• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Luke Grimes

  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.Dayton – miasto w środkowowschodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Ohio. Miasto ma 166 tys. mieszkańców, obszar metropolitalny 848 tys. mieszkańców (dane z 2000 roku).
  Antoine Fuqua (ur. 19 stycznia 1966 w Pittsburghu) – amerykański reżyser, twórca kryminalnego dreszczowca Dzień próby (2001), w którym wystąpił uhonorowany Oscarem za rolę w tym filmie Denzel Washington.

  Luke Timothy Grimes (ur. 21 stycznia 1984 w Dayton) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Dayton w Ohio jako najmłodszy z czworga dzieci Angie Barker i Randy’ego Grimesa, pastora zielonoświątkowego. Dorastał w pobożnej protestanckiej rodzinie w Dayton, a w kościele nauczył się grać na perkusji.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Liam Neeson, właściwie William John Neeson (ur. 7 czerwca 1952 w Ballymenie) – północnoirlandzki aktor filmowy i teatralny, nominowany do Oscara za główną rolę w filmie Lista Schindlera.

  W wieku sześciu lat postanowił, że zostaniu aktorem. W 2002 ukończył Dayton Christian High School. Po ukończeniu szkoły średniej jego matka zaciągnęła kredyt hipoteczny na dom, gdy powiedział o swoim pragnieniu uczęszczania do szkoły teatralnej. Wkrótce przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie podjął studia na American Academy of Dramatic Arts. Po studiach (2004) i krótkiej pracy w Ohio, Luke przeniósł się do Los Angeles, aby rozpocząć karierę aktorską.

  Pentekostalizm (ruch zielonoświątkowy) – odłam chrześcijaństwa wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie.American Academy of Dramatic Arts - dwuletnia szkoła aktorska, mieszcząca się w Nowym Jorku (w budynku dawniej znanym jako Colony Club) oraz w Hollywood.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Jedno z pierwszych przesłuchań w Hollywood dotyczyło tytułowej roli Elvisa Presleya w miniserialu CBS Elvis – Zanim został królem (Elvis, 2005), którą ostatecznie zagrał Jonathan Rhys Meyers. Odkąd w 2006 zaczął pojawiać się na ekranie w dreszczowcu Jonathana Levine Wszyscy kochają Mandy Lane (All the Boys Love Mandy Lane) z Amber Heard, był uważany przez niektórych za młodego Johnny’ego Deppa. W 2007 zaczął grać na perkusji w zespole rockowym Mitchells Folly, który w 2008 wydał swój debiutancki album Whirlwind.

  E! Entertainment − kanał emitujący programy informacyjne oraz magazyny poświęcone szeroko pojętej rozrywce (film, muzyka i show-biznes). Jest dostępny w 120 krajach świata. E! Entertainment był dostępny w Polsce już w latach 1999-2002 dla abonentów Wizji TV. Stacja transmituje m.in.: gale wręczania Oscarów, nagród Grammy i Emmy oraz inne imprezy kulturalne. Kanał można oglądać w ofercie cyfrowej Multimedia Polska, UPC i Vectry. E! Entertainment dociera do 600 milionów domów na całym świecie.Nowe oblicze Greya (ang. Fifty Shades Freed) – amerykański film fabularny z 2018 roku w reżyserii Jamesa Foleya, powstały na podstawie bestsellerowej powieści z 2012 roku Nowe oblicze Greya autorstwa brytyjskiej pisarki E.L. James. Film jest trzecią i ostatnią częścią z serii zaraz po filmach Pięćdziesiąt twarzy Greya (2015) oraz Ciemniejsza strona Greya (2017).

  Za kreację Enocha w filmie krótkometrażowym War Eagle, Arkansas (2007) przyznano mu nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego podczas Festiwalu Filmowego Breckenridge w 2008.

  W latach 2009–2010 występował jako Ryan Lafferty, nieślubny syn Williama Walkera (Tom Skerritt), patriarchy rodziny w serialu ABC Bracia i siostry (Brothers & Sisters). W 2012 zagrał postać kowboja Eli’ego Larkena w filmie telewizyjnym FX Outlaw Country z Haley Bennett i Mary Steenburgen oraz przyjaciela córki głównego bohatera (Liam Neeson) w dreszczowcu Uprowadzona 2 (Taken 2). W westernie Antoine’a Fuqui Siedmiu wspaniałych (2016) wystąpił jako Teddy Q.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 2006: Bracia i siostry jako Ryan Lafferty
 • 2006: Wszyscy kochają Mandy Lane jako Jake
 • 2008: Szkoła zgorszenia (Assassination of a High School President) jako Marlon Piazza
 • 2010: Marny rok (Shit Year) jako Harvey West
 • 2012: Uprowadzona 2 (Taken 2) jako Jamie
 • 2014: Snajper jako bosman Marc Alan Lee
 • 2015: Pięćdziesiąt twarzy Greya jako Elliot Grey
 • 2016: Siedmiu wspaniałych jako Teddy Q
 • 2017: Ciemniejsza strona Greya jako Elliot Grey
 • 2018: Nowe oblicze Greya jako Elliot Grey
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Personalidade: Luke Grimes (EUA) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2017-01-12].
  2. Luke Grimes Actor, Musician (ang.). TV Guide. [dostęp 2018-06-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-20)].
  3. Rebecca Macatee (2013-10-25): Luke Grimes: 5 Things to Know About the Fifty Shades of Grey Star Playing Christian's Brother Elliot (ang.). E! Entertainment. [dostęp 2012-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-20)].
  4. Luke Grimes Biography (ang.). TV.com. [dostęp 2019-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-20)].
  5. Luke Grimes Pictures (ang.). FanPix.Net. [dostęp 2017-01-12].
  6. Luke Grimes (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2017-01-12].
  7. Siedmiu wspaniałych (2016) w bazie IMDb (ang.)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Luke Grimes w bazie IMDb (ang.)
 • Luke Grimes w bazie Filmweb
 • FX – kanał rozrywkowy, który jest skierowany głównie do mężczyzn, produkowany przez spółkę Fox. Emituje popularne amerykańskie seriale komediowe, kryminalne, dramaty, reality-show i programy rozrywkowe. Program FX przede wszystkim wykorzystuje obszerne archiwa telewizji Fox.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bracia i siostry (tytuł oryginalny Brothers & Sisters) – amerykański serial telewizyjny, którego akcja krąży wokół rodziny i rodzeństwa Walkerów oraz ich życia w Los Angeles. Serial zdobył nagrodę m.in. Emmy i jest dobrze oceniany przez widzów oraz krytykę.
  Haley Bennett (właśc. Haley Loraine Keeling, ur. 7 stycznia 1988 w Naples na Florydzie) – amerykańska piosenkarka oraz aktorka.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  TV Guide – tygodnik telewizyjny, ukazujący się w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Magazyn publikuje wiadomości związane z telewizją oraz dodatkowo wywiady, plotki i recenzje filmowe.
  Kredyt hipoteczny – długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Udzielany najczęściej na budowę lub zakup nieruchomości.
  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.77 sek.