• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lunalilo I

  Przeczytaj także...
  Order Kamehamehy I (ang. Order of Kamehameha I), niekiedy błędnie opisywany jako Order Kamehamehy V – drugie odznaczenie Królestwa Hawajów nadawane w latach 1865–1898.Królestwo Hawajów to państwo istniejące na Hawajach w latach 1810-1893. Zamieszkiwane głównie przez Hawajczyków i Amerykanów. W czasach tych w kulturze europejskiej wyspy hawajskie funkcjonowały pod dwiema nazwami: Wyspy Sandwich (nazwa nadana archipelagowi w 1778 roku przez jego odkrywcę Jamesa Cooka) i Hawaje (nazwa lokalna, od największej wyspy, Hawaiʻi).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Lunalilo I (ur. 31 stycznia 1835, zm. 3 lutego 1874) – szósty władca Królestwa Hawajów, panował w latach 18731874, najkrócej w historii kraju.

  Urodził się jako William Charles Lunalilo 31 stycznia 1835 roku, jako syn Charlesa Kanaʻiny i Miriam Auhea Kalani. Był ciotecznym wnukiem króla Kamehamehy I.

  Drugi Wielki Mistrz Orderu Kamehamehy I od 1873, odznaczony krzyżem komandorskim tego orderu w 1867.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Norris W. Potter, Lawrence M. Kasdon, Ann Rayson (2003), History of the Hawaiian Kingdom, Bess Press, p. 123, ​ISBN 978-1-57306-150-6
 • Lunalilo, the sixth king of Hawaii
 • E Ola Ke Ali`i Ke Akua – by William Charles Lunalilo
 • Christopher Buyers: The Kamehameha Dynasty genealogy (ang.). royalark.net. [dostęp 2017-11-08].
 • Kamehameha I, właściwie Kalani Paiea Wohi o Kaleikini Kealiʻikui Kamehameha o ʻIolani i Kaiwikapu kaui Ka Liholiho Kunuiakea (ur. ok. 1758, zm. 8 maja 1819) - przywódca jednego z wielu królestw hawajskich, doprowadził do ich zjednoczenia w 1810 i został pierwszym królem Królestwa obejmującego cały archipelag. Założył dynastię panującą do 1874 roku (ostatnim władcą z tejże dynastii był Kamehameha V).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.