• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lupus z Troyes

  Przeczytaj także...
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Bitwa na Polach Katalaunijskich lub bitwa pod Châlons – bitwa stoczona 20 czerwca 451 między cesarstwem zachodniorzymskim a Hunami będąca ostatnim wielkim zwycięstwem cesarstwa. Według brytyjskiego historyka Edwarda Shepherda Creasy’ego bitwa na Polach Katalaunijskich była jedną z przełomowych bitew w historii świata.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Lupus z Troyes, fr. Loup, Leu, cs. Swiatitiel Łup, jepiskop Troije (ur. ok. 383-390 w Toul, zm. 478 w Troyes) – biskup Troyes, brat św. Wincentego z Lerynu, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

  Żywot świętego[ | edytuj kod]

  Informacje o jego życiu zawarte są m.in. w: Vita Germani Antisiodorensis, żywocie św. Genowefy, dziele De gloria confessorum św. Grzegorza z Tours, jak i w korespondencji Sydoniusza Apolinarego.

  Genowefa z Paryża, cs. Prepodobnaja Żeniewiefa (ur. ok. 422 w Nanterre, zm. 3 stycznia 500 lub 502 w Paryżu) – mniszka, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, patronka Francji.Châlons-en-Champagne (do 1998 Châlons-sur-Marne, łac. Catalaunum) - miasto i gmina w północnej Francji, stolica regionu Szampania-Ardeny i departamentu Marna. Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwały 48 423 osoby, a gęstość zaludnienia wynosiła 1859 osób/km², a w 1999 r. liczba ludności wynosiła: 47,3 tys. mieszkańców.

  Lupus urodził się w rodzinie możnowładców, otrzymując, jak na tamte czasy, staranne wykształcenie; był prawnikiem. Około 418 poślubił Pimeniolę, siostrę Hilarego z Arles. Po sześciu latach małżeństwa rozstał się z żoną. Udał się do monasteru Lérin, rozdając wcześniej swój majątek udając się do Mâcon; Pimeniola została zaś zakonnicą. Około 426 został wybrany na biskupa Troyes. Początkowo nie chciał przyjąć tej godności. Towarzyszył Germanowi z Auxerre w wyprawie do Brytanii (ok. 429).

  Pulchroniusz (Polichroniusz), biskup Verdun (ur. w Verdun, zm. ok. 470 tamże) – biskup Verdun (od 452), uczeń i krewny św. Lupusa, święty katolicki.11 sierpnia jest 223. (w latach przestępnych 224.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 142 dni.

  W 451 pod Troyes podeszła armia Hunów. Lupus miał wtedy spotkać się z ich wodzem Attylą, chociaż wielu uczonych wątpi w prawdziwość tego zdarzenia. Odziany w strój biskupi i prowadząc procesję wiernych, wywarł na Attyli wrażenie, dzięki czemu ten odstąpił od oblężenia miasta. Niebawem Hunowie przegrali bitwę na Polach Katalaunijskich. Attyla zażądał wtedy, biorąc Lupusa jako zakładnika, aby ten dołączył do jego armii, co miało przynieść jej szczęście i uchronić od zniszczenia. Z tego powodu został oskarżony przez Rzymian o sprzyjanie Hunom. Został przez nich zmuszony do opuszczenia Troyes. Prowadził odtąd żywot pustelnika na górze Lassois (fr. Mont Lassois).

  Sydoniusz Apolinary, Gaius Sollius Modestus Sidonius Apollinaris (ur. ok. 430 w Lyonie, zm. ok. 489) – rzymski poeta, dyplomata i biskup Clermont (w regionie Owernia), święty katolicki, ojciec Kościoła, uznawany za najważniejszego twórcę tego okresu zamieszkującego ówczesną Galię.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Lupus zmarł w 478 roku. Jego uczniami mieli być: św. Pulchroniusz (Polichroniusz), Sewer i Alpin z Châlons-sur-Marne.

  Kult[ | edytuj kod]

  Wspomnienie liturgiczne św. Lupusa w Kościele katolickim obchodzone jest 29 lipca.

  W Kościele prawosławnym, chociaż jest mało znany, wspomnienie przypada odpowiednio 29 lipca/11 sierpnia.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • żywoty świętych
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. "święty biskup"
  2. podwójne datowanie

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jarosław Charkiewicz: św. Lupus, biskup Troyes. Serwis Cerkiew.pl. [dostęp 2014-05-16].
  2. Lupus, biskup Troyes.. Deon.pl. [dostęp 2014-05-16].
  3. Katalog świętych (ang.). Catholic Online. [dostęp 2013-08-26].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lupus von Troyes (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2014-05-16].
 • Żywoty świętych – element hagiografii, na który składają się zarówno pisma zawierające anegdoty, elementy narracji, jak i wartościowe opracowania biografistyki. Żywotopisarstwo łączy w sobie biografie świętych (Vitae), opisy ich męczeństwa (Acta martyrum, Passiones), informacje o działalności (Exempla) i pośmiertnym kulcie (vita poshuma).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Monaster albo monastyr (ze staroruskiego od gr. μοναστήριον monasterion) – tradycyjna nazwa klasztoru w Kościołach wschodnich.
  Zakonnica – według kan. 207 § 2. spośród duchownych i świeckich osób wywodzą się wierni, którzy profesją rad ewangelicznych, przez śluby lub inne święte więzy, przez Kościół uznane i zatwierdzone, w sposób szczególny poświęcają się Bogu a także pomagają w zbawczej misji Kościoła. Ich stan, choć nie odnosi się do hierarchicznej struktury Kościoła, jednak należy do jego życia i świętości.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Grzegorz z Tours, właśc. Jerzy Florentyn z łac. Georgius Florentius (ur. 30 listopada 538 w Arverni w okolicach dzisiejszego Clermont-Ferrand, zm. 17 listopada 594 roku w Tours) – prawnuk św. Grzegorza z Langres, pierwszy historyk Franków, biskup Tours od 573 roku i święty Kościoła katolickiego.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).
  Brytania (łac. Britannia lub Insula Albionum) – nazwa stosowana przez Rzymian w odniesieniu do dwóch największych Wysp Brytyjskich.
  Prawnik – osoba pełniąca funkcję lub zawód albo posiadająca wykształcenie prawnicze. Rozumienie tego pojęcia jest niejednolite i zależy od takich czynników jak kultura prawna, czas czy przyjęte teorie socjologiczne. Teorią pojęcia „prawnik” zajmuje się komparatystyka prawnicza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.