• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lydie Polfer

  Przeczytaj także...
  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.
  Luksemburg (luks. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg) – gmina ze statusem miasta oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa, jest położone na południu kraju, nad miejscem połączenia rzek Alzette i Pétrusse. W Luksemburgu ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości.
  Lydie Polfer (2007)

  Lydie Polfer (ur. 22 listopada 1952 w Luksemburgu) – luksemburska polityk i prawnik, była minister i wicepremier, kilkakrotna posłanka do Parlamentu Europejskiego, deputowana, burmistrz Luksemburga.

  Życiorys[]

  Z wykształcenia prawnik, ukończyła studia wyższe w 1976 na Uniwersytecie w Grenoble. Rok później uzyskała dyplom DEA w zakresie integracji europejskiej. Od 1977 praktykuje jako adwokat (z przerwą w okresie 1999–2004).

  Karierę polityczną rozpoczęła w 1979, kiedy to po raz pierwszy z listy Partii Demokratycznej została wybrana do Izby Deputowanych. W parlamencie zasiadała do 1985, następnie ponownie w latach 1989–1990 i 1994–1999. W 1982 została burmistrzem Luksemburga, zastąpiła na tym urzędzie swojego ojca Camille'a Polfera. Merem luksemburskiej stolicy była nieprzerwanie do 1999.

  Grenoble (oksyt. Grenòble, Granòble; średniowieczny oksyt. Grasanòbol; franko-prow. Grenoblo) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Isère.Izba Deputowanych jest to unikameralny parlament Luksemburga. Metonimiczną nazwą parlamentu jest Krautmaart (nazwa placu na którym znajduje się budynek parlamentu).

  Od 1985 do 1989 i ponownie od 1990 do 1994 sprawowała mandat deputowanej do Parlamentu Europejskiego. W 1994 wybrano ją na przewodniczącą Partii Demokratycznej, którą kierowała przez dziesięć lat. Po wyborach krajowych w 1999 została wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych i handlu zagranicznego oraz ministrem służb publicznych i reformy administracyjnej w rządzie Jeana-Claude'a Junckera.

  Centralny okręg wyborczy w Luksemburgu - jeden z 4 okręgów wyborczych w Luksemburgu, obejmujący centralną część kraju. Obejmuje kantony: Luksemburg i Mersch.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  W 2004 uzyskała mandat poselski zarówno w wyborach do Izby Deputowanych, jak i do Europarlamentu. Gdy po słabszym wyniku demokratów w obu tych głosowaniach partia chrześcijańska nie zdecydowała się na odnowienie koalicji z PD, Lydie Polfer odeszła z rządu i objęła miejsce w Parlamencie Europejskim. W VI kadencji PE zasiadała w grupie Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy oraz Komisji Spraw Zagranicznych.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Jean-Claude Juncker (ur. 9 grudnia 1954 w Redange) – luksemburski polityk i prawnik, nieprzerwanie od 1995 premier Luksemburga, a od 1984 członek luksemburskiego rządu.

  W 2009 kandydowała wyłącznie do Izby Deputowanych, została wybrana w okręgu centralnym, reelekcję uzyskała także w 2013. W tym samym roku powróciła (w miejsce Xaviera Bettela) na funkcję burmistrza Luksemburga.

  Przypisy

  1. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2016-05-05].
  2. Lydie Polfer makes her comeback as Luxembourg City Mayor (ang.). wort.lu, 3 grudnia 2013. [dostęp 2016-05-05].

  Bibliografia[]

 • Nota biograficzna na stronie Rządu Wielkiego Księstwa Luksemburga (fr.). [dostęp 2016-05-05].
 • Partia Demokratyczna (luks. Demokratesch Partei, fr. Parti Démocratique, niem. Demokratische Partei, DP) – luksemburska partia polityczna o profilu liberalnym i centrowym. Ugrupowanie należy do Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów oraz Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Xavier Bettel (ur. 3 marca 1973 w Luksemburgu) – luksemburski polityk, prawnik, samorządowiec, deputowany krajowy, burmistrz Luksemburga i przewodniczący Partii Demokratycznej.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ang. Alliance of Liberals and Democrats for Europe, fr. Alliance des Démocrates et des Libéraux pour l’Europe, ALDE) – frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim. Powstała jako ponadnarodowe porozumienie zawarte w 2004 z inicjatywy dwóch europejskich ugrupowań politycznych: Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów (przemianowanej w 2012 na Partię Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy) oraz powstałej tuż po wyborach do PE VI kadencji Europejskiej Partii Demokratycznej.
  Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa (luks. Chrëschtlech Sozial Vollekspartei, fr. Parti populaire chrétien social, niem. Christlich Soziale Volkspartei, CSV lub PCS) – luksemburska centroprawicowa i chrześcijańsko demokratyczna partia polityczna. Największe ugrupowanie w kraju, powstałe w 1944, biorące udział w kolejnych rządach (z pięcioletnią przerwą). Opowiada się za ścisłą integracją państw członkowskich Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.