• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luxair

  Przeczytaj także...
  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.Luksemburg (luks. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg) – gmina ze statusem miasta oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa, jest położone na południu kraju, nad miejscem połączenia rzek Alzette i Pétrusse. W Luksemburgu ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości.
  Bombardier Q Series lub Bombardier Dash-8 (wcześniej de Havilland Canada Dash 8 lub DHC-8) to rodzina samolotów pasażerskich o napędzie turbośmigłowym produkowanych przez firmę Bombardier Aerospace. Samoloty serii Q stanowią rozwinięcie popularnej konstrukcji DHC-8 (Dash-8) wytwarzanej przez firmę de Havilland, przejętą ostatecznie w 1992 r. przez Bombardier Aerospace.
  Boeing 737 w barwach Luxair
  Embraer 145 w barwach Luxair

  Luxairluksemburskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Luksemburgu. Ma połączenia z Europą. Głównym węzłem jest Port lotniczy Luksemburg.

  Połączenia[]

  Luxair oferuje bilety lotnicze do, i z Luksemburga. Regularnie obsługuje połączenie lotnicze na ponad 50 trasach, docierając do miast europejskich w tym m.in. do Bari, Barcelony, Berlina, Budapesztu, Warszawy, na Maltę, do Kopenhagi, Dublina,Florencji, Frankfurtu, Genewy,Heraklionu, Londynu, Madrytu, Mediolanu, Porto, Istanbułu, Aten, Sofii, Wilna, Sztokholmu, Turynu.

  Boeing 737 – najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkowany w wielu wersjach od 1967 roku (obecna generacja od 1996) przez firmę Boeing w Stanach Zjednoczonych.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Flota[]

  Flota luksemburskich linii lotniczych Luxair skład się z 17 samolotów:

 • 2 Boeing 737-700
 • 3 Boeing 737-800
 • 5 Embraer ERJ 145
 • 7 Bombardier Dash 8 Q400
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Embraer ERJ 145 – typ regionalnego odrzutowego samolotu pasażerskiego brazylijskiej firmy Embraer, dostosowany również do potrzeb lotnictwa wojskowego. W wersji podstawowej pasażerskiej, ERJ-145, może zabrać na pokład 50 pasażerów (48 lub 49 po wbudowaniu szafy). Pierwszy egzemplarz wyprodukowano i oblatano w Brazylii 11 sierpnia 1995 r., a skompletowanie tysięcznego egzemplarza świętowano 28 września 2007 r., w Harbinie (Chiny), gdzie od 2003 r. istnieje montownia na potrzeby chińskiego rynku. W wersjach pasażerskich samolot posiada ustawienie siedzeń w trybie 1x2 (2 po prawej stronie i 1 po lewej).
  Port lotniczy Luksemburg – międzynarodowy port lotniczy położony 6 km na wschód od centrum Luksemburga. Jest jedynym portem lotniczym w Luksemburgu. W 2006 obsłużył 1 605 540 pasażerów.
  Narodowy przewoźnik to przedsiębiorstwo transportowe, takie jak linie lotnicze czy towarzystwo żeglugowe, które będąc zarejestrowane w danym kraju posiada specjalne prawa i przywileje, przyznane przez rząd, dla operacji międzynarodowych. Może być państwowe, bądź prywatne - wskazane przez rząd.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.