• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lukuga

  Przeczytaj także...
  Śledziowate (Clupeidae) – rodzina ryb śledziokształtnych (Clupeiformes), głównie morskich, obejmująca między innymi śledzie, szproty, sardynki, sardynele i sardynopsy. Są to ryby użytkowe o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym, zajmują czołowe miejsce w światowym rybołówstwie.Krokodylowate, krokodyle właściwe (Crocodylidae) – rodzina zauropsydów z rodzina (biologia)nadrodziny Crocodyloidea w rzędzie krokodyli (Crocodylia).
  Tanganika (fr. Tanganyika) – planowana prowincja w Demokratycznej Republice Konga, która ma powstać na mocy konstytucji przyjętej w 2006 roku; obecnie w granicach prowincji Katanga. Stolicą prowincji ma być Kalemie.

  Lukuga – rzeka w Demokratycznej Republice Konga, prawy dopływ Lualaby. Ma długość ok. 350 km i sporadycznie jest jedynym odpływem jeziora Tanganika we wschodniej Afryce.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Lukuga zaczyna swój bieg w Kalemie, nad Jeziorem Tanganika. Przepływa przez szczelinę w górach, kieruje się na zachód przez prowincję Tanganika, następnie wpadają do niej Niemba (lewy dopływ), Luizi (lewy) i Lufwango (prawy). Przez co najmniej pierwsze sto kilometrów woda jest bardzo czysta. Następnie między Kabalo i Kongolo sama wpada do Lualaby. Zazwyczaj rzeka odpowiada za 18% strat wody z jeziora, a reszta wynika z parowania.

  Kalemie (1969-79 Albertville) – miasto w we wschodniej Demokratycznej Republice Konga, stolica prowincji Tanganika, nad jeziorem Tanganika, w miejscu wypływu rzeki Lukuga. Około 147,1 tys. mieszkańców.Lualaba – górny bieg rzeki Kongo (od źródeł do miasta Kisangani), długość: 1800 km; źródła na wyżynie Katanga u podnóża gór Kundelungu na wysokości ok. 1450 m n.p.m.; główny dopływ Luapula. Rzeka przepływa kolejno przez góry Mitumba, następnie przez jeziora Upemba i Kisale, w okolicach miasta Kongolo jej koryto zwęża się gwałtownie tworząc nieżeglowny odcinek Wrót Piekieł. Od miasta Kindu Lualaba ponownie nadaje się do żeglugi aż do Wodospadów Stanleya poniżej miasta Ubundu. Wodospady w okolicach Kisangani kończą bieg Lualaby, która zmienia w tym miejscu nazwę na Kongo.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Lukuga jest silniej zmineralizowana niż rzeki Lualaba i Luvua, ale jej niewielki zrzut ma niewielki wpływ na skład wody Lualuby, do której uchodzi. W rzece odkryto wiele endemicznych gatunków ryb. Łącznie z 6 miejscowości nad rzeką zebrano 77 gatunków, w tym były: pielęgnicowate, karpie, śledzie, okonie i mastacembelus.

  Tanganika – jezioro w Afryce Wschodniej, jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich, położone w strefie ryftu wschodnioafrykańskiego, w Wielkim Rowie Zachodnim, na terytorium Zambii, Demokratycznej Republiki Konga, Burundi i Tanzanii. Zajmuje powierzchnię 34,4 tys. km², jest najdłuższym słodkowodnym jeziorem świata i najgłębszym jeziorem afrykańskim. Jezioro położone na wysokości 773 m n.p.m. Średnia głębokość wynosi 570 m, zaś maksymalna osiąga 1435 m (drugie pod względem głębokości po jeziorze Bajkał) – stanowi tym samym kryptodepresję, dno jeziora leży 662 m p.p.m.Kongolo – miasto we wschodniej Demokratycznej Republice Konga, w prowincji Tanganika, nad rzeką Lualabą (górnym biegiem Konga). Działa tu port rzeczny, stacja kolejowa i port lotniczy z nieutwardzonym pasem startowym. Źródłem utrzymania mieszkańców jest rybołówstwo, rolnictwo i handel.

  Lukuga jest bardzo interesująca dla hydrologów, ponieważ ilość wody, którą niesie z jeziora nie jest stała. Przepływ rzeki jest największy w maju, a najmniejszy w listopadzie, co odpowiada sezonowym wahaniom poziomu jeziora. Wzdłuż jej dopływów, na północ od Kalemie i Moluby, znajdują się złoża węgla o niskiej jakości.

  Karpiowate (Cyprinidae) – rodzina ryb karpiokształtnych, najliczniejsza w gatunki rodzina kręgowców. Jej przedstawiciele to głównie ryby słodkowodne, często akwariowe. Wiele gatunków ma duże znaczenie gospodarcze. Do karpiowatych zaliczane są m.in. karpie, karasie, amury, płocie i brzanki. Ozdobną formą hodowlaną zyskującą coraz większą popularność jest karp koi.David Livingstone (ur. 19 marca 1813 w Blantyre w Południowym Lanarkshire, zm. 1 maja 1873) – szkocki misjonarz protestancki i odkrywca.

