• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luke Skywalker  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Admirał Ackbar jest fikcyjnym bohaterem filmów i książek z serii Gwiezdne wojny, dowódcą wojskowym Sojuszu Rebeliantów oraz Nowej Republiki.Rey – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, po raz pierwszy pojawiająca się w filmie Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy z 2015 roku, gdzie w jej rolę wcieliła się Daisy Ridley.
  Kostium Luke’a Skywalkera

  Luke Skywalker – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów franczyzy Gwiezdne wojny. W jego rolę wcielił się Mark Hamill.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Syn Anakina Skywalkera i królowej Naboo – Padme Amidali, bliźniaczy brat Lei. Urodził się w ośrodku medycznym w pasie asteroid Polis Massa, gdzie jego matka została ukryta przed Vaderem. Wychował się na planecie Tatooine u swoich wujostwa – Beru i Owena Larsów na farmie wilgoci. Gdy na farmę Larsów trafia R2-D2 wraz ze swoim towarzyszem C-3PO, życie Luke’a zmienia się nie do poznania. Szukając niesfornego R2-D2, spotyka Bena Kenobiego, który zaznajamia go z Mocą i daje mu miecz ojca, który wziął po pojedynku z Anakinem Skywalkerem (wtedy Darth Vader). Wraz z Hanem Solo – pilotem Sokoła Millenium – opuszczają Tatooine, by przekazać Rebeliantom ukryte w pamięci R2-D2 plany stacji bojowej Imperium, zwanej Gwiazdą Śmierci. Wkrótce Obi-Wan ginie, a Luke w Bitwie o Yavin niszczy tę stację, pilotując X-winga. Po zwycięstwie przyłącza się na stałe do Rebelii.

  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.Han Solo – postać istniejąca w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen, jeden z głównych bohaterów w serii filmów, grany przez aktora Harrisona Forda. Solo jest dowcipnym przemytnikiem z planety Korelia, który lata na Sokole Millenium ze swoim przyjacielem, drugim pilotem, Wookieem Chewbaccą.

  Po bitwie o Hoth, podążając za wskazówkami ducha Obi-Wana, trafia na planetę Dagobah w celu szkolenia u mistrza JediYody. Chcąc ratować przyjaciół przerywa szkolenie, co doprowadza do jego pojedynku z Darthem Vaderem (któremu Imperator nakazał przeciągnięcie na Ciemną Stronę młodego Skywalkera). W finale pojedynku Luke traci rękę i dowiaduje się, że Darth Vader to Anakin Skywalker – jego ojciec.

  Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.Mark Richard Hamill (ur. 25 września 1951 w Concord, Kalifornia) – amerykański aktor. Najbardziej znany jest z roli Luke’a Skywalkera w Gwiezdnych wojnach George’a Lucasa (Epizody IV-VII: Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje, Powrót Jedi i Przebudzenie Mocy). Często podkładał głos w filmach i serialach animowanych (na przykład jako Joker w serialu Batman The Animated Series), a także w grach komputerowych jako Joker w Batman: Arkham Asylum oraz w Batman: Arkham City, i między innymi w grze Darksiders, jako Watcher (obserwator Wojny).

  Ze zwykłego człowieka w ciągu kilku lat staje się najpotężniejszym Jedi w Galaktyce. Uwalnia swego przyjaciela – Hana Solo – z rąk Jabby. Podczas bitwy o Endor Imperator ponownie chce go przeciągnąć na Ciemną Stronę Mocy. Luke musi po raz kolejny zmierzyć się z Vaderem. Wściekły Luke prawie go zabija. Imperator, widząc że Luke nie przyłączy się do niego, torturuje go błyskawicami Mocy. Vader, w którym miłość do syna zwycięża nad Ciemną Stroną Mocy, zabija Imperatora Palpatine’a, poświęcając swoje życie. Umiera po Jasnej Stronie Mocy. Luke zabiera jego ciało i ucieka w ostatniej chwili przed zniszczeniem Gwiazdy Śmierci. Zgodnie z obyczajami Jedi pali zwłoki swojego ojca na Endorze. Przyczyniając się do zwycięstwa Rebeliantów w bitwie o Endor świętuje razem z nimi, przy okazji spostrzega też duchy Yody, Obi-Wana, a po chwili pojawia się też duch jego ojca, tym razem w postaci Rycerza Jedi, a nie Sitha.

