Budynek Urzędu Gminy Lutowiska – po prawej
Lutowiska (daw. gmina Szewczenko) – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim. Najbardziej na południe wysunięta gmina w Polsce. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim.
Bereżki (w latach 1977-1981 Brzeżki) – bieszczadzka osada leśna w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska, przy drodze wojewódzkiej nr 896, a dokładniej w miejscu, gdzie potok Bystry uchodzi do Wołosatego.Sękowiec – część wsi Zatwarnica położona w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska.
Siedziba gminy to Lutowiska. Jest to jedna z największych gmin w Polsce (7. miejsce według powierzchni), a jednocześnie mająca najniższą gęstość zaludnienia.
Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 2221 osób. Dla porównania, w 1931 gminę zamieszkiwało 18491 osób
Tereny współczesnej gminy Lutowiska są miejscem akcji powieści autorki książek dla dzieci Marii Kownackiej pt.: „Na tropach węża Eskulapa”.
Stuposiany (w latach 1977–1981 Łukasiewicze) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska w pobliżu ujścia Wołosatego do Sanu przy drodze wojewódzkiej nr 896. Wieś jest siedzibą sołectwa Stuposiany, w którego skład wchodzą również miejscowości Procisne i Pszczeliny.Jerzy Janicki (ur. 10 sierpnia 1928 w Czortkowie, zm. 15 kwietnia 2007 w Warszawie) – polski pisarz, dramaturg, dziennikarz i scenarzysta radiowy i filmowy.
Struktura powierzchni[ | edytuj kod]
Według danych z roku 2017gmina Lutowiska ma obszar 475,6 km², w tym:
użytki rolne: 11%
użytki leśne: 82%.
Gmina stanowi 41,81% powierzchni powiatu.
Dane z 31.12.2017 roku
Lutowiska (1944–1957 Szewczenko) – wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska. Leży nad potokiem Smolnik, na styku pasm Ostre i Otryt przy drodze wojewódzkiej nr 896; siedziba gminy Lutowiska.
Dwernik (w latach 1977-1981 Przełom) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska nad potokiem Dwernik i w pobliżu jego ujścia do Sanu. Wieś jest siedzibą sołectwa Dwernik i rzymskokatolickiej parafii św. Michała Archanioła.
Piramida wieku mieszkańców gminy Lutowiska w 2014 roku.
Chmiel: Chmiel
Dwernik: Caryńskie, Dwernik, Dwerniczek, Nasiczne
Lutowiska (siedziba gminy): Lutowiska, Skorodne
Smolnik: Smolnik, Żurawin
Stuposiany: Beniowa, Bukowiec, Dźwiniacz Górny (nie istnieje), Dydiowa, Łokieć, Muczne, Procisne nad rzeką San, Pszczeliny, Sianki, Sokoliki, Stuposiany, Tarnawa Niżna, Tarnawa Wyżna, Widełki
Ustrzyki Górne: Bereżki, Brzegi Górne, Ustrzyki Górne, Wołosate
Zatwarnica: Hulskie, Krywe, Zatwarnica
miejscowości nieistniejące lub opuszczone: Dźwiniacz Górny, Krywka, Sękowiec, Suche Rzeki
Honorowi obywatele Gminy Lutowiska[ | edytuj kod]
(Na podstawie materiału źródłowego)
Województwo krośnieńskie – jednostka podziału administracyjnego istniejąca w latach 1975 – 1998. Położone w południowo-wschodniej części Polski, przy granicy ze Słowacją i Ukrainą. Graniczyło od zachodu z województwem nowosądeckim i tarnowskim, a od północy z rzeszowskim i przemyskim. Siedzibą władz województwa było Krosno.Alicja Barbara Wosik z domu Postrach (ur. 19 września 1969 w Zabrzu) – polska dziennikarka, filmowiec, wykładowca akademicki, działacz społeczny, polityk, urzędnik państwowy. Od 2012 roku wicewojewoda podkarpacki.
Jerzy Janicki
Krystyna Czechowicz-Janicka
Elżbieta Dzikowska
Stanisław Adamczak
Jerzy „Baryła” Nowakowski
Jan Pochyła
Zygmunt Sosnowski
Alicja Wosik
Renata Machnik
Jan Węgrzyniak
Cisna, Czarna

Gmina Cisna – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie leskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krośnieńskim. Gmina Cisna jest najmniej ludną gminą wiejską w Polsce.Beniowa (ukr. Беньова) – wyludniona wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska, nad rzeką San. Mimo to miejscowość figuruje jako wieś w rejestrze TERYT. Podlega sołectwu Stuposiany.
Warto wiedzieć że... beta
Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
Procisne (w latach 1977-1981 Przesmyk) – osada śródleśna w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska nad Sanem przy drodze wojewódzkiej nr 896. Osada jest częścią składową sołectwa Stuposiany.
Dźwiniacz Górny – nieistniejąca wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska, obecnie jest to tzw. obszar geodezyjny.
Elżbieta Dzikowska (ur. 19 marca 1937 w Międzyrzecu Podlaskim) – historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.
Dydiowa (w latach 1977-1981 Zacisze) – nieistniejąca wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Lutowiska na granicy polsko-ukraińskiej. Znajdowała się w Bieszczadach, w zakolu Sanu, niedaleko miejscowości Stuposiany.
Stanisław Adamczak (ur. 25 października 1948 w Sandomierzu) – polski inżynier, profesor nauk technicznych, rektor Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, instruktor Związku Harcerstwa Polskiego, harcmistrz, założyciel i opiekun harcerskiego zespołu wokalno-instrumentalnego „Wołosatki”.
Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.