  Rzeka jest domem dla krokodyli i hipopotamów. W 2010 roku media informowały o ataku krokodyla na wycieczkę kajakarzy, w której zginął przewodnik.

  Historia[ | edytuj kod]

  Około roku 1871 David Livingstone zauważył wyrwę na wzgórzach, przez które przechodziła „Logumba”. Zasugerował wtedy, że rzeka może być ujściem jeziora Tanganika i że mogą dalej na północ istnieć inne ujścia jeziora.

  Verney Lovett Cameron w czasie swojej podróży przez Afrykę, ze wschodu na zachód dotarł do rzeki w punkcie, w którym opuszcza jezioro, w maju 1874. Potwierdził, że jest to jedyne ujście jeziora Tanganika, ale nie znalazł przewodnika, który towarzyszyłby mu w dół rzeki, aby sprawdzić, dokąd rzeka uchodzi. W roku 1876 dotarł tutaj Henry Morton Stanley.

  Demokratyczna Republika Konga (fr. République démocratique du Congo) – drugie pod względem wielkości państwo Afryki, położone w jej środkowej części, w dorzeczu rzeki Kongo, u której ujścia posiada 37 km dostępu do Oceanu Atlantyckiego. Nazwa, oznaczająca myśliwy, pochodzi od ludu Bakongo. W okresie kolonialnym DR Konga występowała jako Wolne Państwo Kongo (do 1908) i Kongo Belgijskie (do 1960), a po uzyskaniu niepodległości w latach 1971-1997 jako Zair. Dla odróżnienia od sąsiadującej Republiki Konga (Kongo-Brazzaville), DR Konga występowała również jako Kongo-Léopoldville, a obecnie po zmianie nazwy stolicy, jako Kongo-Kinszasa.Latidae - rodzina ryb okoniokształtnych z podrzędu okoniowców, wyłoniona z rodziny Centropomidae na podstawie badań genetycznych przeprowadzonych w 2004 roku przez O. Otero.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sven Kullander, Out of Lake Tanganyika: Endemic Lake fishes inhabit rapids of the Lukuga River, Research Gate, grudzień 2011 [dostęp 2020-04-19] (ang.).
  2. Google Earth, earth.google.com [dostęp 2020-04-19].
  3. J. Klerx, Beishen Imanackunov, Lake Issyk-Kul: Its Natural Environment, str. 241, Springer Science & Business Media, 31 października 2002, ISBN 978-1-4020-0900-6 [dostęp 2020-04-19] (ang.).
  4. Michele L. Thieme i inni, Freshwater Ecoregions of Africa and Madagascar: A Conservation Assessment, str. 237, Island Press, 5 kwietnia 2005, ISBN 978-1-59726-791-5 [dostęp 2020-04-19] (ang.).
  5. Emizet Francois Kisangani, Scott F. Bobb, Historical Dictionary of the Democratic Republic of the Congo, Scarecrow Press, 1 października 2009, ISBN 978-0-8108-6325-5 [dostęp 2020-04-19] (ang.).
  6. Horror in Congo: Kayakers escape crocodile attack that kills their guide, Mail Tribune, 10 grudnia 2010 [dostęp 2020-04-19] (ang.).
  7. Blackwood's Edinburgh Magazine, William Blackwood, 1877 [dostęp 2020-04-19] (ang.).
  8. The Living Age ..., str. 312, Living Age Company Incorporated, 1876 [dostęp 2020-04-19] (ang.).
  9. Friends' Intelligencer, str. 125, Wm. W. Moore, 1878 [dostęp 2020-04-19] (ang.).
  Verney Lovett Cameron (ur. 1 lipca 1844 koło Weymouth, zm. 24 marca 1894 w Leighton Buzzard) – brytyjski podróżnik i badacz Afryki środkowej, a także pisarz. Był pierwszym Europejczykiem, który przemierzył Afrykę wzdłuż równika.Pielęgnicowate, pielęgnice (Cichlidae) – klad w randze rodziny ryb okoniokształtnych (Perciformes) obejmujący ponad 1600 gatunków opisanych naukowo oraz kilkaset odkrytych, oczekujących na formalny opis, co czyni ją jedną z najliczniejszych w gatunki rodzin kręgowców. Jest jedyną słodkowodną rodziną wargaczowców (Labroidei).
  Warto wiedzieć że... beta

  Sir Henry Morton Stanley właśc. John Rowlands (ur. 28 stycznia 1841 w Denbigh, zm. 10 maja 1904 w Londynie) – walijski dziennikarz i korespondent, pisarz, badacz Afryki i poszukiwacz przygód.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.756 sek.