• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lyon-Saint-Exupéry TGV

  Przeczytaj także...
  Santiago Calatrava Valls (ur. 28 lipca 1951 w Walencji) – hiszpański architekt i inżynier budownictwa, który stworzył wiele charakterystycznych budowli na całym świecie.Tor – dwie szyny podtrzymujące i prowadzące koła pojazdów szynowych, ułożone na podkładach lub wlane w specjalną płytę betonową służą jako droga kolejowa, tramwajowa lub metro, w określonej odległości od siebie. Ułożony jest na podtorzu.
  Rodan-Alpy (Region Rodano-Alpejski, fr. Rhône-Alpes) – region administracyjny w południowo-wschodniej Francji. Od wschodu graniczy ze Szwajcarią i Włochami, od strony południowo-wschodniej z regionem Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, od południa z Langwedocją-Roussillon, od zachodu z Owernią a od północy z Burgundią i Franche-Comté. Nazwa regionu wywodzi się od nazwy głównej rzeki - Rodanu oraz łańcucha górskiego Alp, który rozciąga się we wschodniej części tego obszaru. Na jego terenie znajdują się dwie historyczne krainy: Lyonnais i Sabaudia, a także Bresse (do XVII wieku w Sabaudii).

  Dworzec kolejowy Lyon-Saint-Exupéry TGV, dawniej Satolas TGV, jest dworcem przeznaczonym dla pociągów TGV zbudowanym 20 km na wschód od centrum Lyonu, na linii LGV Rhône-Alpes.

  Historia[]

  Dworzec został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava, został otwarty dla publiczności 3 lipca 1994, wraz z otwarciem linii LGV Rhône-Alpes.

  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.Kolej dużych prędkości (skrót KDP) – system kolejowego transportu publicznego pozwalającego na wykonywanie przewozów pasażerskich z prędkościami przekraczającymi 300 km/h.

  Architektura[]

  Dworzec jest zbudowany ze zbrojonego betonu i przykryty stalowym dachem. Wygląd zewnętrzny dworca jest często porównywany do ptaka wzbijającego się do lotu.

  Dworzec posiada 6 torów, torowisko jest długie na 500 m i szerokie na 50 m. Dwa środkowe tory są odizolowane od pozostałej części dworca i pozwalają pociągom TGV na przejazd z pełną prędkością 300 km/h. Pozostałe 4 tory są położone przy dwóch peronach, umieszczonych na zewnątrz torów przelotowych. Od zachodniej strony dworca zarezerwowano teren na budowę torów linii kolejowej, która połączy go z centrum Lyonu.

  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.Architektura (gr. αρχιτεκτονική architektonike) – nauka i sztuka projektowania, konstruowania i wykonywania budynków oraz innych budowli przestrzennych.

  Poniżej peronów znajduje się hala, długa na 300 m, pozwalająca podróżnym na dostęp do peronów za pomocą licznych schodów ruchomych. Całość przykryta jest betonowym sufitem, długim na 400 m i szerokim na 53 m, w którym znajdują się liczne przeszklenia, zapewniające naturalne oświetlenie.

  Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).Stal – stop żelaza z węglem, plastycznie obrobiony i obrabialny cieplnie, o zawartości węgla nieprzekraczającej 2,10%, co odpowiada granicznej rozpuszczalności węgla w żelazie (dla stali stopowych zawartość węgla może być dużo wyższa). Węgiel w stali najczęściej występuje w postaci perlitu płytkowego. Niekiedy jednak, szczególnie przy większych zawartościach węgla, cementyt występuje w postaci kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu.

  Centralny hall dworca jest zorientowany prostopadle do torów, i przykryty dużą stalową strukturą, przypominającą wzniesione do lotu skrzydła.

  Dworzec został wybudowany kosztem 750 mln franków.

