• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lustrzanka cyfrowa

  Przeczytaj także...
  Kadr (lub klatka filmowa) − pojedyncza klatka błony filmowej bądź fotograficznej, objętej ramami pola naświetlanego przez aparat fotograficzny lub kamerę filmową, dzięki zwolnieniu migawki. Pojedynczy kadr jest uznawany za najmniejszą (statyczną) jednostkę budulca filmowego.Przysłona fotograficzna, przesłona – część obiektywu regulująca wielkość otworu na drodze strumienia światła. Stosowana najczęściej w obiektywach fotograficznych i obiektywach kamer filmowych. Zwykle ma postać nachodzących na siebie metalowych listków, liczba listków przysłony i stopień jej otwarcia, bądź zamknięcia, mają wpływ na kształt bokeh.
  Canon EOS 70D – cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa wyposażona w matrycę światłoczułą Dual Pixel CMOS AF o rozdzielczości 20,2 megapikseli i 14-bitowy procesor DIGIC 5+, wyprodukowana przez japońską firmę Canon. Została zaprezentowana 2 lipca 2013 roku. Model ten jest następcą modelu Canon EOS 60D.
  Lustrzanka cyfrowa Canon EOS 70D z widocznym lustrem

  Lustrzanka cyfrowa (DSLR, ang. Digital Single Lens Reflex Camera) – rodzaj lustrzanki jednoobiektywowej, w której rolę materiału światłoczułego spełnia matryca światłoczuła; w zależności od rozwiązania jest to matryca CCD lub matryca CMOS. Aparaty tego typu początkowo przeznaczone były głównie do zastosowań profesjonalnych, ale w miarę upływu czasu i obniżenia kosztów produkcji stały się popularnym narzędziem wśród fotografów-amatorów.

  Pryzmat pentagonalny – pryzmat pięciokątny. Wpadające światło, odbija się od 2 płaszczyzn, nachylonych do siebie pod kątem 45 stopni, dzięki czemu obraz jest prosty. W pryzmacie tym, ze względu na niewielki kąt padania światła, nie zachodzi całkowite wewnętrzne odbicie. Zamiast tego ścianki pokryte są powłoką odbijającą światło.Matówka – półprzezroczysty materiał, przeważnie płytka szklana z mechanicznie lub chemicznie zmatowioną jedną z powierzchni, służący w aparatach fotograficznych do ustawienia i kontroli ostrości oraz kadrowania. Dla ułatwienia obserwacji obrazu i dokładnego ustawiania ostrości, najczęściej występuje z innymi elementami jak pryzmat pentagonalny, soczewka Fresnela, mikroraster lub dalmierz klinowy.

  Podział lustrzanek cyfrowych[ | edytuj kod]

  Ze względu na przeznaczenie, lustrzanki cyfrowe można podzielić na:

 • amatorskie (ang. entry level),
 • zaawansowane (ang. midrange),
 • profesjonalne.
 • Ze względu na rozmiar matrycy światłoczułej:

 • APS-C,
 • APS-H,
 • 4/3,
 • pełna klatka – rozmiar sensora taki jak klatka 35mm.
 • Budowa[ | edytuj kod]

  Zwierciadło, które jest niezbędnym elementem lustrzanki, jest ustawione w korpusie pod kątem 45 stopni do osi optycznej obiektywu. Najczęściej jest ruchome: po naciśnięciu spustu migawki (3) podnosi się (do pozycji 5) i światło bez przeszkód dociera do odsłoniętej matrycy światłoczułej (4).

  Lustrzanka cyfrowa wyposażona jest w jeden obiektyw (1) i wbudowane w korpus lustro (2, na rysunku w pozycji dolnej), które kieruje światło padające przez obiektyw na matówkę (5), gdzie tworzy się obraz fotografowanego obiektu, i dalej, przez soczewkę Fresnela (6) i pryzmat pentagonalny (7) do wizjera (8). Są również modele, zwłaszcza starszych aparatów średnioformatowych, w których obraz na matówce obserwuje się bezpośrednio z góry, bez pryzmatu i wizjera.

