• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luty 2004

  Przeczytaj także...
  Zbigniew Sobotka (ur. 27 sierpnia 1952 w Lidzbarku Welskim) – polski polityk, działacz PZPR, poseł na Sejm X, I, II, III i IV kadencji, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.
  Wojciech Sławnikowic (czes. Vojtěch Slavníkovec, niem. Adalbert; ur. ok. 956 w Libicach, zm. 23 kwietnia 997 w Świętym Gaju w okolicach Pasłęka lub Tękit, Tenkitten, obecnie Letnoje; inne źródła podają pruski Chollin) – czeski duchowny katolicki, biskup praski, benedyktyn, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.

  ]

 • "Rzeczpospolita" zarzuciła Andrzejowi Ostrowskiemu, szefowi firmy Ostrowski Arms, która znalazła się w gronie zwycięskich firm w konsorcjum Nour USA, zwycięzcy przetargu na uzbrojenie irackiej armii, że nie ma prawa prowadzić negocjacji na temat międzynarodowego handlu bronią.
 • ]

 • Posłowie Andrzej Jagiełło, Henryk Długosz i Zbigniew Sobotka (wszyscy z SLD) zostali oskarżeni w sprawie przecieku w tzw. aferze starachowickiej – przecieku informacji o akcji Centralnego Biura Śledczego przeciwko starachowickim przestępcom.
 • ]

 • Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl odebrał w Warszawie z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego międzynarodową Nagrodę św. Wojciecha. Wyróżnienie przyznawane jest za starania i prace, których celem było połączenie obu części Europy.
 • ]

 • Rada Nadzorcza TVP wybrała nowy zarząd telewizji. Weszli do niego: Jan Dworak – prezes, Piotr Gaweł, Marek Hołyński, Ryszard Pacławski i Stanisław Wójcik. Kadencja zarządu ma trwać do końca czerwca 2006 r.
 • W Nowej Szkocji i na Wyspie Księcia Edwarda spadła rekordowa ilość śniegu (miejscami do 95cm) paraliżując obie prowincje Kanady.
 • ]

 • 12 polskich żołnierzy, 2 Węgrów i Amerykanin zostało rannych w porannym zamachu na polską bazę logistyczną Camp Charlie w Hilli w Iraku.
 • Trybunał Konstytucyjny uznał, że obecne zasady naboru na aplikacje adwokacką i radcowską przez to, że wprowadzono je regulaminami tych korporacji a nie w ustawie, są niezgodne z konstytucją.
 • ]

 • W Bośni i Hercegowinie w katastrofie lotniczej rządowego samolotu Republiki Macedonii śmierć poniósł prezydent tego kraju Boris Trajkovski oraz cała załoga.
 • Prowincja — w Kanadzie to (obok terytorium) podstawowa jednostka administracyjna i polityczna w federacyjnej strukturze administracyjnej i politycznej Kanady.Katastrofa lotnicza prezydenta Macedonii – katastrofa, która wydarzyła się 26 lutego 2004 roku w Bośni i Hercegowinie. W jej wyniku zginął prezydent Macedonii Boris Trajkovski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) – polska lewicowa partia polityczna, założona 15 kwietnia 1999 (zarejestrowana sądownie 17 maja 1999) przez działaczy większości organizacji wchodzących w skład koalicji SLD. Koalicja ta była skupiona wokół partii Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej i zawiązana została w 1991. W latach 1993–1997 tworzyła rząd większościowy z Polskim Stronnictwem Ludowym, a premierami z jej ramienia byli Józef Oleksy (1995–1996) i Włodzimierz Cimoszewicz (1996–1997). Partia SLD tworzyła rząd w latach 2001–2005 (do 2003 większościowy, koalicyjny z PSL i Unią Pracy; od 2003 mniejszościowy wraz z niektórymi ugrupowaniami lewicowymi). Premierami z ramienia partii byli Leszek Miller (2001–2004) i Marek Belka (2004–2005). Od 2005 SLD znajduje się w opozycji parlamentarnej. Sojusz Lewicy Demokratycznej jest członkiem Międzynarodówki Socjalistycznej. W Parlamencie Europejskim należy do Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Ideologia partii wywodzi się z nurtu socjaldemokratycznego.
  Trybunał Konstytucyjny (TK) – organ sądownictwa konstytucyjnego w Polsce, znany także w ustrojach innych państw. Jego podstawowym zadaniem jest kontrolowanie zgodności norm prawnych niższego rzędu (rangi ustawowej lub podustawowej) z normami prawnymi wyższego rzędu, przede wszystkim z Konstytucją i niektórymi umowami międzynarodowymi (tzw. "sąd nad prawem").
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Macedonia (maced. Македонија, alb. Maqedonia), Republika Macedonii (maced. Република Македонија, alb. Republika e Maqedonisë), na forum międzynarodowym państwo określane jest tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii – BJRM, (ang. Former Yugoslav Republic of Macedonia – FYROM, mac. Поранешна Југословенска Република Македонија – ПЈРМ, transliteracja Poranešna Jugoslovenska Republika Makedonija – PJRM, alb. Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë – IRJM) – państwo powstałe po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, leżące na Półwyspie Bałkańskim i zajmujące ok. 38% regionu historycznego i geograficznego Macedonia.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.
  Jan Aleksander Dworak (ur. 31 grudnia 1948 w Sochaczewie) – polski dziennikarz, producent, polityk, w latach 2004–2006 prezes zarządu Telewizji Polskiej S.A., od 2010 członek oraz przewodniczący KRRiT.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.