Lipnica Wielka, zaś na Słowacji: Dolný Kubín, Trzciana, Námestovo, Twardoszyn, a także ośrodki wypoczynkowe: Zuberzec i Orawice.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Namiestowo (słow. Námestovo, węg. Námesztó) – miasto powiatowe w środkowej Słowacji, w kraju żylińskim, w historycznym regionie Orawa.

  Mária Medvecká (ur. 11 września 1914 r., Medvedzie na Orawie – zm. 23 kwietnia 1987 r., Bratysława) – słowacka artystka malarka, przedstawicielka realistycznego impresjonizmu.

  Pochodziła ze starej rodziny drobnej szlachty zagrodowej, związanej od wieków z Orawą, których gniazdem rodzinnym był dwór we wsi Medvedzie (dziś część Twardoszyna). Po maturze, uzyskanej w Koszycach, studiowała w Akademii Pedagogicznej w Bratysławie, po czym pracowała jako nauczycielka w szkołach w Zubrohlavie, Twardoszynie, Jabłonce i Namiestowie. Po zakończeniu II wojny światowej podjęła studia artystyczne w Wiedniu oraz w Pradze, u profesora Jána Želibského.

  Żubrohława (słow. Zubrohlava, węg. w latach 1889-1920 Bölényfő) - wieś w północnej Słowacji, w powiecie Námestovo, w kraju żylińskim, lokowana w 1550 roku.Jabłonka (węg., słow. Jablonka) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Jabłonka. Miejscowość jest siedzibą gminy Jabłonka.

  Po powrocie na Orawę poświęciła się w całości pracy artystycznej, stając się malarką rodzinnego regionu i zamieszkujących go ludzi. Uprawiała malarstwo olejne, grafikę, rysunek. Początkowo tworzyła głównie w duchu socjalistycznego realizmu, utrwalając postępy w industrializacji regionu (m. in. budowa zapory na Orawie) i budowie socjalistycznego społeczeństwa. Z czasem skłoniła się ku pracom bardziej impresjonistycznym, przedstawiającym rodzinne krajobrazy, sceny rodzajowe i portrety mieszkańców Orawy.

  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.Twardoszyn (słow. Tvrdošín, węg. Turdossin, dawniej Turdos, niem. Turdoschin) – miasto powiatowe w środkowej Słowacji, w kraju żylińskim, w historycznym regionie Orawa.

  Mężem Márii Medveckej był Ctibor Belan, również artysta malarz.

  Zbiór ok. 260 prac artystki jest eksponowany w galerii jej imienia, utworzonej w 1979 r. w klasycystycznym dworze w Twardoszynie Medvedzim. Jej płótna można obejrzeć również w Galerii Orawskiej w Dolnym Kubinie. (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});

  Dolný Kubín (węg. Alsókubin, niem. Unterkubin) – miasto powiatowe w środkowej Słowacji, w kraju żylińskim, w historycznym regionie Orawa.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Koszyce (słow. i czes. Košice, węg. Kassa, łac. Cassovia, niem. Kaschau, cyg. Kasza) – drugie co do wielkości miasto Słowacji pod względem liczby mieszkańców (234 tys. mieszkańców w 2008), trzecie – po Wysokich Tatrach (Vysoké Tatry) i Bratysławie – pod względem powierzchni (243,8 km²) oraz największe miasto wschodniej Słowacji. Koszyce to siedziba władz kraju koszyckiego (Košický kraj) i powiatu Koszyce-okolice (Košice-okolie), a także centralny ośrodek metropolitalny aglomeracji koszycko-preszowskiej (Košicko-prešovská aglomerácia). Stanowią one również centrum kulturowe, edukacyjne, rekreacyjno-turystyczne, gospodarcze. Położone są w historycznym regionie Abov (20 km od granicy z Węgrami, 80 km od granicy z Ukrainą i 90 km od granicy z Polską). Nazywane są „żelaznym lub stalowym sercem” Słowacji, dzięki największej na Słowacji hucie żelaza, która znajduje się na terenie miasta.
  11 września jest 254. (w latach przestępnych 255.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 111 dni.
  Grafika – jeden z podstawowych obok malarstwa i rzeźby działów sztuk plastycznych. Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.