  Bezlusterkowiec – potoczna nazwa typu cyfrowego aparatu fotograficznego zaliczanego do EVIL (ang. Electronic Viewfinder Interchangeable Lens) lub ILC (ang. Interchangeable Lens Camera ) – rodzaju aparatów fotograficznych umiejscowionych pomiędzy kompaktem cyfrowym oraz lustrzanka cyfrową. Charakterystyczną cechą tych aparatów jest brak optycznego układu wizjera z lustrem, matówką i pryzmatem występujący równocześnie z odróżniającą je od wszystkich innych cyfrowych aparatów fotograficznych niebędących lustrzankami możliwością wymiany obiektywów.Pełna klatka (ang. Full frame) – termin odnoszący się do cyfrowych aparatów fotograficznych, które posiadają matrycę światłoczułą wielkości kliszy 35 mm w aparatach analogowych o wymiarach 36 × 24 mm.

  Wyjątek stanowią aparaty z nieruchomym lustrem półprzepuszczalnym (SLT, ang. Single-Lens Translucent Camera; np. Sony α55 i α33), gdzie część światła odbija się od lustra i trafia do układu AF, a część od początku pada na migawkę (3), zaś po jej otwarciu – na matrycę (4).

  Lustrzanka - aparat fotograficzny wyposażony w lustro i matówkę. Zadaniem zespołu lustra i matówki jest dokładna prezentacja bieżącego kadru. Rozwiązanie takie ma znaczenie przy precyzyjnym nastawianiu odległości fotografowania, ocenianiu głębi ostrości, ocenie aberracji optycznych, jak również przy prawidłowym kadrowaniu obiektów nieodległych. Sprzyja również kompozycji kadru, ocenie proporcji oświetlenia itp.Soczewka Fresnela (soczewka schodkowa, soczewka pierścieniowa) – skonstruowana w 1822 przez Augustina-Jeana Fresnela soczewka składająca się z koncentrycznych pierścieni będących pocienionymi fragmentami soczewki. Często zbudowana jest z dwóch warstw – rozpraszającego kolimatora i skupiającego kolektora.

  Taka konstrukcja znacząco zmniejsza opóźnienie między wciśnięciem spustu a otwarciem migawki aparatu. Eliminuje także drgania pochodzące od podnoszącego się lustra, w momencie wykonywania zdjęcia, co ma duże znaczenie przy średnich czasach naświetlania (od ok. 1/60 s do ok. 1 s). Podobny efekt uzyskuje się, stosując mechanizm blokady podniesionego lustra (MLU, ang. Mirror Lock-Up) przed zrobieniem zdjęcia. Taka konstrukcja nie jest jednak pozbawiona wad, do których należy m.in. ograniczenie (o około 1/3 EV) ilości światła docierającego do matrycy światłoczułej.

  Materiał światłoczuły – ogólne pojęcie oznaczające wszystkie wyroby wykazujące wrażliwość na światło, które są wykorzystywane w różnorodnych procesach fotograficznych. Należą do nich zarówno materiały wrażliwe na światło widzialne, jak również na bliską podczerwień i ultrafiolet.Migawka jest częścią aparatu fotograficznego służącą do odsłaniania na odpowiedni czas a następnie zasłaniania z powrotem materiału światłoczułego lub przetwornika optoelektronicznego w celu jego prawidłowej ekspozycji czyli dostarczenia odpowiedniej ilości światła padającego przez obiektyw.

  Aby umożliwić swobodną obserwację obrazu przez obiektyw przy różnych wartościach liczby przysłony, w lustrzankach stosuje się układ automatycznej przysłony, która przez większość czasu pozostaje całkowicie otwarta, a przymyka się do nastawionej wartości samoczynnie po podniesieniu lustra, tuż przed wyzwoleniem migawki.

