• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lumina

  Przeczytaj także...
  W programowaniu komputerowym framework albo platforma programistyczna jest szkieletem do budowy aplikacji. Definiuje on strukturę aplikacji oraz ogólny mechanizm jej działania, a także dostarcza zestaw komponentów i bibliotek ogólnego przeznaczenia do wykonywania określonych zadań. Programista tworzy aplikację, rozbudowując i dostosowując poszczególne komponenty do wymagań realizowanego projektu, tworząc w ten sposób gotową aplikację.TrueOS (wcześniej PC-BSD)– prosty w instalacji i obsłudze system operacyjny bazujący na FreeBSD, skierowany do użytkowników domowych oraz biurowych. TrueOS jest darmowym i wolnym uniksowym systemem operacyjnym, dostępnym na licencji BSD 3-clause. System jest dostępny w 17 językach, w tym polskim. Inicjatorem projektu jest Kris Moore. Cechy systemu w większości pokrywają się z cechami FreeBSD, który jest zachowany bez wprowadzania większych zmian. Logo systemu zawiera stylizowany napis TrueOS, a w bannerach reklamowych dodatkowo pojawia się maskotka FreeBSD. System jest tłumaczony na wiele języków z pomocą społeczności. W tym celu stworzono stronę internetową Pootle w języku Python.
  PolicyKit jest zestawem narzędzi do tworzenia aplikacji, służącym do kontroli przywilejów systemowych w systemach uniksowych. Dostarcza on możliwość komunikacji procesom nieuprzywilejowanym z uprzywilejowanymi (wykonywanymi z uprawnieniami administratora). Różni się od systemów jak sudo. Nie przyznaje uprawnień administratora (roota) dla całego procesu, ale raczej udostępnia mu wyższy poziom kontroli. Jest rozwijany przez projekt freedesktop.org.

  Lumina - środowisko graficzne dla systemów BSD i GNU/Linux, bazujące na bibliotece Qt. Tworzone głównie z myślą o systemie TrueOS, jednak jest również dostępne dla wielu dystrybucji Linuxa.

  Historia[ | edytuj kod]

  Projekt został zapoczątkowany w 2012 roku przez Kena Moore'a, jednego z deweloperów systemu PC-BSD. Pierwotnie miał to być jedynie zestaw pomocniczych narzędzi dla Fluxboxa, jednak koncepcja spodobała się jego bratu Krisowi - założycielowi i również współtwórcy w/w dystrybucji BSD - który zaproponował możliwość przechowywania źródeł projektu w repozytorium tegoż systemu. Chciał w ten sposób udostępnić Luminę liczniejszemu gronu użytkowników. Od tego momentu rozwój zaczął przebiegać bardzo prężnie, choć jak przyznaje sam autor, był on utrzymywany w możliwe największej dyskrecji. W kwietniu 2014 na blog z informacjami o aktualizacjach trafiła przypadkowo informacja na temat tego projektu (figurował on już wówczas w systemie portów). Społeczność PC-BSD na wieść o tym wyraziła duży entuzjazm - jest to bowiem pierwszy pulpit rozwijany niezależnie na zasadach BSD. Obecnie jest to domyślne środowisko graficzne systemu TrueOS.

  Definicja intuicyjna: Kod źródłowy to zapis programu komputerowego w formie czytelnej dla człowieka umożliwiający jego modyfikację i rozwój.Reguła KISS (ang. Keep It Simple, Stupid, czyli nie komplikuj, głupku) jest często wspominana przy dyskusji architektury lub szczegółów budowy projektów. Jej istotą jest dążenie do utrzymania eleganckiej i przejrzystej struktury, bez dodawania niepotrzebnych elementów.

  Cechy projektu[ | edytuj kod]

  Koncepcja Luminy opiera się w dużej mierze na zasadzie KISS. Środowisko napisano korzystając bezpośrednio z biblioteki Qt, bez użycia dodatkowych frameworków udostępnianych w ramach innych pulpitów (jak np. KDE Framework). Lumina jest również niezależna od popularnych usług do zarządzania systemem - zamiast wykorzystywać pośredniczące narzędzia typu ConsoleKit, PolicyKit, DBus czy systemd, posiada ona własny moduł komunikacyjny. Dzięki temu środowisko można stosunkowo łatwo dostosowywać do różnych platform, a pisanie rozszerzeń wymaga mniejszej liczby zależności. Autorzy skupiają się na tworzeniu modularnego i elastycznego interfejsu użytkownika, jednocześnie unikając dołączania do niego narzędzi służących szerszej konfiguracji systemu.

  W informatyce D-BUS jest prostym systemem komunikacji międzyprocesowej (ang. Inter-Process Communication – IPC) dla aplikacji programowych. Mocno inspirowany poprzez DCOP (zawarty w drugim i trzecim wydaniu KDE), D-Bus został dołączony do KDE 4. Większość POSIXowych systemów operacyjnych wspiera D-bus, istnieje także port dla Windowsa. D-bus jest używany przez Qt 4 a także GNOME, w którym stopniowo zastępował wcześniejszy mechanizm o nazwie Bonobo.Pulpit (ang. desktop) - podstawowy obszar roboczy w systemach operacyjnych, których powłoka graficzna (interfejs GUI) oparta jest o tzw. okna. Najpopularniejsze systemy tego rodzaju:

  Aktualnie pulpit wciąż korzysta z menedżera okien Fluxbox, jednak trwają prace nad stworzeniem dedykowanego rozwiązania opartego na Qt. Na obecną chwilę oprogramowanie zostało przetłumaczone na język polski w 92%.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona główna Lumina Desktop
 • Basis Of The Lumina Desktop Environment by Ken Moore
 • Warto wiedzieć że... beta

  BSD (ang. Berkeley Software Distribution, czasami nazywany Berkeley Unix) – odmiana systemu operacyjnego Unix wywodząca się ze stworzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkeley rozszerzeń dla systemu rozwijanego przez firmę AT&T. Także potoczna nazwa licencji BSD, na której te systemy są wydawane oraz pokrewnych licencji tego typu (np. licencja MIT).
  Repozytorium (łac. repositorium) – miejsce uporządkowanego przechowywania dokumentów, z których wszystkie przeznaczone są do udostępniania. Magazyn główny, centralny, zaprojektowany jednak w taki sposób, aby dostęp do wszystkich jego zasobów był równie łatwy. Niegdyś szafa na księgi i akta urzędowe. Dziś termin stosowany również w odniesieniu do najrozmaitszych zasobów cyfrowych (baz danych, zbioru pakietów czy kodów źródłowych), np. w Internecie.
  Qt - zestaw przenośnych bibliotek i narzędzi programistycznych dedykowanych dla języków C++, QML i Java. Ich podstawowym składnikiem są klasy służące do budowy graficznego interfejsu programów komputerowych, począwszy od wersji 4.0 Qt zawiera też narzędzia do tworzenia programów konsolowych i serwerów.
  Fluxbox - menedżer okien dla X Window System. Kod Fluxboksa bazuje na kodzie Blackboksa 0.61.1, dzięki czemu zachowuje z nim pełną zgodność stylów/tematów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.