  Połączenie z portem lotniczym[]

  Dworzec jest połączony przejściem pieszym długości 250 , wyposażonym w ruchomy chodnik, z terminalem międzynarodowego portu lotniczego Lyon-Saint-Exupéry. Ten port lotniczy był pierwszym obsługiwanym bezpośrednio przez pociągi TGV. Tym niemniej, niewielu podróżnych korzystających z dworca jest równocześnie klientami linii lotniczych.

  Dworzec kolejowy – budynek z rozbudowaną infrastrukturą służącą do obsługi kolejowego ruchu pasażerskiego lub towarowego.Linia kolejowa – element sieci kolejowej składający się z jednego, dwóch lub kilku torów kolejowych łączących punkty początkowy i końcowy (będące stacjami końcowymi lub węzłowymi), ustalany w Polsce przez danego zarządcę infrastruktury kolejowej. Do linii kolejowej zalicza się również zajęte pod torowisko grunty oraz przyległy do nich pas gruntu, a także budynki, budowle i urządzenia przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego, wraz z zajętymi pod nie gruntami.

  Projekty[]

 • Budowa linii tramwajowej Leslys między Lyonem i dworcem pozwoli na lepszą komunikację z centrum miasta. Uruchomienie połączenia jest planowane w roku 2008.
 • Rozważane są również projekty połączenia dworca z największymi miastami regionu Rodan-Alpy przy użyciu pociągów TER.
 • Znaczenie dworca powinno znacznie wzrosnąć po oddaniu do użytku nowej linii szybkiej kolei Lyon - Turyn.
 • Zobacz też[]

 • LGV Rhône-Alpes
 • TGV
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  TGV (fr. Train à Grande Vitesse; pol. Szybkobieżny Pociąg, Pociąg o Wielkiej Prędkości, Pociąg o Dużej Prędkości) – rodzaj francuskich elektrycznych zespołów trakcyjnych, osiągających w regularnej eksploatacji prędkości do 320 km/h. TGV został opracowany i wdrożony przez firmę Alstom przy współpracy z francuskimi kolejami państwowymi SNCF.Beton – kompozyt powstały ze zmieszania spoiwa (cementu) i wypełniacza (kruszywo) oraz ewentualnych domieszek nadających pożądane cechy. Jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Skrzydło – parzysty narząd umożliwiający zwierzętom latanie. Występuje u wielu owadów oraz u niektórych kręgowców (większość ptaków, niektóre ssaki i niektóre wymarłe, latające gady). U owadów występuje 1 lub 2 pary (przednie i tylne), u pozostałych zwierząt – 1 para skrzydeł.
  Lyon (rzymskie Lugdunum, arpit. Liyon) – najstarsze miasto we Francji, trzecia co do wielkości aglomeracja (po Paryżu i Marsylii).
  Port lotniczy Lyon-Saint-Exupéry (fr.: L’aéroport Lyon-Saint-Exupéry, kod IATA : LYS, kod ICAO : LFLL, daw. znany jako Port lotniczy Lyon-Satolas) – międzynarodowy port lotniczy położony w miejscowości Colombier-Saugnieu, 25 km na wschód od Lyonu, w departamencie Rodan (fr.Rhône). Pod względem liczby odprawianych pasażerów plasuje się on – po paryskim Roissy-Charles de Gaulle i Orly oraz po nicejskim Côte d’Azur – na 4. miejscu we Francji. Port ten posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej przepustowości około 9,6 miliona pasażerów rocznie. W 2011 po raz pierwszy przekroczył próg w obsłudze 8 milionów pasażerów w ciągu jednego roku.
  Transport express régional (TER, z fr. „Ekspresowy transport regionalny”) – marka francuskich kolei państwowych SNCF, pod którą prowadzą one regionalne kolejowe przewozy pasażerskie, współfinansowane przez władze regionalne. TER jest jednocześnie kategorią pociągów na sieci SNCF.
  LN 4, Ligne Nouvelle 4 (Nowa Linia nr 4, także LGV Rhône – Alpes) – francuska linia wysokich prędkości, łącząca Lyon i Valence.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.