• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luksemburg - miasto  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Drogi rzymskie – system dróg wybudowany przez Rzymian o łącznej długości przekraczającej 70 tys. kilometrów. Drogi miały na celu głównie ułatwienie przemieszczania się legionów oraz kupców. Pozwalały również na szybsze przekazywanie informacji dzięki zorganizowanej wzdłuż dróg poczty państwowej (cursus publicus). Była to jednak broń obosieczna: Tak samo przeciwko imperium mogli je wykorzystać barbarzyńcy.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

  Luksemburg (luks. Lëtzebuerg, fr. Luxembourg, niem. Luxemburg) – gmina ze statusem miasta oraz stolica Wielkiego Księstwa Luksemburga. Jest centrum administracyjnym i finansowym państwa, jest położone na południu kraju, nad miejscem połączenia rzek Alzette i Pétrusse. W Luksemburgu ma swoją siedzibę kilka instytucji Unii Europejskiej, w tym jej Trybunał Sprawiedliwości.

  BGL BNP Paribas Luxembourg Open, dawniej BGL Luxembourg Open, FORTIS Championships Luxembourg – kobiecy turniej tenisowy kategorii WTA International Series zaliczany do cyklu WTA Tour. Rozgrywany na kortach twardych w hali Luksemburga od 1991 roku.Katedra Notre Dame w Luksemburgu (luks. Kathedral Notre-Dame, fr. Cathédrale Notre-Dame, niem. Kathedrale unserer lieben Frau) - jest rzymskokatolicką katedrą w mieście Luksemburg, w południowym Luksemburgu. Pierwotnie był to kościół jezuitów, a jego kamień węgielny, położono w 1613.
  Most Adolphe-Bréck z 1903 roku
  Place d'Armes w Luksemburgu
  Luksemburg - dzielnica Kirchberg
  Opactwo Neumünster w Luksemburgu
  Luksemburg - dzielnica Grund
  Luksemburg
  Brama Trewirska
  Rzeka Alzette koło mostu Béinchen

  Spis treści

 • 1 Gospodarka
 • 2 Historia miasta
 • 3 Instytucje Unii Europejskiej
 • 4 Zabytki i atrakcje turystyczne
 • 5 Muzea
 • 6 Komunikacja
 • 7 Sport
 • 8 Polonica
 • 9 Ciekawostki
 • 9.1 Zobacz też
 • 10 Przypisy
 • Wojna o sukcesję hiszpańską – była prowadzona w latach 1701-1714 pomiędzy Wielką Brytanią, Holandią, Austrią, Prusami a Francją, Hiszpanią, Bawarią i Kolonią o władztwo nad Hiszpanią i dominację w Europie.Luksemburg – stacja kolejowa w mieście Luksemburg. Jest największą stacją kolejową Luksemburga. Przez stację od 10 czerwca 2007 przejeżdżają pociągi TGV.

  Gospodarka[]

  Ważny ośrodek finansowy i przemysłu stalowego, meblarskiego, garbarskiego tekstylnego, browary i fabryki spożywcze.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Twierdza Luksemburg (luks. Festung Lëtzebuerg, niem. Festung Luxemburg, fr. Forteresse de Luxembourg) – zespół fortyfikacji w typie twierdzy fortowej znajdujących się wokół miasta Luksemburg.
  Alzette (luks. Uelzecht) – rzeka płynąca we Francji i Luksemburgu, w zlewisku Morza Północnego, prawy dopływ Sûre. Długość – 73 km, powierzchnia zlewni – 1.172 km².
  Fort Thüngen - zabytkowy fort austriacki, wchodzący w XVIII i XIX wieku w skład Twierdzy Luksemburg. Jest położony w Parku Drai Eechelen w dzielnicy Kirchberg, w północno-wschodniej części miasta Luksemburg. Nazwa fortu pochodzi od nazwiska austriackiego komendanta twierdzy Adama Zygmunta von Thüngen. Fort zaczęto wznosić w 1732 roku, w miejscu wcześniejszych fortyfikacji Redoute du parc projektu Vaubana. Fort rozbudowano w 1836 i 1860 roku.
  Racing FC Union Luksemburg - klub piłkarski, mający swoją siedzibę w mieście Luksemburg, występujący na co dzień w luksemburskiej 1. lidze.
  Reims – miasto i gmina w północno-wschodniej części Francji w regionie administracyjnym Szampania-Ardeny, w departamencie Marna. Położone w odległości ok. 160 km od Paryża nad rzeką Vesle.
  Filip I Piękny, także Filip I Kastylijski (ur. 22 lipca 1478 w Brugii, zm. 25 września 1506 w Burgos) - syn cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego Maksymiliana I Habsburga i jego pierwszej żony, Marii Burgundzkiej. Filip I był założycielem dynastii Habsburgów w Hiszpanii.
  Festiwal (łac. festivus - radosny, wesoły, świąteczny) – szereg imprez artystycznych, przeważnie jednego typu (np. filmowych, muzycznych, teatralnych), będących przeglądem osiągnięć w danej dziedzinie, zorganizowanych w jednym czasie i pod wspólną nazwą, często ujętych w ramy konkursu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.