• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luna - interfejs graficzny

  Przeczytaj także...
  Na mapach: 38°14′56,987″N 122°24′36,346″W/38,249163 -122,410096 Idylla (org. Bliss) – nazwa rastrowej grafiki w formacie BMP dołączanej do systemu Microsoft Windows XP. Grafika, służąca jako domyślne tło pulpitu w stylu "Luna" dla WinXP, przedstawia zielone wzgórze i niebieskie niebo z chmurami typu stratocumulus i cirrus. Krajobraz został sfotografowany w hrabstwie Sonoma w Kalifornii, na południowy wschód od Sonoma Valley i po późniejszym zeskanowaniu odbitki nie był poddawany obróbce cyfrowej.Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001 roku. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego planowany jest na 8 kwietnia 2014.
  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.

  Luna – domyślny styl pulpitu systemu Windows XP. Jest pierwszym stylem graficznym (opartym na bitmapach) w historii stylów do systemów Windows.

  Pierwsza wersja Luny pojawiła się w 2001 roku w systemie Windows XP. Użytkownik miał do wyboru trzy schematy kolorystyczne – niebieski, oliwkowozielony i srebrny. Domyślną tapetą tego stylu była grafika o nazwie Idylla (org. Bliss).

  Drugą, nieco odświeżoną wersję Luny firma Microsoft, producent Windows, wprowadził na rynek w 2004 roku razem z systemem operacyjnym Windows XP Media Center Edition. Została ona nazwana Royale i uzyskała znacznie nowocześniejszy i czystszy wygląd.

  Windows Aero - interfejs graficzny i standardowa kompozycja pulpitu systemu operacyjnego Windows Vista oraz Windows 7, wydanego przez firmę Microsoft w listopadzie 2006 roku. Aero dzieli się na trzy kompozycje:System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  Następcą interfejsu Luna jest Windows Aero dostępny od wersji Windows Vista.

  Warto wiedzieć że... beta

  Windows XP Media Center Edition (Windows XP MCE) – edycja systemu Windows XP dodająca nowe, multimedialne elementy i możliwość kierowania systemem za pomocą pilota. Integruje on telewizor z komputerem i umożliwia sterowanie multimediami z dowolnego miejsca w domu. Wersja MCE systemu oparta jest na Windows XP Professional.
  System (stgr. σύστημα systema – rzecz złożona) – obiekt fizyczny lub abstrakcyjny, w którym można wyodrębnić zespół lub zespoły elementów wzajemnie powiązanych w układy, realizujących jako całość funkcję nadrzędną lub zbiór takich funkcji (funkcjonalność). Z uwagi na fakt, że wyodrębnienie wszystkich elementów przynależących do systemu bywa w praktyce niekiedy bardzo trudne, dlatego do badania systemów wykorzystuje się ich uproszczone modele. Elementy przynależące do jednego systemu nie mogą jednak stanowić jednocześnie elementów przynależnych do innego systemu.
  Royale (właściwie Energy Blue) jest interfejsem graficznym firmy Microsoft i wprowadzony do Windows XP Media Center Edition oraz do Windows XP Tablet PC Edition (z Experience Pack.). W zestawie jest nowa tapeta oparta na Idylli (domyślnej Windows XP), styl Royale oraz Karnacja do programu Windows Media Player.
  Pulpit (ang. desktop) - podstawowy obszar roboczy w systemach operacyjnych, których powłoka graficzna (interfejs GUI) oparta jest o tzw. okna. Najpopularniejsze systemy tego rodzaju:
  Pixmapa, mapa pikseli – plik wykorzystujący rastrowy sposób reprezentacji komputerowej grafiki dwuwymiarowej polegający na określeniu położenia każdego piksela obrazu, oraz przypisaniu mu wartości określającej kolor w danym trybie koloru.
  Windows Vista (wymowa /ˈvɪstə/, Windows NT 6.0, nazwa kodowa Longhorn) – system operacyjny z rodziny Windows wydany przez Microsoft 30 stycznia 2007 roku. Jest następcą systemu Windows XP. Kolejnym systemem Microsoftu jest Windows 7 wydany w 2009 roku. Wsparcie od Microsoft zakończyło się 11 kwietnia 2017 roku.
  Grafika – jeden z podstawowych obok malarstwa i rzeźby działów sztuk plastycznych. Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.692 sek.