  Bitwa o Endor – jedna z potyczek zbrojnych w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen. Ten stoczony w 4 r. ABY bój między siłami Sojuszu Rebeliantów i Imperium Galaktycznego stanowi ważną część fabuły i punkt kulminacyjny filmu Gwiezdne wojny: część VI - Powrót Jedi.Anakin Skywalker (41 BBY – 4 ABY) – postać fikcyjna, jedna z głównych postaci sagi filmowej Gwiezdne wojny. Ojciec Luke’a Skywalkera oraz Lei.

  Po bitwie o Endor Luke postanowił szkolić nowych rycerzy Jedi w celu odbudowania Zakonu. Jednym z jego uczniów był syn Leii Organy i Hana Solo, Ben. Po kilku latach nauki siostrzeniec Luke’a zbuntował się, przeszedł na ciemną stronę Mocy i zabił wszystkich padawanów Luke’a, a jego nowym mistrzem został Snoke. Luke, obwiniając się o to, co się wydarzyło, zrezygnował z dalszego nauczania nowych Jedi i postanowił udać się na wygnanie.

  Sokół Millennium (ang. Millennium Falcon) to statek kosmiczny pojawiający się w filmach, książkach i innych pozycjach z serii Gwiezdne wojny. Warto dodać, że Sokół Millennium pojawił się też w Łowcy Androidów. W niektórych polskich tłumaczeniach znany też jako Tysiącletni Sokół, Sokół Tysiąclecia itp.Padmé Naberrie Amidala – fikcyjna postać z Gwiezdnych wojen (epizody I-III). W filmach grana była przez Natalie Portman.

  Początkowo nie chciał szkolić Rey, lecz po wejściu na Sokoła Millennium i odtworzeniu przez R2-D2 wiadomości Leii Organy do Obi-Wana Kenobiego postanowił podjąć się tego zadania. Po odejściu Rey, chciał zniszczyć Drzewo Mocy, lecz na pomoc przyszedł mu Duch Mocy Yody, który zniszczył drzewo piorunem. W ostatnich scenach Luke staje do walki ze swoim siostrzeńcem Kylo Renem, jednak gdy okazuje się że Luke to tylko iluzja, akcja filmu przenosi się na Ahch-To gdzie bohater umiera patrząc na dwa słońca.

  Moc (ang. the Force, dosł. "siła") to fantastyczna, mistyczna więź, łącząca wszystkie żywe istoty świata Gwiezdnych wojen.Owen Lars jest wujkiem Luka Skywalkera i przybranym bratem Anakina Skywalkera. Jego żoną jest Beru Lars. Zginął gdy szturmowcy przybyli na jego farmę a on splunął dowódcy w twarz. Luke wrócił do domu za późno - dom był spalony, a jego wujostwo nie żyło. Cztery lata później Luke przybył odwiedzić groby wujostwa, kiedy był na planecie w celu uwolnienia swego przyjaciela, Hana Solo z rąk Jabby.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  R2-D2 – droid naprawczy, postać fantastyczna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen, odtwarzana przez Kenny’ego Bakera; przyjacielem R2-D2 jest inny droid o imieniu C-3PO. Nazwa robota pochodzi od żargonowego określenia, którego używali montażyści filmu, a znaczącego „reel 2 dialog 2” (rolka 2 dialog 2).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Mroczny Jedi – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen Jedi, który przeszedł na Ciemną Stronę Mocy. Poddany jej wpływowi, posługuje się Mocą przeważnie dla osiągnięcia własnych korzyści, w tym najczęściej dla zdobywania coraz większej władzy i poszerzania swoich zdolności, nawet kosztem innych istot. Poddawanie się Ciemnej Stronie sprawia, że wielu Mrocznych Jedi balansuje na granicy szaleństwa, a czasem ją przekracza, choć najpotężniejsi potrafią opanować Ciemną Stronę Mocy
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Robby Benson, właściwie Robin David Segal (ur. 21 stycznia 1956 r. w Dallas w Teksasie, USA) – amerykański reżyser telewizyjny, aktor, nauczyciel.
  Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.