  APS-H (ang. Advanced Photo System type-High definition) to format przetwornika obrazu w aparatach cyfrowych mniejszy ok. 1,3 razy od klatki 35mm.APS-C (ang. Advanced Photo System type-Classic) - format przetwornika obrazu w aparatach cyfrowych mniejszy ok. 1,5x od klatki 35 mm. Standard w popularnych lustrzankach cyfrowych. Przetworniki w aparatach Canon są 1,6x mniejsze, Nikon/Pentax/Sony Alfa/Minolta 1,5x mniejsze, Sigma 1,7x mniejsze od klatki filmowej standardu 35 mm. Aby uzyskać ekwiwalent ogniskowej obiektywu należy pomnożyć "crop" i długość ogniskowej (np. 70mm x 1,5 = 105mm). Konkurencyjny dla standardu APS-C jest format 4/3.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • cyfrowa lustrzanka pełnoklatkowa
 • APS-C
 • APS-H
 • pełna klatka
 • bezlusterkowiec
 • aparat kompaktowy
 • lustrzanka dwuobiektywowa
 • zdjęcie fotograficzne
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jak to działa? cz.1 lustrzanka – szerokikadr.pl
 • Warto wiedzieć że... beta

  Zdjęcie fotograficzne (zdjęcie, fotografia) – ogólna nazwa czegoś, co zostało sfotografowane, czyli sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną.
  Matryca CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) - układ wielu elementów światłoczułych wykonany w technologii CMOS.
  Sony α55 (oznaczenie fabryczne SLT-A55) – lustrzanka cyfrowa (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex Camera), jedna z dwóch z nowej linii oznaczonej SLT (obok Sony α33), przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, wyprodukowana przez firmę Sony i dostępna na rynku od sierpnia 2010. Wyposażona jest w matrycę CMOS o efektywnej rozdzielczości 16.2 megapiksela (APS-C), ruchomy ekran LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 931 tys. punktów. Znajduje się w nim między innymi także przepuszczalne lustro, zapewniające możliwość ciągłego, automatycznego ostrzenia w trybie filmowym. Lustro to pozwala także na zwiększenie ilości zdjęć na sekundę aż do 10. Aparat posiada wyjścia USB oraz HDMI. Jest czwartym modelem z możliwością rejestracji filmów 1080p. Sony α55 w wersji V posiada także wbudowany odbiornik GPS.
  Sony α33 (oznaczenie fabryczne SLT-A33) – lustrzanka cyfrowa, jedna z dwóch z nowej linii oznaczonej SLT (obok Sony α55), przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, wyprodukowana przez firmę Sony i dostępna na rynku od sierpnia 2010. Wyposażona jest w matrycę CMOS o efektywnej rozdzielczości 14.2 megapiksela (APS-C), ruchomy ekran LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 931 tys. punktów. Znajduje się w nim między innymi także półprzepuszczalne lustro, zapewniające możliwość ciągłego, automatycznego ostrzenia w trybie filmowym. Lustro to pozwala także na zwiększenie ilości zdjęć na sekundę aż do 10. Aparat posiada wyjścia USB oraz HDMI. Jest czwartym modelem z możliwością rejestracji filmów 1080p.
  Format Cztery Trzecie to stworzony przez Olympusa i Kodaka system fotografii cyfrowej, znany też jako "4/3", "fourthirds", "MFT", "M43" (od Micro Four Thirds). Nazwa odnosi się do wyrażonej w calach średnicy koła światła rzucanego przez obiektyw. Zdjęcia z aparatów formatu 4/3 mają standardowo proporcje boków również 4:3.
  Wizjer – część przyrządu optycznego (np. aparatu fotograficznego) służąca do określenia granic kadru, celownik pozwalający na wybór i ustalenie obiektu zdjęcia.
  EV - skrót od ang. exposure value (pl. wartość ekspozycji) – w fotografii, nazwa jednostki miary oraz skali ekspozycji fotograficznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.