• Artykuły
  • Forum
  • Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • Luiza z Hesji-Kassel

    Przeczytaj także...
    Katedra w Roskilde (duń. Roskilde Domkirke) – gotycka katedra znajdująca się w Roskilde na Zelandii, we wschodniej Danii. Jako pierwszy gotycki kościół w Skandynawii, katedra stała się inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w całej Europie północnej.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
    Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

    Ludwika Wilhelmina Fryderyka Maria Karolina Augusta Julia, duń. Louise Vilhelmine Frederikke Maria Caroline Augusta Julie (ur. 7 września 1817 w Kassel, zm. 29 września 1898 w pałacu Bernstorff w Gentofte) – księżniczka Hesji-Kassel, królowa Danii w latach 1863-1898.

    Jerzy I Glücksburg (gr. Γεώργιος Α΄, Βασιλεύς των Ελλήνων, ur. 24 grudnia 1845 w Kopenhadze, Dania, zm. 18 marca 1913 w Salonikach, Grecja) – król Grecji w latach 1863-1913 z dynastii Glücksburgów, bocznej linii Oldenburgów. Syn króla Danii – Chrystiana IX Glücksburga i Luizy z Hesji-Kassel.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

    Zarys biografii[ | edytuj kod]

    Urodziła się jako córka landgrafa Hesji Wilhelma oraz duńskiej księżniczki Luizy Charlotty. Wychowała się jednak w Danii, gdzie jej ojciec służył w armii, i tam otrzymała staranne wykształcenie.

    Order Słonia (duń. Elefantordenen) – najznamienitsze i najstarsze jednoklasowe odznaczenie Królestwa Danii. W sumie odznaczono nim około 890 osób.Fryderyk VIII Glücksburg (ur. 3 czerwca 1843 w Kopenhadze, zm. 14 maja 1912 w Hamburgu) – król Danii od 1906. Syn Christiana IX i Luizy z Hesji-Kassel.

    Wyszła za mąż za następcę tronu Danii księcia Chrystiana (panował jako Chrystian IX). Uroczystość odbyła się 26 maja 1842 r. w pałacu Amalienborg w Kopenhadze. Młoda para przez 20 lat mieszkała w tzw. Żółtym Pałacu (Det gule Palæ) położonym tuż obok pałacu królewskiego Amalienborg. Królowa Ludwika poświęcała swój czas rodzinie i dobroczynności, co przysparzało jej popularności.

    Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

    Potomstwo Chrystiana IX i Luizy[ | edytuj kod]

  • Fryderyk VIII (1843-1912), król Danii
  • Aleksandra (1844-1925), królowa Wielkiej Brytanii
  • Wilhelm (Jerzy I) (1845-1913), król Grecji
  • Dagmara (1847-1928), cesarzowa Rosji Maria Fiodorowna
  • Thyra (1853-1933)
  • Waldemar (1858-1939)
  • Królowa Luiza została pochowana w katedrze w Roskilde.

    Order Świętego Karola, właśc. Cesarski Order Świętego Karola (hiszp. Orden Imperial de San Carlos) – nadawany kobietom order II Cesarstwa Meksykańskiego. Został ustanowiony 10 kwietnia 1866 przez cesarza Maksymiliana I w celu uhonorowania kobiet zasłużonych dla społeczeństwa. Order miał dwie klasy: Krzyż Wielki (z liczbą nadań do 24 – jedną z odznaczonych była Eugenia, cesarzowa francuska) i Krzyż (bez limitu nadań).Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.

    Odznaczenia[ | edytuj kod]

  • 1892 – Order Słonia (pierwsza kobieta odznaczona tym orderem)
  • 1883 – Wielki Komandor Orderu Danebroga (z okazji 66. urodzin)
  • Order Wiktorii i Alberta I klasy (Wielka Brytania)
  • Order Świętego Karola I klasy (Meksyk)
  • Order Królowej Marii Luizy (Hiszpania)
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Jørgen Pedersen: Riddere af Elefantordenen 1559-2009. Frederiksberg, Syddansk Universitetsforlag, 2009. s. 311
    2. Joseph Whitaker: An Almanack for the Year of Our Lord 1894. Londyn: 1894, s. 112.
    3. La Orden Imperial de San Carlos (hiszp.). condecoraciones.galeon.com. [dostęp 2015-11-27].
    4. Dames of the Royal Order of Queen María Luisa of Spain (ang.). geneall.net. [dostęp 2015-11-27].

    Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Kay Nielsen, Danmarks kongelige familier i 1000 år, Ib Askholm, wyd. 1. udg., 1. opl, [Rødovre]: Askholm, 2007, ISBN 978-87-91679-09-4, OCLC 254232649.
  • Rikke Agnete Olsen, Kongerækken, Kopenhaga 2005, ​ISBN 87-595-2525-8
  • Amalienborg – oficjalna rezydencja duńskich monarchów i duńskiej rodziny królewskiej w Kopenhadze od 1794. Określana również jako zimowy pałac królewski, ponieważ zwykle jest wykorzystywany przez duńskich monarchów w miesiącach zimowych.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
    Warto wiedzieć że... beta

    Chrystian IX Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg (ur. 8 kwietnia 1818 w Zamku Gottorf w Szlezwiku, zm. 29 stycznia 1906 w Kopenhadze) – książę Szlezwiku-Holsztynu, król Danii. Założyciel dynastii Glücksburg.
    Wilhelm Heski (ur. 24 grudnia 1787 w Biebrich; zm. 5 września 1867 w Kopenhadze) - landgraf Hesji-Kassel z linii Hessen-Rumpenheim, syn Fryderyka Heskiego i Karoliny Nassau-Usingen.
    Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
    Aleksandra Duńska, właść. Aleksandra Carolina Marie Charlotte Louise Julia Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg zwana Alix (ur. 1 grudnia 1844 w Kopenhadze, zm. 20 listopada 1925 w Sandringham House) – księżniczka Danii, królowa Anglii, żona Edwarda VII.
    Order Królowej Marii Luizy, właśc. Królewski Order Szlachetnych Dam Królowej Marii Luizy (hiszp. Real Orden de las Damas Nobles de la Reina María Luisa) – odznaczenie hiszpańskie ustanowione w 1792 przez króla Karola IV Burbona. Order, przeznaczony wyłącznie dla kobiet, jest nadawany za zasługi.
    DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
    Thyra Amelia Karolina Charlotta Anna Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg (29 września 1853 - 26 lutego 1933) - duńska księżniczka, księżna Hanoweru i Cumberland, Teviotdale i Brunswick-Luneburg. Najmłodsza córka Christiana IX (1818-1906) i królowej Luizy Hesse-Kassel (1817-1898).

    Reklama

    Czas generowania strony: 0.686 sek.